Kompletní akvárium

Průvodce příslušenstvím pro kompletní akvária

  1. Akvarijní sady
  2. Základní vybavení
  3. Umístění akvarijní sady
  4. Šťastné ryby

Co k nim patří? Součásti kompletní akvarijní sady

K akváriu patří více než jen obvykle obdélníková nádrž, která se naplní vodou. Celá řada příslušenství a technických zařízení je nutná k tomu, aby se vytvořily optimální podmínky pro rostliny a ryby. Jaké příslušenství je tedy obsaženo v akvarijní sadě?

  • Nádrž
  • Filtr
  • Osvětlení akvária
  • Ohřívače s teploměrem

Jako základní výbava pro kompletní akvárium stačí tyto prvky. Nádrž pojme chladnou vodu, akvarijní filtr vyčistí odpadní látky, jako například zbytky krmiva a ohřívač se postará o správnou teplotu vody, kterou hlídá teploměr. Osvětlení simuluje střídaní dne a noci budoucích obyvatel. V některých případech jsou nutné doplňkové technické prostředky jako akvarijní čerpadlo v případě, že malí obyvatelé potřebují například proudění.

Jaké příslušenství potřebujete pro akvarijní sadu?

Základní vybavení je zajištěno akvarijní sadou. Na akvárium tak ovšem ještě není pěkný pohled a mnoho obyvatel se nebude cítit v prázdném akváriu příliš dobře. Je nutno si uvědomit, že akvárium simuluje biotop, který představuje souhru ryb a rostlin. Výběr dekorace do akvária záleží tedy také na tom, jaké ryby mají v nádrži žít. Mnoho druhů má rádo ve svém životním prostředí dekorativní předměty do akvária, jiné jen určitý druh akvarijního písku na dně.

Kam umístit akvarijní sadu?

Dříve než si akvarijní sadu pořídíte, měli byste si rozmyslet, kam ji chcete umístit. Prostor ovlivňuje výběr velikosti. Čím více místa máte, tím větší může akvárium být. Filtr a čerpadlo jsou poháněny proudem, takže by měla být v blízkosti zásuvka. Mimo to by se neměla umístit vedle topení nebo oken. Příliš mnoho slunečního světla nebo topící topná tělesa neumožňují udržovat správnou teplotu vody. Navíc podporuje sluneční záření tvorbu Řasy.

Na co by se mělo akvárium položit?

Pokud jste našli vhodné místo a vybrali si akvarijní sadu, můžete si položit tuto otázku. Je-li u kompletní sadu součástí i skříňka pod akvárium, je provedena tak, aby unesla celou hmotnost s vodou, dekorací, akvarijními rostlinami, rybami a substrátem. Není-li její součástí skříňka pod akvárium, potřebuje pevný, stabilní nábytek, který hmotnost dlouhodobě unese.

60litrové akvárium váží s vodou okolo 60 kg. Když k tomu připočtete další obsah, dostanete se rychle na 100 kg. Hmotnost byste měli mít při výběru na paměti a v případě nejistoty raději koupit akvarijní sadu se skříňkou pod akvárium.

Akvarijní sada + voda = šťastné ryby?

Na první pohled jsou ryby zvířata, která v porovnání se psem a kočkou vyžadují malou péči - jen trochu krmiva pro ryby a je to. To není samozřejmě pravda. Když se informujete na téma ryby a akvárium, rychle zjistíte, že k tomu patří více. Pravidelná péče o nádrž, odstraňování řas a výměna vody jsou rovněž její součástí, stejně jako vhodná, velikost odpovídající chovaným druhů, výbava a vnitřní zařízení nádrže. Akvarijní sada tvoří základ pro hlubší proniknutí do tajů akvaristiky.