Péče o koně

Vlastnosti
Značky
  •  

Péče o koně je v rozsáhlé míře zajišťována pomocí určitých výrobků, které nejenže zlepšují zdraví koně, ale přispívají i celkově k jeho dobrému stavu. I když je tato péče náročná a může být podle ročního období, koňského plemene nebo místa ustájení i pěkně namáhavá, neměli byste ji zanedbávat, neboť zároveň zlepšuje a posiluje vztah mezi koněm a majitelem.

Za péči o srst a pokožku je označováno kartáčování a hřebelcování koně, přičemž vedle čištění srsti se zároveň masírují svaly a podporuje prokrvení. Hřebla a kartáče existují podle druhu v různých materiálových provedeních, například z kovu, pryže nebo umělé hmoty. Po hřebelcování následuje odstranění nejhrubších nečistot kartáčem na srst a hřívu, načež se pomocí hřebelce odstraní jemnější prach. Důležité: Kartáčujte vždy po směru růstu srsti. Zejména v létě se navíc používají houby, aby se zvíře zbavilo potu a nečistot. Pro rychlé osušení se následně srst přetáhne stěrkou na pot. Mimochodem léto: Obzvlášť v teplém ročním období se na srst nanáší ochrana proti hmyzu, která koně ušetří zbytečných bolestí a stresu a na vyjížďkách nebo na jízdárně chrání i jezdce před ovády a komáry.

K zamezení onemocnění kopyt je mimořádně důležitá péče o kopyta. V tomto ohledu je zásadní škrabák na kopyta, který z chodidla kopyta odstraňuje kamínky, hlínu a hnůj. Pro zvláčnění lámavých kopyt nebo dodatečné zvlhčení kopyta se často používá tuk, balzám nebo olej na kopyta. Tyto produkty dodají kopytům dodatečný lesk a přispívají tak k jejich lepšímu vzhledu.

Součástí péče, která se netýká přímo koně, je péče o kůži, tedy péče o koňský postroj. Ta rovněž přispívá k lepšímu vzhledu, ale zejména k bezpečnosti pro koně a jezdce: Neudržovaná kůže zdrsní, popraská a může navíc koni způsobovat nepříjemné otlaky či oděrky.

Na následujících stránkách vám představujeme nejdůležitější výrobky pro péči o koně od různých výrobců a informujeme vás ještě podrobněji o jednotlivých tématech pro zachování zdraví a bezpečnosti vašeho koně. Ne nadarmo znamená zdravý kůň i šťastného jezdce.