CO2 sety

Vlastnosti
Značky
  •  
  •  
  •  

K čemu přesně potřebujete CO2 set v akváriu?

Příslušnou odpověď poskytne základní princip biologie: pro fotosyntézu. Všechny rostliny bez ohledu na druh potřebují ke svému růstu oxid uhličitý. Společně s vodou a světlem z něj produkují cukr, který se používá jako stavební látka pro růst rostlin. Jako vedlejší produkt vzniká v tomto procesu kyslík. Ten zase spotřebovávají ryby, které vydávají oxid uhličitý. Čím méně ryb je v akváriu, tím méně oxidu uhličitého je pro rostliny k dispozici. Doporučujeme zde CO2 set pro akvária.

U čistě rostlinných akvárií je umělé přidávání oxidu uhličitého prostřednictvím setu v akváriu nezbytně nutné. Absence ryb znamená nulovou spotřebu kyslíku a nulovou přeměnu na oxid uhličitý, takže je nutný přídavný systém. To platí pro akvária s mořskou vodou i pro sladkovodní akvária.

CO2 set – hraje dno v akváriu nějakou roli?

V přírodě je z hlediska akvaristiky vrstva bahna na dně řek a jezer přirozeným zdrojem oxidu uhličitého. Plyn vyrábějí bakterie. V domácím akváriu však štěrk do akvária a jiná dna do akvária tento úkol neplní a proto je nutné pořídit si CO2 set do akvária.

Faktor světlo a CO2 set v akváriu

Samotný CO2 set v akváriu nestačí pro výborný růst rostlin. Je rovněž nutné zajistit dostatečné světlo, což vede k důležitému bodu: vypínání přes noc. Bez přísunu světla neprobíhá žádná fotosyntéza, ani v přírodě, ani v akváriu, proto by CO2 set měl mít noční vypnutí a měl by běžet jen přes den.

Součásti CO2 setu s tlakovým plynem

Akvarijní set většinou obsahuje nejdůležitější příslušenství jako například vnější filtr nebo vnitřní filtr, osvětlení a ohřívač, CO2 set pro akvária však nebývá jeho součástí. Set se v zásadě skládá z několika součástí:

  • láhev na tlakový plyn: obsahuje oxid uhličitý
  • redukční ventil s manometrem: manuální nastavení unikajícího množství a ukazatel množství náplně v láhvi
  • zpětná pojistka: ochrana před zpětným vtékáním vody
  • počítač bublin: kontroluje množství CO2, počítá orientačně množství bublin za minutu
  • CO2 reaktor / difuzor: uvolňuje CO2 ve vodě
  • CO2 hadička: zamezuje vypouštění oxidu uhličitého

Doplňkovým vybavením je noční vypnutí, které se ideálně propojí se spínacími hodinami osvětlení. Set je tak aktivní jen přes den. Plynové láhve nabízíme jako jednorázové i opakovaně použitelné produkty. Jednorázové produkty jsou k dispozici v malých láhvích s 500 g, opakovaně použitelné láhve s 2 kg a 10 kg a lze je po vyprázdnění jednoduše opětovně naplnit. Důležitá je navíc nepřetržitá kontrola hodnoty pH, aby si voda zachovala konstantní kvalitu.

S bio CO2 setem do akvária lze dosáhnout stejného efektu. Zpravidla je však nutné láhve častěji naplňovat a také výstup CO2 lze obtížněji regulovat.

CO2 set zajišťuje růst a nádherný vzhled

Náročné akvarijní rostliny často potřebují vysoké hodnoty oxidu uhličitého, skromnější rostliny díky nim prospívají ještě výrazněji. Efektivita CO2 setu v akváriu je zřejmá. U nás naleznete rozmanitý výběr různých variant a mnoho tipů týkajících se techniky do akvárií.