Ochrana proti škůdcům

S oteplením se zvyšuje aktivita klíšťat a to s sebou nese riziko, že si váš čtyřnohý kolega dříve či později přinese domů nevítaného hosta. Obecně lze říci, že sezóna klíšťat v České republice začíná v březnu a končí v listopadu. Předpoveď klíšťové aktivity se může trochu lišit v závislosti na venkovní teplotě a vlhkosti prostředí. Jakmile ale teplota stoupne na 7 až 9 stupňů Celsia, měli byste začít myslet na preventivní ochranu proti klíšťatům, blechám a dotěrnému hmyzu.



Prevence

Existují různé způsoby, jak vaše mazlíčky před klíštaty ochránit. Můžete si vybrat mezi spot-on přípravky, které se aplikují mezi lopatky zvířete nebo antiparazitními obojky. Ty fungují i několik měsíců, psi je však musí po celou dobu nosit. Dále se dají použít i spreje, jejichž účinek se pohybuje mezi 2-8 hodinami a musí se aplikovat těsně předtím, něž se psem vyrazíte do přírody. Kromě antiparazitních obojků a sprejů existují ještě tablety, které jsou však k dostání pouze po konzultaci u zvěrolékaře. Výše uvedené prostředky obvykle obsahují insekticidy a akaricidy, které přímo hubí živočišné škůdce. Proto je vždy nutné přečíst si pozorně příbalový leták a dodržovat uvedené pokyny!

Výběr pomůcek na ochranu proti škůdcům


Odstranění klíštěte

Pokud se už klíště stihlo na vašeho čtyřnohého kamaráda přisát, můžete jej bez velké námahy odstranit pomocí pinzety nebo speciální karty na klíšťata. V ideálním případě je přítomna druhá osoba, která může vašeho psa uklidnit nebo rozptýlit. Pinzetu na klíště umístěte co nejblíže ke kůži psa a klíště pomalým pravidelným pohybem vytáhněte ven. Měli byste se vyvarovat vytrhnutí nebo šroubování ať už po nebo proti směru hodinových ručiček, tím totiž může dojít k přetržení klíštěte. Pokud část klíštěte v ráně zůstane, doporučujeme vyhledat pomoc veterináře, který zbytek parazita odstraní.


Mohlo by vás zajímat: