Olizuje si váš pes tlapky? Možná byste měli zpozornět

Pokud si váš domácí mazlíček olizuje tlapky, může to dělat z různých důvodů. Čas od času to v rámci psí hygieny dělá každý pes, a tak si s tím nemusíme dělat starosti. Pokud si však začne váš chlupáč olizovat tlapky až příliš často, měli byste být na pozoru. Může to znamenat vážný zdravotní problém.

Olizování psích tlapek může být neškodné

Pokud psa svědí tlapky, snaží se jim ulevit olizováním nebo okusováním. Působením slin na kůži si totiž packy příjemně chladí a zároveň tak brání nepříjemnému svědění. Na druhou stranu tím ale umožní snadnou invazi bakteriím a plísním. Kvůli tomu se pak stav pacek dále zhoršuje, pes si olizuje tlapky ještě více a zabraňuje tak hojení. Po skutečném „základním“ onemocnění, které olizování vyvolalo, proto často následuje i sekundární onemocnění. Je to zkrátka začarovaný kruh. 

Váš pes si dobře pamatuje, že olizování tlapek snižuje svědění. A právě to pak uvolňuje v psím mozku pozitivní látky – endorfiny. Z dlouhodobého hlediska tak může samotné olizování – i bez svědění – vyvolat u psa téměř pocity štěstí. Pes tak může v olizování dále pokračovat, i když už se vám kožní onemocnění podaří vyléčit. Psi, kteří se extrémně nudí, mají také tendenci si tlapky olizovat. 

Proč si pes olizuje packy? Příčiny mohou být různé

Příčiny patologického olizování nebo okusování psích tlapek jsou zcela odlišné. A někdy se sejde hned několik faktorů. Máme pro vás pár příkladů. Přesnou příčinu byste ale měli vždy konzultovat s veterinářem.  

Kvasinky

Na kůži našich psů žije řada plísní, včetně kvasinkové houby zvané Malassezia. Stejně jako roztoči nezpůsobuje tato houba zdravému psovi žádné problémy. Teprve ve chvíli, když si pes kůži nějakým způsobem naruší (například alergií, hormonálními poruchami nebo neustálým olizováním), začne se houba rychle množit. A právě to vede k silnému svědění. Výrazné vrásnění kůže, které můžete vidět například u šarpeje nebo mopse, také podporuje množení plísní. Zejména na uších a mezi prsty.

Aby mohl veterinář kvasinky u psa na packách diagnostikovat, musí odebrat kožní buňky pomocí proužku lepicí pásky. Následně může ihned otestovat přítomnost malassezií pomocí barvicího testu. K úspěšné léčbě vám bude obvykle stačit speciální šampon. Pokud ale začne psa svědění znovu trápit, měli byste začít intenzivně pátrat po příčině. Může se jednat například o alergii. Kvasinky naštěstí nejsou pro lidi ani ostatní zvířata nakažlivé. 

Kožní plíseň

Pokud si všimnete vypadávajících chloupků, může se jednat o kožní plíseň u psa. Kromě toho začnou tlapky vašeho mazlíčka také nepříjemně svědit. Aby mohl veterinář houbu jasně odhalit, musí provést takzvanou kultivaci vzorku. V závislosti na na typu a houby a rychlosti jejího růstu zjistí vše podrobněji obvykle po čtyřech až jednadvaceti dnech. 

Je důležité si uvědomit, že kožní plísně jsou obvykle nakažlivé, a to jak pro lidi, tak zvířata. Pokud proto máte podezření na kožní plíseň u psa, měli byste prohlédnout také další mazlíčky v domácnosti. Při jejich ošetřování ale buďte opatrní. Kožní plíseň můžete léčit speciálním šamponem a mastmi

Cizí tělesa

Pokud si pes olizuje stále jen jednu tlapku, může ho trápit malé cizí těleso. Možná se mu pod kůži zavrtalo malé zrnko s tvrdou nebo ostrou špičkou. Ve tkáni může mít také zapíchnutý nebo dokonce zapouzdřený trn. Pokud nemůžete odstranit cizí předmět sami pinzetou, nebo si pomoci mastí, zajděte raději k veterináři. Ten vám také doporučí, čím mazat psí tlapky. Na trhu najdete různé masti, spreje nebo balzámy.

Poranění tlapky u psa rozhodně nepodceňujte. Obvykle ale stačí, aby veterinář místo trošku naříznul, předmět odstranil a svědění je pryč. 

Srst na tlapkách

Zejména u dlouhosrstých plemen může být problémem také přerostlá srst na tlapkách. Z toho důvodu byste měli psa pravidelně kontrolovat a v případě potřeby srst zkracovat. V opačném případě můžete následně řešit plstnatění, kvůli kterému může psa trápit bolest a zánět kůže. A v důsledku toho si pak pes tlapky začne olizovat a okusovat. 

Péče o psí tlapky je důležitá, a proto byste ji neměli zanedbávat. Nezapomeňte také na drápky. Pokud si nejste jistí, jak na to, zeptejte se veterináře. Ten vám rád poradí a případně také ukáže, jak stříhat psí drápy. Hodit se vám budou vychytávky, jako jsou speciální brusky, pilníky nebo nůžky.

Psychika

Pokud veterinář vyloučil fyzické příčiny, může být na vině psychika. Zvláště citliví a nervózní psi si mohou ve stresových situacích začít lízat tlapky. Podobně jako si například někteří lidé ve vypjatých momentech začnou kousat nehty. U chlupáče byste tomu ale měli zabránit, a to buď cíleným výcvikem, nebo behaviorálními terapeutickými opatřeními. Olizování tlapek totiž může způsobit řadu problémů. 

Péče o tlapky psa:

Canosept péče o tlapky, 75 g
Canosept péče o tlapky, 75 g
239,00 Kč
(3 186,67 Kč / 1 kg)
Canosept péče o tlapky, 75 g
Trixie péče o tlapky – sprej, 50 ml
Trixie péče o tlapky – sprej, 50 ml
69,00 Kč
(1 380,00 Kč / 1 l)
Trixie péče o tlapky – sprej, 50 ml
Karlie Dirty Dog Doormat 78 × 51 cm
Karlie Dirty Dog Doormat 78 × 51 cm šedá
Jsou k dispozici varianty
679,00 Kč
Karlie Dirty Dog Doormat 78 × 51 cm
Trixie samodržící bandážová obinadla s hořkou přísadou – 4 ks
Trixie samodržící bandážová obinadla s hořkou přísadou – 4 ks
129,00 Kč
(32,25 Kč / 1 ks)
Trixie samodržící bandážová obinadla s hořkou přísadou – 4 ks
Trixie čistič tlapek modrý
Trixie čistič tlapek modrý S–M
Jsou k dispozici varianty
149,00 Kč
Trixie čistič tlapek modrý
Trixie krém na péči o tlapky, tuba 50 ml
Trixie krém na péči o tlapky, tuba 50 ml
69,00 Kč
(1 380,00 Kč / 1 l)
Trixie krém na péči o tlapky, tuba 50 ml

Mohlo by vás také zajímat: