Čištění a péče

Vlastnosti
Značky
  •  

Chov koní neznamená jen trénink v sedle nebo vyjížďky do přírody. Důležitou součástí chovu koní je i péče o koně, která slouží především zdraví zvířete.

Důležitou součástí této péče je přitom i čištění a péče o srst, přičemž se z pokožky odstraňují nečistoty, pot a mastnota. Při těchto úkonech dochází k masírování pokožky a svalů koně, stimulaci prokrvení a zlepšení kompletního zdravotního stavu. Přitom je potřeba dbát na to, aby byl kůň při čištění suchý, aby se zabránilo vtírání nečistot a bláta do srsti. Čištění by navíc nemělo probíhat v boxu, ale mimo, aby se prach a špína nedostali do žlabu, napajedla nebo podestýlky.

Hříva, kštice a ocas, stejně jako kopyta vyžadují zvláštní péči a pozornost. Koně s neudržovanou srstí jsou například náchylní k plísňovým infekcím a snadněji se na nich může usadit i nežádoucí hmyz.

Neudržovaná kopyta mohou dokonce způsobovat silné bolesti a dlouhodobá omezení. Pro péči o koně jsou nezbytné správné čisticí prostředky. Pro zachování určité hygieny v této oblasti by jste měli pro každého koně používat vlastní hřebla, hřebeny a houby, aby se zabránilo šíření škůdců. Intenzivní a uvolněné čištění nakonec nepřispívá jen k dobrému zdravotnímu stavu koně, ale zároveň prohlubuje i důvěru ke zvířeti, která je pro soužití a práci člověka se zvířetem nadmíru důležitá.

U nás najdete velký výběr příslušenství k péči o koně, jako jsou hřebla, hřebeny a boxy na čištění.