Krmivo pro potkany

Filtrovat
<
Bunny
JR Farm
Versele Laga
Vitakraft
Hovězí
Kuřecí
Ryba
Hamster
Ratte
Dospělý
Vše
Bez barviv
Bez konzervačních prostředků
Bohaté na bílkoviny
Přírodní
Vitalita a vitaminy
Vyvinuto ve spolupráci se zvěrolékaři
Imunitní a obranný systém
Vysoká akceptace
citlivosti

Které suché krmivo je vhodné pro krysy?

Stravovací plán krysy zahrnuje suché a čerstvé krmivo. Součástí druhově vhodné stravy jsou jak bílkovinné a čerstvé potraviny, tak i sušené obiloviny nebo byliny . Suché krmivo pro krysy je zřejmě nejdůležitější složkou každodenní stravy těchto hlodavců a mělo by u dospělé krysy tvořit přibližně jednu polévkovou lžíci denně – cca 15 až 20 g . Kolik toho krysa sežere, závisí na její tělesné konstituci, proto lze dávku odpovídajícím způsobem upravovat.

Jako základní pravidlo si můžete zapamatovat, že dospělá, zdravá krysa potřebuje cca 5 gramů krmiva na 100 g tělesné hmotnosti. Dobré suché krmivo proto obsahuje mnoho různých složek, které vaši krysu zásobují nutnými minerály a vitamíny:

 • obiloviny
 • ořechy a jádra
 • drobná semínka
 • sušené byliny
 • sušená zelenina a ovoce

Přidávat do kotce seno nebo stelivo nemusíte, neboť krysy nepotřebují k trávení žádnou speciální vláknitou stravu, jako například křeček. Rády však vlákninu okusují nebo si jí vystýlají svá hnízda. Ořechy jsou velmi tučné, a proto by se měly podávat jen v malých dávkách.

Náš tip: Jako základní krmivo pro vašeho hlodavce suché krmivo nestačí. Měli byste svou krysu přikrmovat i čerstvým ovocem, zeleninou a doplňkovým krmivem bohatým na bílkoviny.

Správné čerstvé krmivo pro krysy

Malí hlodavci bývají aktivní většinou večer. Po vydatném výběhu v obydlí pro malá zvířata nebo zábavě s hračkami pro hlodavce vašemu mazlíčkovi vyhládne, a proto je vhodné krmit až v tuto denní dobu. Vedle suchého krmiva bohatého na živiny nesmí chybět ani čerstvé krmivo pro krysy. Jako čerstvé krmivo se hodí například různé druhy ovoce a zeleniny, na druhou stranu se jako důležitý zdroj bílkovin nabízí živočišné produkty.

Ovoce a zelenina: skutečné vitamínové bomby jako krmivo pro krysy

Čerstvé ovoce a zelenina se skvěle hodí jako krmivo pro malá zvířata a dodá vaši kryse mnoho důležitých živin. Tito malí hlodavci obzvlášť rádi žerou zeleninu, jako například salátové okurky, mrkev, papriku, rajčata nebo salát. Při krmení je důležité dbát na to, aby byly potraviny důkladně omyté a byly odstraněny všechny stopky a jádra.

Druhy ovoce, jako jsou hrozny, jablka nebo hrušky, lze rovněž přimíchat do krmiva pro krysy. I jako malý pamlsek po přepravě k zvěrolékaři toto chutné čerstvé krmivo vaši krysu potěší. Banány byste měli dobře dávkovat, protože obsahují velké množství ovocného cukru a mohou se rychle stát kalorickou bombou . Ani citrusové plody krysy moc rádi nemají a měli byste se jim i vyhýbat, protože obsažená kyselina může podporovat vznik močových kamenů.

Živočišná bílkovina pro krmení

Krysy nejsou čistě vegetariány a potřebují živočišné bílkoviny, které nejsou v každém suchém krmivu obsaženy. Skutečnou radost uděláte svému domácímu zvířátku lahodnými krmnými živočichy a jinými živočišnými produkty:

 • říční raci
 • krevety
 • hmyz
 • vařené vejce
 • nízkotučný tvaroh
 • sýr cottage

Jako krmivo pro krysy mohou sloužit i živí mouční červi, cvrčci nebo hmyz z čeledi cvrčkovitých , které by měla krysa v ideálním případě okamžitě zkonzumovat. Proto je vhodné podávat živé krmivo přímo z ruky.

Náš tip: U každého krmiva pro krysy dbejte na čerstvost, jinak kryse rychle hrozí žaludeční potíže a poruchy trávení.

Najděte vhodnou misku na krmivo pro krysy

K druhově vhodnému chovu nepatří jen správné krmivo pro krysy – rovněž vhodné příslušenství do klece je důležité pro dobrý zdravotní stav hlodavců. Miska na krmivo a napáječka pro hlodavce by měly být vyrobeny ideálně z keramického materiálu, aby byly dostatečně stabilní.

Velikost samozřejmě závisí na druhu krysy. Pokud chováte více zvířat v jedné kleci, je vhodné rozestavět misky a napáječky do více pater, aby měla vaše domácí zvířátka při jídle dostatek místa a o jídlo se nehádala. 

Zdraví a svěžest s vyváženým krmivem pro krysy

Vyvážené a pestré krmivo pro krysy vašeho hlodavce vždy potěší. Ve chvilce máte připraveno lahodné menu: Vedle vysoce kvalitního suchého krmiva se vyplatí nahlédnout do lednice a doplnit jídlo trochou tvarohu nebo sýru cottage. Popusťte uzdu své kreativitě!