Podestýlky a kočkolity

Vlastnosti

Správný kočkolit pro vaši kočku

Každý kočkolit není hned kočkolit. Stejně jako má vaše kočka zálibu v krmivech pro kočky, nemusí být spokojená s každým kočkolitem. Proto existují různé druhy:

  • Minerální podestýlka
  • Silikátová podestýlka
  • Rostlinný kočkolit

Jednotlivé typy se odlišují materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, a schopností tvořit hrudky. Protože součástí péče o kočku je nutně i přesné přizpůsobení kočkolitu potřebám Vaší kočky.

Hrudkující těžká váha pod kočkolitem: Minerální podestýlka

Minerální podestýlka je nejběžnější variantou a je vyrobena z minerálů a přírodní barvy. Těžký kočkolit je k dostání všude a jakmile zvlhne, velmi dobře tvoří hrudky. Mnoho produktů typu minerálních steliv je parfémováno: Tak vám svěží mořský vánek fouká kolem nosu nebo špatný zápach přebije vůně dětského pudru. Měli byste se však ujistit, že váš mazlíček vůni přijme, jinak se totiž vyhne toaletě a ""čurá nekontrolovaně"".

Prostě mega savý kočkolit: Silikátová podestýlka

Silikátová podestýlka je vyrobená ze silikagelu. Tento kvalitní materiál je vysoce absorpční, absorbuje zápach a umožňuje odpařování vlhkosti. Silikátová podestýlka sice netvoří hrudky, umí však pohltit spoustu tekutiny. Je velice lehká, takže ji můžete snadno transportovat a plnit jí záchod pro kočky. Hrabání je však s tímto kočkolitem opravdu hlasité. Ale zato nepráší tolik jako minerální podestýlka.

Šetrné k životnímu prostředí a kočkám: Rostlinný kočkolit

Tento druh je vyrobený z rostlinných vláken, která jsou biologicky odbouratelná. Tato podestýlka také velmi dobře tvoří hrudky a rychle absorbuje tekutiny. Absorbuje zápach a nepráší. Protože je velice lehká, přesvědčí Vás snadnou manipulací. Podestýlka může ale rychle vypadnout ze záchoda pro kočky nebo se nalepit na tlapky, pokud váš miláček živě hrabe. S předložkou snadno udržíte podlahu před záchodem čistou.

Naplňte záchod pro kočky kočkolitem a vyčistěte

Aby se váš pokojový tygr cítil na toaletě dobře, měli byste při plnění a čištění dodržovat pár základních pravidel:

  • Vrstva kočkolitu by měla být alespoň 5 cm vysoká, aby vaše kočka mohla záchod používat za dobrých podmínek. Pro všestranně dobrý pocit doporučujeme výšku plnění 7 až 10 cm.
  • Pokud používáte hrudkující podestýlku jako např. minerální podestýlku nebo rostlinný kočkolit, měli byste hrudky odstranit alespoň jednou denně. S lopatkou na záchod pro kočky to jde docela snadno. S vysoce absorpční silikátovou podestýlkou, která skvěle absorbuje zápach, se obejdete bez denního čištění.
  • Měňte podestýlku pravidelně. U hrudkujících kočkolitů doporučujeme kompletní výměnu po 2 až 3 týdnech, silikátová podestýlka může být používána až po dobu jednoho měsíce. Záchod pro kočky před dalším plněním řádně vymyjte.

Kočky jsou velmi čistotná zvířata, která kladou důraz na péči a hygienu. Může se stát, že se podestýlka zachytí v srsti vašeho miláčka. Ty můžete snadno odstranit pomocí péče o kočičí srst.

Pokud vaše kočka žere kočkolit: od bezpečných po zdraví škodlivé

Jedna informace předem: Jen proto, že vaše sametová tlapka sežere trochu kočkolitu, nemusí jít okamžitě k veterináři. Přesto byste však na to měli dávat pozor, protože ne každý druh je neškodný. Zvláště u hrudkujících steliv se doporučuje opatrnost, protože hrudky se mohou tvořit i v žaludku kočky, což může vést k zažívacím potížím.

Pokud váš mazlíček žere minerální podestýlku, je možné, že mu chybí důležité minerální látky nebo vitamíny. Koťata se oproti tomu teprve učí poznávat svět a zvědavě zkouší, co všechno mohou sežrat. Pokud se intenzita žraní podestýlky zvyšuje, měli byste se poradit s veterinářem a nechat vaše pokojové tygry důkladně prohlédnout.

Nalezněte pro každou kočku vhodný kočkolit

Jak vidíte, mezi kočkolity jsou nějaké rozdíly. Rychle poznáte, jakou podestýlku má vaše kočka nejraději: Používá-li záchod pro kočky často, víte, že je s tímto druhem spokojená. A pokud její toaletu spolehlivě a důkladně vyčistíte, bude se zde váš mazlíček cítit každý den dobře. V našem velkém sortimentu najdete víc než dost kočkolitů a mnoho dalších druhů zboží, které potřebujete pro hygienu Vaší kočky.

"