Jakým jedovatým rostlinám by se měly kočky na jaře vyhnout?

Na venkovní kočky číhá ve volné přírodě řada nebezpečí. Jedním z nich jsou jedovaté rostliny. Zejména na jaře, kdy se těšíme z barevných květů narcisů, konvalinek a krokusů, byste měli na svého mazlíčka dávat pozor. Někdy může otravu vyvolat i kontakt s kůží nebo žvýkání rostliny. Sepsali jsme pro vás seznam nejběžnějších jedovatých rostlin. Nebezpečných rostlin je však mnohem více.

Jedovaté jarní květiny

Na jaké jedovaté jarní rostliny by si měly dát kočky pozor?

Narcisy (žluté narcisy): Všechny části rostliny jsou velmi toxické a mohou způsobit křeče a srdeční arytmii.

Tulipány: I při pouhém okusování hrozí kočce nebezpečí v podobě podráždění sliznic a žaludečních problémů.

Hyacint: Obsahuje šťavelan vápenatý, který může způsobit podráždění sliznic, potíže při polykání a zažívací potíže.

Krokus: Cibulky a vlákna semen krokusu obsahují toxin pikrokrocin, který může u koček vyvolat žaludeční potíže a závažné příznaky otravy.

Konvalinka: Pouhý kontakt s pokožkou může vést k alergickým reakcím. Konzumace konvalinky způsobuje nevolnost, průjem, závratě a srdeční arytmii. Otrava kočky rostlinou může vést až k zástavě srdce a úmrtí.

Oměj horský: „Jedovatá rostlina roku 2005“ je prudce jedovatá i pro člověka. Po konzumaci může dojít k poruše zraku a dokonce i smrti – v důsledku zástavy srdce nebo poruchy dýchání.

Zlatý déšť: „Jedovatá rostlina roku 2012“ je tak jedovatá, že se nesmí vysazovat v blízkosti dětských hřišť a dalších míst. Má paralyzující účinek, a to zejména na dýchací svaly. Hrozí smrt udušením.

Andělská trumpeta: Všechny části rostliny, zejména však kořeny a semena, jsou prudce jedovaté a mohou způsobit srdeční arytmii, dýchací potíže, těžké zažívací potíže a zástavu krevního oběhu.

Oleandr: Glykosid oleandrin obsažený v této rostlině může způsobit srdeční arytmii a také srdeční paralýzu.

Další jedovaté rostliny pro kočky

Kromě jedovatých jarních květin můžete v zahradách běžně najít i další rostliny, které mohou být pro venkovní kočku nebezpečné. Například rododendron je díky svým nádherným květům jednou z nejoblíbenějších rostlin. Její listy a květy jsou však pro kočku jedovaté. Vždy proto (nejen na zahradě) dávejte pozor na to, co jedí kočky a v případě pochybností zasáhněte. 

Zpozornět byste měli u příznaků, jako je například nevolnost, potíže s krevním oběhem a kolika. Buďte také ve střehu, když kočka zvrací.

Některé části bedrníku mohou způsobit otravu, zvracení, průjem a křeče. Mezi zvláště jedovaté rostliny patří také strom smrti (mancinella), který obsahuje silně toxické látky.  

Bezpečná je naopak například kočičí tráva, která podporuje správné trávení.

Jedovaté pokojové rostliny pro kočky

Jedovaté rostliny pro kočky však nerostou pouze venku. Také v domácnosti číhá hned několik nebezpečí. Například narcisy a jiné jedovaté květiny lze krásně naaranžovat do vázy. Upozornění: Pamatujte, že voda z vázy, kde květina byla, může být pro mazlíčky jedovatá. Dbejte proto vždy na to, aby měla kočka neustálý přístup k misce s čerstvou vodou. Nebude jí tak lákat pít přímo z vázy.  

Orchideje jsou na první pohled také velmi krásné. Často ale způsobují otravu. Jako majitelé koček byste se proto měli těmto pokojovým rostlinám vyhnout. 

Nebezpečné však nejsou pouze okrasné pokojové rostliny, ale i zelené pokojové rostliny. I ty totiž mohou způsobit otravu. Některé druhy fíkusů, včetně fíkovníku březového, jsou pro kočky jedovaté. Domů si proto raději pořiďte bezpečné pokojové rostliny. 

Co dělat v případě otravy?

Každá rostlina může u vaší kočky vyvolat jiné příznaky otravy. Průjem, třes nebo nadměrné slinění jsou obvykle příznaky toho, že vaše kočka přišla do kontaktu s jedovatou rostlinou. 

Zjistili jste, že vaše kočka pozřela něco jedovatého? Pak s ní jeďte okamžitě k veterináři. Můžete tak zabránit neštěstí. A pokud má vaše kočka příznaky otravy, návštěvu veterináře také rozhodně neodkládejte. V obou případech zavolejte do ordinace, až budete na cestě. Veterinář tak bude mít čas udělat nezbytná opatření, aby vašemu mazlíčkovi co nejrychleji pomohl. 

A pamatujte: Před tím, než si doma nebo na zahradě vysadíte nějakou rostlinu, zkontrolujte, zda jsou vybrané rostliny vhodné pro kočky. A v ideálním případě neumisťujte květiny na místech, kde se kočka nejvíce pohybuje – například u pelíšku, odpočívadla nebo u misek na vodu a krmení.


Mohlo by vás také zajímat: