Osvětlení terária

Filtrovat
<
Exo Terra
Hobby Terraristik
JBL
Lucky Reptile
Reptiland
Zoo Med
bílá
černá
Keramika
Kov
Plast
Sklo
Halogen
LED
1.2
1.3
2.5
2.8
4.2
5
6
6.9
7
7.5
10
10.8
15
20
50
70
75
80
100
125
150
160
Odolný proti stříkající vodě
Robustní a odolné
nastavitelný

Osvětlení terária: Které druhy světla jsou relevantní?

Každý obojživelník má jedinečné potřeby. Proto je ještě důležitější přizpůsobit nový domov a správné příslušenství ke svítidlům do terária individuálním potřebám zvířat. Pro život daného druhu je nutné přizpůsobit osvětlení terária co nejblíže podmínkám přirozeného světla. V první řadě je třeba zjistit, jaké světelné a teplotní podmínky panují v původním habitatu vašeho malého přítele.

Zdravé světlo: Ultrafialové a infračervené osvětlení v teráriu

Pilířem zdravotního stavu vašich domácích zvířat je množství infračerveného a ultrafialového záření. Při volbě vašeho osvětlení terária byste proto měli mít na paměti několik důležitých bodů: Infračervené záření neohřívá přímo vzduch, ale nejprve jen předměty, které jsou zářením zasaženy. Energetičtější ultrafialové záření je zvláště silné u zdroje a oslabuje s rostoucí vzdáleností od lampy.

Světelné vlny v ultrafialovém rozsahu jsou nezbytné pro různé metabolické procesy. Potřebné množství ultrafialového záření závisí na druhu zvířat chovaných ve vašem teráriu. Málo ultrafialového záření může vést k nedostatečné výživě, zatímco nadbytek může vyvolat popáleniny. Pokud vaše zvíře pochází ze stepní nebo pouštní oblasti, osvětlení terária by mělo zpravidla obsahovat více ultrafialového záření než osvětlení pro lesní plazy.

Potřebné množství infračerveného záření kolísá méně. Především je důležité vědět, při jakých teplotách se malé šelmy cítí dobře a jak se liší denní a noční teploty v přirozeném habitatu. Vzhledem k tomu, že je v noci obvykle mnohem chladněji než ve dne, by se jednotlivé prvky osvětlení terária měly nezávisle na sobě nechat zapnout a vypnout. Takže je termostat obzvlášť jednoduchý a nastavitelný.

Hezká atmosféra se správným osvětlením terária díky simulaci denního a měsíčního světla

Kromě denního světla je ideální přesně sladěná kombinace různých svítidel do terárií a typů světel. Náhodný výběr žárovek a bodových reflektorů je zřídka vhodný pro dodání dostatečného jasu, ultrafialového záření a tepla. Pokud chcete, můžete osvětlení terária rozšířit o měsíční světlo. Není sice nutné pro zdraví zvířat, ale zvyšuje aktivitu nočních živočichů, stimuluje chovné chování a umožňuje pozorovatelům lepší pohled na roztomilé chladnokrevné živočichy.

Chcete-li plazům nabídnout skutečnou atmosféru jistoty, máte k dispozici různé možnosti:

  • Zářivky
  • Halogenové bodovky
  • Lampy s infračerveným zářením

Zatímco osvětlení terária pomocí zářivek poskytuje veliké množství jasu a vyzařuje důležité ultrafialové paprsky, halogenové bodovky poskytují dobrou směs světla, infračerveného a ultrafialového záření. Infračervené žárovky dodávají především teplo.

Náš tip: Rostliny nebo malé jeskyně poskytují malé množství stínu a slouží také jako lákavá dekorace ve skleněném teráriu.

Kromě osvětlení je také důležité zařízení terária!

Každý obyvatel terária neustále potřebuje dostatečné množství světla. To není vždy snadné, protože intenzita záření ubývá s rostoucí vzdáleností od zdroje. Pro zařízení terária to znamená, že v závislosti na výšce terária by měla být také k dispozici vhodná prolézačka, protože eventuálně nedosáhne dostatečné množství záření z osvětlení terária na dno terária. Pokud nastavíte nějaké stinné body, zvířecí obyvatelé se mohou sami rozhodnout, kdy mají ""slunění"" pod osvětlením terária dost a chtějí se uchýlit do ústraní.