Krmivo pro koně

Co, kdy, kolik? Tři základní typy krmiva pro koně

Krmivo pro koně rozdělujeme zhruba do tří kategorií:

 • suché krmivo
 • jadrné krmivo
 • šťavnaté krmivo

Toto členění je důležité, neboť má vliv na složení a množství krmiva, stejně jako na četnost krmení.

suché krmivo

Sušená sláma a seno tvoří základní kostru koňské stravy. Suché krmivo totiž slouží k příjmu živin a rostlinných vláken a navíc i podněcuje produkci slin. Pokud nemáte možnost si zaopatřit dostatečné množství slámy z vlastních zdrojů, můžete jej nahradit mimochodem náhradním senným krmivem ve formě vloček či pelet.

Ve volné přírodě se koně prakticky neustále pasou. Proto by měli mít i domestikovaní koně kdykoliv přístup ke krmivům pro koně, jako jsou sušená sláma a seno. Jako orientační pravidlo platí: Váš kůň by měl denně sníst 1 až 1,5 kg suchého krmiva na100 kg tělesné hmotnosti.

jadrné krmivo

U tohoto druhu krmiva pro koně se jedná o skutečný zdroj energie. Minerály, bílkoviny, vitamíny – to vše najdete ve formě obilovin v jadrném krmivu. Nabídka krmiva je bohatá a rozmanitá, jelikož se hned několik velkých poskytovatelů specializovalo na vysoce kvalitní krmivo pro koně:

 • Agrobs
 • Eggersmann
 • Josera
 • Marstall
 • Mühldorfer
 • St. Hippolyt

Jadrné krmivo byste měli nabízet minimálně 3krát denně v malých porcích. Toto postupné krmení zajišťuje, aby nedošlo k přetížení citlivého trávícího ústrojí koně.

Kolik jadrného krmiva musíte za den zkrmit, to závisí na rase a energetických potřebách vašeho koně: Právě v zimě nebo při častější pracovní zátěži potřebují zvířata víc energie. Kolik dávat denně jadrného krmiva do žlabu doporučujeme konzultovat s veterinářem, který jako jediný dokáže individuálně odhadnout potřeby vašeho koně.

Šťavnaté krmivo

Jedná se o typické doplňkové krmivo. Slouží především k zásobování důležitými vitamíny a má díky své výjimečné chuti představovat pro koně občasné potěšení. Zde výrobci nabízí pamlsky na bázi ovoce a zeleniny nebo dokonce vytříbené směsi müsli s ovocem.

Ovoce a plody obsahují relativně velké množství fruktózy, což je důvodem, proč byste se měli dodržováním několika základních pravidel vyvarovat překrmování a s ním spojených zdravotních problémů:

 • Jablka: maximálně 1 kus na 100 kg tělesné hmotnosti denně
 • Banány: maximálně 1/2 až 1 kus denně
 • Krmná řepa: maximálně 1 až 2 hrsti denně
 • Mrkev: maximálně 500 g na 100 kg tělesné hmotnosti denně
 • Červená řepa: maximálně 1 až 3 kusy denně podle tělesné výšky

Pokud chcete svému koni dopřát směs těchto pamlsků nebo směs müsli z nabídky velkých výrobců, měli byste odpovídajícím způsobem přizpůsobit její množství: Většinou pak stačí jedna až dvě hrsti ovocného müsli denně.

Krmivo pro koně pro speciální požadavky

Pokud váš kůň potřebuje mastné kyseliny, můžete do krmiva pro koně přimíchat rostlinné oleje, jako je lněný nebo slunečnicový olej (maximálně 1,0 až 1,5 ml na kg tělesné váhy denně). Pro starší koně jsou vhodné lisované senné pelety, které jsou snadno stravitelné a při jejich konzumaci se nepráší. Někteří chovatelé koní kromě toho dbají na to, aby svým koním dávali krmivo pro koně bez melasy. Tento vedlejší produkt zpracování cukrové řepy může mít ve velkém množství negativní vliv na trávení a u některých koní vyvolávat alergické reakce.

Vhodné krmivo pro energické koně

Podle uvážení veterináře můžete mezi sebou míchat nejrůznější krmiva pro koně a přesně tak vystihnout individuální chuťové preference vašeho koně. Individuální jídelníček je totiž pro koně stejně tak důležitý jako každodenní péče.