Výběr psa: Jak najít správného parťáka?

Proč jste si vybrali právě tohoto psa? A jak si pes vybere pána? Je tolik různých rčení, které jako majitelé psa určitě znáte. A možná se nad nimi i pousmíváte. Ale kolik je na nich pravdy? Dáme vám pár příkladů. 

Vždy dostanete psa, kterého potřebujete, ne toho, jakého chcete. A určitě už jste viděli i mnoho fotografií páníčků, kteří vypadají stejně jako jejich psi. Náhoda? Zahrajeme si na Sherlocka Holmese a zaměříme se na to, jak si vybrat psa.

První otázka při výběru psa

Nejprve si položte otázku, proč jste si pořídili (nebo se chystáte pořídit si) psa. Důvodů může být spousta: 

  • Chci ochránce. 
  • Nechci být sám.
  • Potřebuji být více mezi lidmi a pes mě „nutí“ se s nimi stýkat kvůli svým potřebám.
  • Mám raději psy než lidi. Miluji psy a nedokážu si bez nich představit život.
  • Psi obohacují můj život.

V tomto seznamu je samozřejmě jen pár nápadů, které vám mohou při pořizování psa projít hlavou. Další – pro vás relevantní – body si můžete doplnit, nebo naopak umazat ty, které se vás netýkají. V některých důvodech se můžete i poznat. Díky tomu také zjistíte, jaké potřeby by se vám se psem podařilo naplnit. A jakmile pochopíte, proč je pro vás pes důležitý, můžete se posunout dál.

Druhá otázka při výběru psa

Proč právě tento pes? V tomto kroku přicházejí na řadu osobní preference. Každý člověk si totiž chce vybrat psa, který mu bude nejvíce vyhovovat. A velkou roli v tom hrají psí rasy (nikoliv druhy psů). Podle rasy totiž můžete odhadnout, jakou bude mít pes povahu. I zde ale existují výjimky, které potvrzují pravidla. I ta nejpřátelštější plemena psů vás mohou překvapit. A to stejné platí i naopak.

Malá žena – velký pes

Mnoho menších žen si pořizuje psa jako svého ochránce. Obzvláště oblíbení jsou bernští salašničtí psi, bernardýni nebo německé dogy. Všechny tyto rasy jsou přitom poměrně klidné. 

Kolemjdoucí často zaujme, když s velkým psem procházíte ulicí. Ženy se díky velkému psovi často cítí také bezpečněji. A to i v momentě, kdy ostatní chodci přecházejí na druhou stranu ulice. Může to souviset s tím, že vidí tak velkého psa, nebo je může napadnout, že psa v případě nutnosti na vodítku neudržíte. 

Sportovci drží při sobě

V městském parku často vídáme běžce se psy. Zajímavé je, že se často jedná o pastevecké psy, jako jsou border kolie nebo američtí ovčáci. Většinou mají stejně atletické postavy jako jejich majitelé, a tak se skvěle doplňují. Sport je jejich společným koníčkem. Tito mazlíčci totiž neradi proleží celé dny na gauči nebo v pelíšku. Společné venkovní aktivity, jako je běh, frisbee nebo jízda na kole, jsou proto nutností. Pokud naopak hledáte nenáročného psa na zahradu, těmto plemenům se raději vyhněte.

Protiklady se přitahují

Toto české rčení platí opravdu často. Mnoho velmi aktivních lidí, kteří denně lítají z místa na místo, hledají úplný opak svého přirozeného temperamentu. Tedy klidná plemena psů, se kterými budou rádi trávit čas uprostřed věčného shonu. 

Pokud mezi tuto skupinu lidí patříte i vy, je možná takový pes přesně ten, kterého potřebujete. Tato plemena totiž mnohdy zvládnou stres bez větších problémů. Naopak reaktivní psi by do vašeho života mohli vnášet ještě více aktivit. A funguje to i opačně. Řada klidných lidí hledá aktivního psa, který v nich probudí energii. Výběr psa podle povahy je proto jednou z osvědčených možností. 

Chcete dobře sehraný tým? Nepodceňujte správný výběr parťáka

Příkladů je samozřejmě mnohem více. Je ale jasné, že nejde jen o to, abyste si se psem byli podobní vzhledově, nebo abyste byli naladěni na stejný životní styl. Jako (budoucí) majitel psa byste měli položit spíše otázku: „Jaký pes se ke mně hodí?“ 

Přemýšlejte, co od psa potřebujete. A pokud nemáte s mazlíčky žádné zkušenosti, zvažte zda je pes vhodný pro začátečníky. Na názor se zeptejte také svých blízkých, kteří vás dobře znají a mohou vám poradit, jak vybrat plemeno psa, které pro vás bude jako stvořené. Zeptejte se také, jak by vás a vašeho psa popsali. Možná budete překvapeni tím, jak vás vnímají a jaký mají názor na konkrétní rasu. Následně můžete porovnat, zda se jednotlivé představy liší, nebo zda se na plemenu shodujete. 

Mimochodem dobře sehraný tým nemusíte nutně poznat podle toho, jaké plemeno psa jste si vybrali. Stále existuje několik dalších parametrů, které hrají svou roli. A je zábavné o tom filozofovat. Celý vztah je vždy založen i na maličkostech, které vám napoví, jak jsou na sebe páníček a jeho pes naladěni v různých situacích. A jak poznat, že jsou oba členové týmu opravdu sehraní? Často to zjistíte například podle podobné chůze, gest a pohybů. Detaily jsou důležité. 

A nezapomeňte! Nezáleží na tom, co o vás a vašem psovi říkají studie, mýty, různí odborníci nebo naopak začátečníci. Důležité je, že jste se svým parťákem šťastní a také zdraví. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka.


Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke

Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů. 

Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů. 

Mohlo by vás také zajímat: