Skříňky pod akvárium

Filtrovat
<
Tetra
bílá
černá
Mořská voda
Sladká voda

Jakou velikost by měla moje skříňka pod akvárium mít?

Skříňku pod akvárium si většinou vybíráme podle vzhledu, ale v první řadě musí být dostatečně robustní, aby plné akvárium unesla. Menší akvária, jako například nano akvária, lze někdy umístit na stávající kusy nábytku, které jsou schopny jeho váhu unést. 60 litrové akvárium váží včetně rostlin a dekorace, jako jsou například figurky, okolo 80 až 100 kg.

Velká akvária o objemu 200 až 300 litrů by měla stát na speciální skříňce pod akvárium. V obchodě najdete údaje o nosnosti a vlastní hmotnosti těchto skříněk. I tvá podlaha musí spolehlivě vydržet celkovou hmotnost akvária a skříňky. Obecně platí: Stojná plocha skříňky by měla odpovídat základní ploše akvária nebo ji dokonce o něco přesahovat.

Skříňka pod akvárium vhodná k vašemu zařízení

Skříňky se nabízejí v nejrůznějších materiálových variantách. Běžné jsou skříňky pod akvárium ze dřeva: Ať už dub, buk nebo třešeň – pro každý vkus se u nás něco najde. Skříňky jsou zpravidla vyrobené z 19 mm silných, povrchově upravených dřevěných desek, které jsou v závislosti na modelu stabilizovány pomocí svislých vzpěr. Dřevěné skříňky jsou obzvlášť vhodné pod těžká akvária o objemu nad 150 litrů.

Pro těžká akvária se díky své vysoké nosnosti a stabilitě často používají i skříňky z kovu, které unesou dokonce několik akvárií najednou. Modely z akrylátu jsou opravdu lehké, lze je však doporučit jen pro malá akvária.

Proč potřebujete skříňku pod akvárium

Skříňka pod akvárium nejenže spolehlivě nese vaše akvárium – tento kus nábytku boduje i díky dalším praktickým výhodám:

  • výřezy v materiálu pro umístění techniky
  • úložný prostor pro příslušenství
  • Různá designová provedení: sloup, komoda nebo panoramatické modely
  • Tvar: hranatý nebo kulatý, podle modelu akvária

Díky velkému výběru skříněk tu najdete vedle modelů ve vzhledu dřeva skříňky lakované v různých barvách nebo zdobené rafinovanými dřevěnými a hliníkovými prvky. Vaše rozhodnutí pro otevřený sloupový model nebo komodu s dvířky, závisí na potřebném úložném prostoru. Pokud se rozhodnete pro vnější filtr a proti vnitřnímu filtru, mělo by se vám technické vybavení pohodlně vlézt do skříňky. I menší věci jako krmivo pro ryby nebopřípravky péče o akvárium najdou ve skříňce své místo.

Praktické příslušenství pro skříňku pod akvárium

Aby se skříňka pod akvárium tolik nezatěžovala a akvárium mělo dobrou stabilitu, můžete mezi sklo akvária a stojnou plochu vložit podložku . Ta slouží k vyrovnání drobných nerovností materiálu a tepelné izolaci. Podložku doporučujeme použít, pokud nemá akvárium na stojné ploše po celém obvodu rám. Podložky bývají až 5 mm silné a jsou k dostání v různých velikostech. Pozor: Polystyren není jako podložka vhodný, neboť není tak flexibilní jako termopodložka.

Praktická skříňka pod akvárium pro rafinované akvaristy

Skříňka pod akvárium je opravdu všestranný doplněk: Obratem ruky v ní uložíte jak akvaristické příslušenství, tak i knihy a dekorace. Pokud si nejste jistí, která skříňka je pro vás ta pravá, můžete sáhnout po akvarijní sadě. Jedná se o kombinaci akvária a vhodné skříňky, kde si můžete být jistí její dostatečnou nosností.