Krmivo pro morčata

Filtrovat
<
Bunny
JR Farm
Versele Laga
Vitakraft
Kaninchen
Meerschweinchen
Dospělý
Senior
Vše
Bez aromatických látek
Bez barviv
Bez cukru
Bez konzervačních prostředků
Bez přidaného cukru
Bez přídavku aromat
Bez umělých aromat
Vegetariánský
Vitalita a vitaminy
bez přídavku obilovin
gemischt
pflanzlich
Nadváha
Podporující trávení
Péče o zuby
citlivosti

Život před ochočením – původní krmivo pro morčata

Domovem původně divokých, dnes oblíbených morčat domácích jsou neúrodné peruánské hory. V Andách se tato malá zvířata živí travou a bylinami, ale i listy, větvemi a příležitostně kořeny rostlin. I když se naše domácí zvířátka doma v kotci od svých příbuzných v různých ohledech liší, jejich stravovací návyky jsou podobné. Menší rozdíly mezi různými plemeny morčat byste měli zohlednit při výběru krmiva pro morčata .

Které potraviny jsou pro vaše zvíře dobré?

Existuje mnoho běžných potravin, které se hodí jako krmivo pro morčata. K oblíbeným potravinám pro morčata patří:

  • seno a tráva
  • jádra a semena
  • byliny, listy a květy
  • ovoce a zelenina
  • větvičky
  • suché krmivo a pamlsky

Druhově vhodné krmivo pro morčata se vyznačuje pestrými a čerstvými potravinami. Trávící ústrojí těchto malých hlodavců je velmi dlouhé a nemá příliš vyvinutou peristaltiku. To znamená, že zvířata jsou pro fungující trávení odkázána na neustálý příjem potravy s vysokým podílem vlákniny.

Seno: základní potravina pro morčata

Pokud není k dispozici čerstvá tráva, je první volbou v jídelníčku seno. Vykazuje vysoký podíl vlákniny a velké množství živin, které váš hebký mazlíček potřebuje. Ohledně rozmanitého krmiva pro morčata je však nutné zohlednit několik pravidel: Nejprve by se mělo seno denně měnit. Tito malí nezbedové si totiž vybírají jen nejlepší stébla a tvrdší nebo znečištěné zbytky nechají ležet. Aby mohla zvířátka ze svého sena sníst co nejvíce, mělo by se nejen položit na stelivo pro malá zvířata, ale umístit jako příslušenství do klece do jesliček.

Krmivo pro morčata: Jádra a semínka jako vysoce kvalitní zdroj bílkovin

Jelikož morčata jsou herbivorové, tedy býložravci, potřebují rostlinné zdroje bílkovin. Na rozdíl od lidí na veganské stravě jsou luštěniny pro morčata absolutně nepřípustné. Namísto toho lze do krmiva pro morčata přimíchat jádra a semínka. Kolik této stravy svým malým mazlíčkům nabídnete, závisí na druhu sena. Pokud seno obsahuje málo klasů, měli byste zvířátko týdně přikrmovat lžičkou semen.

Krásně se to zelená: byliny, listy a květy

Pro obohacení krmiva pro morčata o vitamíny a minerály můžete svým miláčkům nabídnout trochu čerstvých nebo sušených bylin a listů. Bylinek smí být týdně maximálně 20 g , jinak jsou nadměrným množstvím vápníku zatěžovány ledviny těchto malých hlodavců. U suchých listů a květin nemusíte na množství dbát tak úzkostně. Jednoduše otestujte, které rostliny má vaše morče nejraději. Většina zvířat miluje pampelišky, oblíbené jsou i sedmikrásky, heřmánek nebo oregano.

Ovoce a zelenina: Voda pro morčata

Morčata zpravidla moc nepijí, jelikož většinu vody přijímají přes čerstvé krmivo pro morčata. Z tohoto důvodu patří do jejich jídelníčku různé druhy ovoce a zeleniny. Pokud by měla zvířátka ještě žízeň, je nejlepší volbou napáječka pro hlodavce. Zatímco voda v misce se může rychle znečistit, v napáječce je před znečištěním chráněna. Přesto by se měla i napáječka jednou za den naplnit čerstvou vodou.

Krmivo pro morčata: Větve, suché krmivo a pamlsky

Jak už název napovídá, zoubky hlodavců potřebují zaměstnat: Rádi okusují pamlsky ve formě suchých větviček. Ty posilují čelisti, obsahují důležité živiny a zvířátko zabaví. Suché krmivo a pamlsky by se neměly do krmiva pro morčata přidávat pravidelně, protože jsou velmi bohaté na energii. Při přepravě malých zvířat nebo ukryté v hračkách pro hlodavce jsou však v malém množství dobrým prostředkem proti dlouhé chvíli.

Raut je zahájen: Krmení ad libitum

Jelikož naši roztomilí hlodavci sežerou pro optimální činnost střev v průběhu celého dne několik malých porcí, měli by mít neustále k dispozici nějaké krmivo pro morčata. Tento způsob stravování je nazýván „ad libitum“ (lat. „podle libosti“). V obydlí pro malá zvířata by přitom mělo být přichystáno trochu krmení z každé skupiny potravin. Vaše morčata se mohou kdykoliv volně občerstvit a vybrat si pamlsky, na které mají právě chuť.