Štěrk do akvária

Filtrovat
<
Aqua Medic
Dennerle
JBL
10 l
3 l
8 l
25 l
9 l
10 kg
bílá
hnědá
černá
šedá
Štěrk
Živný substrát
Mořská voda
Sladká voda

Náš průvodce - štěrk do akvária

  1. Jak vybrat vhodný štěrk?
  2. Druhy štěrku
  3. Souhrn

Správná zrnitost: Jaký štěrk do akvária je vhodný pro jakého obyvatele akvária?

Právě ve sladkovodním akváriu je štěrk dobrým materiálem na dno akvária, neboť volný sediment tvoří i dno přírodních vod. Od písku se liší svojí zrnitostí neboli velikostí: Zrna o velikosti větší než 2 mm patří ke štěrku, všechna zrna o menší velikosti se řadí k písku. Běžné zrnitosti jsou:

  • 2–5 mm (drobný štěrk)
  • 5–10 mm (střední štěrk)
  • 11–63 mm (hrubý štěrk)

Jak velký by měl štěrk do akvária být, závisí na obyvatelích vašeho akvária a akvarijních rostlinách. Ryby, které se potápějí za potravou, jako například pancéřníčci a sladkovodní krevety, potřebují jemný štěrk pro garnáty. Pro všechny ostatní můžete použít střední nebo hrubý štěrk. Dbejte však na to, aby se na štěrku nenacházely žádné ostré hrany, o které by se jinak mohla malá zvířata poranit. Mezery mezi kamínky by neměly být velké natolik, aby jimi propadávalo krmivo.

Akvarijní štěrk: Jaký mám vybrat druh a jakou barvu?

Aby se obyvatelé Vašeho akvária cítili dobře a aby nebyla ovlivněna kvalita vody, měli byste zvolit akvarijní štěrk vysoké kvality. Přírodní štěrk nebo křemičitý štěrk se dobře hodí zejména do sladkovodního akvária. U těchto akvárií je důležité, aby dno neobsahovalo příliš mnoho vápence, protože ten má vliv na tvrdost vody. Pro akvária s mořskou vodou je vhodný spíše než štěrk jemný písek. Ale jako dekoraci jej můžete použít i zde.

Pokud jsou ve vašem akváriu i rostliny, dbejte na to, aby byl štěrk do akvária odolný vůči CO2, protože CO2 set podporuje růst rostlin a reguluje hodnotu pH. Pestrobarevný štěrk do akvária si naopak můžete vybrat zcela podle svého vkusu. Pouze druhy ryb jako například Clarias nieuhofii z rodu keříčkovců mají speciální nároky: Mají rádi tmavé dno, protože v přírodě upřednostňují stinná stanoviště.

Dobré podloží: Jak vysoká by měla být vrstva štěrku do akvária?

Co se týká množství štěrku, platí zejména jedna rada: Více je více. Protože kořeny vašich akvarijních rostlin potřebují místo, aby se mohly pevně uchytit. Kolik kilogramů akvarijního štěrku budete potřebovat, můžete spočítat na základě velikosti akvária:

  • délka akvária x výška dna x hloubka akvária (všechny míry v cm) / 1 000 = objem štěrku v litrech
  • Objem štěrku v litrech x 1,5 kg/l = štěrk do akvária v kg

U malých akvárií většinou stačí výška dna 5–10 cm. Ve větších akváriích, ve kterých jsou také větší rostliny, by měla výška dna dosahovat hodnoty minimálně 10 cm. Pro velké akvárium, které má na délku 100 cm a jehož hloubka činí 50 cm, vypadá výpočet následovně:

  • 100 cm x 10 cm x 50 cm / 1 000 = 50 l
  • 50 l x 1,5 kg/l = 75 kg

Náš tip: Pro podporu růstu rostliny můžete pod štěrk do akvária nasypat substrát na podporu růstu rostlin.

Pokud akvarijní štěrk v zadní části navrstvíte výše než vpředu, dosáhnete tím zajímavého dojmu hloubky. Navíc i čištění bude jednodušší, protože zbytky rostlin sklouznou dopředu.

Jak snadno nasypat štěrk do akvária

Jak vidíte, vybrat ten správný štěrk do akvária není vůbec těžké. Kromě různých variant dna u nás naleznete ještě celou řadu dalších, zajímavých a užitečných produktů pro akvaristiku i tipy a triky na péči a kompletní sady pro akvária a také nápady, jak můžete své akvárium zařídit tak, aby vyhovovalo živočichům i rostlinám.