Sladkovodní akvárium

Filtrovat
<
Aqua Medic
Tetra
Mořská voda
Sladká voda
S LED osvětlením
S filtračním systémem
Se skříňkou
mit Unterschrank

Sladkovodní akvárium - Ten správný domov pro vaše rybky

Při přímém porovnání s akváriem s mořskou vodou vyžaduje sladkovodní akvárium o něco méně techniky. To snižuje nejen náklady na pořízení a péči, ale také usnadňuje začínajícím akvaristům rozjezd. Pro funkční sladkovodní akvárium potřebujete následující:

  • Vodotěsnou nádrž
  • Akvarijní filtr pro čištění vody
  • Ohřívač k vytápění
  • Osvětlení pro rostliny
  • Akvarijní čerpadlo jako zdroj kyslíku

Jsou-li tyto předpoklady splněny, můžete sladkovodní akvárium podle přání naplnit pískem a vyzdobit dekorativními předměty, rostlinami nebo jinými dekoračními prvky. Speciální přístroje pro mořskou vodu, jako odpěňovač a osmózní zařízení nejsou potřebná.

Náš tip: Zvláště pro začátečníky se hodí kompletní sada sladkovodního akvária, která obsahuje mimo nádrže skříňku pod akvárium a vhodnou techniku.

Sladkovodní akvárium: jak velká by měla nádrž být?

Rozměry sladkovodního akvária by se měly řídit podle toho, jaké ryby a rostliny v něm chcete chovat. Neboť zatímco se vesele zbarvená paví očka spokojí s objemem vody okolo 54 litrů, potřebuje čichavec zakrslý při 112 litrech již trochu větší ""výběh"" pro chov odpovídající jeho potřebám. Mějte na paměti, že se asi od objemu 100 litrů snižují nároky na údržbu. Asi od této velikosti se vytvoří ekologická rovnováha, do které nebudete muset příliš zasahovat.

Velikost nádrže určuje mimo to druh a tloušťku vnějšího materiálu: Plastová akvária se nabízí jen s nízkým dvoumístným obsahem v litrech. Většina větších akvárií je vyrobena z těžkého skla float. Jak silné musí být skleněné stěny, aby udržely na ně působící tlak vody, předepisuje norma DIN 32622. Je-li sladkovodní akvárium certifikováno podle této normy, udrží tlak vody.

Sladkovodní akvárium s víkem nebo bez něj?

Téměř vždy pevně připojené plastové víko na sladkovodním akváriu slouží zvláště k montáži potřebné techniky. Tou je míněno především osvětlení akvária - v mnoha případech i části čerpacího zařízení. Je také možné provozovat sladkovodní akvárium bez víka. Zde si pak musíte jen promyslet, jak nainstalujte osvětlení.

Sladkovodní akvárium se skříňkou pod akvárium nebo bez ní?

Sladkovodní akvárium se dodává se skříňkou pod akvárium v provedení jako noha nebo volně stojící. Toto rozhodnutí pro nebo proti skříňce pod akvárium byste měli udělat především v závislosti na celkové hmotnosti tohoto kusu nábytku a akvária. Jako orientační pravidlo platí: 1 litr vody váží 1 kg. Velké, 200litrové akvárium se skříňkou pod akvárium o hmotnosti 35 kg bude naplněné vážit asi 235 kg. Tuto hmotnost musí udržet podlaha v místě instalace.

Vhodné místo pro sladkovodní akvárium

Když vybíráte své sladkovodní akvárium, měli byste se zrovna rozhodnout o jeho umístění ve svém bytě. Přitom se řiďte následujícími zásadami:

  • Bez přímého slunečního záření
  • Obecně málo denního světla
  • Ne v blízkosti topných těles
  • Málo otřesů
  • Pevná, rovná podlaha

Krátce řečeno: V ideálním případě by nemělo nic v blízkosti ovlivňovat klima ve sladkovodním akváriu - to reguluje filtr, čerpadlo a topítko v akváriu.

Nyní se můžete pustit do přípravy sladkovodního akvária

Začátečníkům v akvaristice klademe na srdce: V žádném případě nedávejte do nového koupeného sladkovodního akvária přímo vodu a rybky. To se totiž musí nejdříve vyčistit (teplá voda a měkká houba, žádné čisticí prostředky). Po vyčištění je nutné nechat akvárium asi 2 až 3 týdny, aby se “ usadilo"".

V tomto období byste měli provozovat své sladkovodní akvárium bez ryb, ale již s vodou, rostlinami a dekorací do akvária. Tak se vytvoří biologická rovnováha, než se do něj nasadí první rybky. Když přidáte asi 1krát týdně na špičku nože krmivo pro ryby a ""naočkujete"" vodu kulturami baterií sloužícími jako startér filtru, připravíte tak ideálně své sladkovodní akvárium na první obyvatele.

Správné sladkovodní akvárium jako domov šupinaté kamarády

Díky nekomplikovanému sladkovodnímu akváriu mohou i začínající akvaristé rychle a nekomplikovaně vytvořit své vlastní podvodní světy. Pokud se vybrali správné rozměry a jim odpovídající technika, mohou milovníci ryb kreativně vytvářet překrásné ekosystémy.