Skleněná terária

Filtrovat
<
Exo Terra
Hobby Terraristik
průhledná
černá

Skleněné terárium pro velkou rozmanitost

Pokud si chcete pořídit terárium, měli byste vědět, jaké druhy zvířat a typ terária mají zdobit váš obývací pokoj. Naštěstí se hodí skleněné terárium optimálně pro různé obyvatele od plazů přes obojživelníky až po bezobratlé. U terária máte následující možnosti výběru:

 • Akvaterárium: Paludárium, ripárium, rivárium
 • Vlhké tropické terárium
 • Lesní terárium
 • Suché terárium: Pouštní terárium, stepní terárium, skalní terárium, savanové terárium
 • Insektárium
 • Formikárium
 • Karanténní terárium

Podle toho, jaká zvířata v něm chcete chovat, si vyberte druh terária. Chov odpovídající potřebám druhu je totiž nejen předepsán v zákoně na ochranu zvířat, ale také by měl být u milovníka zvířat absolutním základním předpokladem. Vybavení terária, jako substrát nebo výzdoba, až po dostatečně výkonné osvětlení, musí být rovněž provedeno odpovídajícím způsobem ve smyslu chovu odpovídajícího potřebám druhu.

Náš tip: Paludárium pochází z latinského slova ""palus"" a znamená bažina. Riparium od slova ""ripa"" znamená břeh a rivarium od slova ""riva"" potok. Jedná se o podružné formy akvaterárií a nelze je chápat jako synonyma.

Akvaterárium se vyznačuje plynulým přechodem z vody na souš, přičemž voda ve většině případů zabírá více plochy než souš. Nakonec je však na vás, jak si své skleněné terárium zařídíte a jak budete chtít umístit například své želvy.

Co dělá ze skleněného terária krále teraristiky?

Velkou výhodou skleněného terária je náhled 360°. Můžete jej tedy umístit uprostřed místnosti a díky tomu pozorovat své malé mazlíčky, jako jsou želvy, ještěři nebo chameleon, ze všech stran a úhlů. Pro skleněnou variantu hovoří kromě toho následující:

 • Opticky atraktivní prvek v obytném prostoru
 • Snadné čištění
 • Mnohostranná použitelnost
 • Minimální kontaminace choroboplodnými zárodky a riziko tvorby plísní na materiálu

Například oproti dřevu je sklo nekomplikované ohledně čištění a péče o terárium. Skla se dají snadno omýt vodou, aniž by se na nich usazovala vlhkost. Na rozdíl od dřevěných terárií se tak netvoří plísně.

Sklo navíc nemá tendenci matnět, jak tomu může být u plastových terárií při použití UV lamp. Nevýhodou je však vysoká tepelná vodivost skleněného terária. Odvádí rychleji teplo z vnitřního prostoru terária, a proto je nutný řádný tepelný management.

Nejen čistota, ale absolutní čistota – více k péči

Ve volné přírodě přijdou hadi, ještěři nebo bezobratlovci jen zřídka do styku s lidskými choroboplodnými zárodky. V domácím skleněném teráriu to však vypadá jinak. Proto mají Hygiena a čistota v teráriu nejvyšší prioritu. Pravidelné čištění terária, misky na krmivo nebo pinzety na krmení má přímý vliv jak na zdravotní stav, tak i na délku života vašich malých kamarádů.

Základní vybavení pro skleněná terária

Než však přejdeme k vybavení, je nejprve důležité zvolit vhodnou velikost. Rozhodující pro minimální velikost vašeho skleněného terária je opět druh zvířete, které v něm chcete chovat. Jakmile se rozhodnete, kdo se má do terária nastěhovat, následuje výběr příslušenství:

 • zadní stěna
 • materiál na dno
 • osvětlení
 • tepelný zdroj
 • regulátor klimatizace

Pomocí zadní stěny lze jednak zajistit tepelný management a jednak vylepšit vzhled. Materiál na dno a osvětlení závisí na druhu zvířete a vašich osobních preferencích. Jako tepelný zdroj slouží UV lampy v nejrůznějších provedeních.

V případě regulátoru klimatizace se jedná na jednu stranu o regulátor teploty a na druhou stranu o regulátor vlhkosti. Hadi, želvy, chameleon a jiná zvířata potřebují případně vlhké klima, aby se cítili dobře. K regulaci klimatu v teráriu lze použít například mlhovače, hygrostaty nebo zadešťovací zařízení.

Udělejte ze skleněného terária domov pro své plazy

Jako začínající terarista je těžké se zorientovat ve velkém množství informací. S trochou pomoci z naší strany však rychle překonáte počáteční problémy. Ať už jste zkušený terarista nebo nováček v oblasti dřevěných, plastových nebo skleněných terárií, u nás jste v nejlepších rukou a najdete tu od osvětlení přes krmiva pro plazy vše, co potřebujete.