Odpěňovače

Vlastnosti
Značky
 •  
 •  
 •  
 •  
Juwel povrchový skimmer EccoSkim
Juwel povrchový skimmer EccoSkim
779,00 Kč
Juwel povrchový skimmer EccoSkim
Aqua Medic odpěňovač do akvária
Aqua Medic odpěňovač do akvária minifloter
Jsou k dispozici varianty
1 299,00 Kč
Aqua Medic odpěňovač do akvária
Aqua Medic odpěňovač do akvária
Aqua Medic odpěňovač do akvária EVO 501
Jsou k dispozici varianty
3 899,00 Kč
Aqua Medic odpěňovač do akvária
Tunze DOC Skimmer 9410
Tunze DOC Skimmer 9410
7 999,00 Kč
Tunze DOC Skimmer 9410
Dupla Marin Cube Skimmer
Dupla Marin Cube Skimmer CS 120
Jsou k dispozici varianty
2 199,00 Kč
Dupla Marin Cube Skimmer

Organické odpadní látky ve vodě

Především při velkém počtu ryb a korálů vzniká ve vodě spousta organických odpadních látek. Kromě ojedinělých zbytků krmiva zanechávají také lipidy, kyselinu močovou a peptidy. Pokud nejsou tyto organické odpadní látky z vody odstraňovány, mohou v nádrži klesat hodnoty fosfátů a dusičnanů, což má za následek zhoršení kvality vody a ekosystém v akváriu trpí. S odpěňovačem bílkovin lze tyto problémy snadno vyřešit.

Jak odpěňovač funguje?

Odpěňovače bílkovin se v akváriu s mořskou vodou používají pro filtrování vody, aby bylo možné z ní odstranit organické odpadní látky. Zachycují uvnitř čerpadla jednotlivé vzduchové bubliny, které nakonec znovu stoupají v reakční trubici. Na horním konci trubky je umístěna pěnová nádobka, která zachytává vytvořenou pěnu – tedy molekuly bílkovin – a odstraňuje z nádrže. Odpěňovač bílkovin sestává tedy z několika součástí :

 • reakční trubice
 • vypouštěcí trubka
 • trubka na pěnu
 • pěnová nádobka
 • čerpadlo

Odpěňovače bílkovin se nacházejí stejně jako vnitřní filtr akvária ve vnitřní části nádrže. Velmi velká akvária, jako je rohové akvárium s více než 1 000 litry , se umisťují spolu vnějším filtrem pro akvária například do skříňky. Kromě toho jsou k dostání ještě výhodnější závěsné odpěňovače. Hodí se pro nano akvárium do maximálně 700 litrů, protože je lze pohodlně namontovat a vyměnit.

Pro zvýšení účinnosti odpěňovače můžete přidat ozon. Samostatný ozonizátor má tu výhodu, že není potřeba žádné další vzduchové čerpadlo. Dochází tak k rychlejšímu rozštěpení sloučenin na bázi bílkovin a odstranění z vodního okruhu.

Náš tip: Ve sladkovodním akváriu postačí používání běžných filtrů pro akvária, které jsou často součástí sady do akvária pro začátečníky.

Co je potřeba mít při používání odpěňovačů bílkovin na paměti?

Pro akvaristy je používání odpěňovačů bílkovin důležité, aby bylo možné filtrovat z vody jedovaté látky ještě dříve, než dojde ke zhoršení hodnot. Avšak za určitých okolností jsou odstraňovány nejen molekuly bílkovin a organické zbytky, ale také aminokyseliny důležité pro korály. Výkon odpěňovače proto nesmí být příliš velký. Měli byste jej vždy přizpůsobit velikosti nádrže. Kromě toho je nutné zohlednit další aspekty:

 • udržování výšky vodní hladiny
 • snížení hlasitosti
 • správné vsazení filtrační vaty

Správná výška vodní hladiny by měla být vždy dodržována, protože jinak nelze dosáhnout plného výkonu odpěňovače bílkovin. V provozním režimu je nutné ověřit také hlasitost čerpadla. S malými silikonovými nopky, které se montují na odpěňovač, dochází ke značnému snížení hlasitosti. Pokud budete do odpěňovače bílkovin vkládat filtrační vatu, je důležité ji nejdříve opláchnout vodou, aby se z vaty odstranily malé částice. V opačném případě může dojít k přetečení odpěňovače.

Takto odpěňovač bílkovin vyčistíte

Také péče o akvárium je součástí běžného dne akvaristiky. Asi každé tři dny byste měli vyprázdnit odpěňovač bílkovin resp. pěnovou nádobku a vyčistit pěnovou trubku. Se správným příslušenstvím pro čištění akvária můžete tyto úkoly vyřešit rychlostí blesku a opět se těšit z nádherného pohledu na ryby, které proplouvají úžasnými dekoracemi pro akvária.