Krmivo pro osmáky

Filtrovat
<
JR Farm
Versele Laga
Vitakraft
Dospělý
Vše
Bez aromatických látek
Bez barviv
Bez cukru
Bez konzervačních prostředků
Bez přídavku aromat
Bez umělých aromat
Vitalita a vitaminy
bez přídavku obilovin
gemischt

Ideální krmení pro osmáka degu a další osmákovité

Osmák degu, blízký příbuzný činčily, je jihoamerický býložravec pocházející ze severního a středního Chile. Živí se tedy výhradně rostlinnou stravou. Pokud doma osmáka chováte, je velmi důležité se jim postarat o takové krmení, které jim poskytne všechny potřebné vitamíny a živiny, aby byli zdraví. Jak taková ideální strava ale vypadá?

Úvod do stravy osmáků

Nejlepší potrava pro osmáka degu by měla kopírovat to, co by jedli ve svém přirozeném prostředí. Divocí osmáci rádi chroupají trávu, listy, větvičky, kůru, kořeny a stonky. Můžeme to shrnout tak, že potřebují:

  • stravu s vysokým obsahem vlákniny
  • stravu s nízkým obsahem tuku a cukru – nedokážou totiž trávit ani metabolizovat cukr ani celkově sacharidy a jsou náchylní k cukrovce. 

Co tedy osmáci potřebují jíst?

  • Kvalitní seno – osmáci by k němu měli mít neustálý přístup a mělo by tvořit většinu jejich stravy. Je to důležité pro správnou funkci jejich trávicího systému i zdraví zubů. 
  • Hned v závěsu je kvalitní krmivo přímo pro osmáky, nejčastěji v podobě pelet, granulí a směsí.
  • Čerstvá listová zelenina – výbornou volbou je kapusta, špenát a římský salát.

Alternativně můžete pro osmáky využívat také krmivo pro morčata nebo krmivo pro činčily – ale pouze v případě, že neobsahují melasu nebo sušené ovoce

Zajímavost: Neděste se, pokud uvidíte, že váš osmák pojídá vlastní trus. Osmáci potřebují, aby byl jejich trávicí systém neustále zaměstnán směsí dvou druhů vlákniny, a dosáhnou toho právě také pojídáním vlastních výkalů.

Nezapomínejte na vodu

Osmáci by měl mít vždy k dispozici zásobu čerstvé, čisté vody. Zajistěte mu ji pomocí lahve na vodu s pítkem nebo v těžké keramické misce (aby ji nepřevrhl). Ať už ale zvolíte kteroukoli formu podávání, nezapomeňte nádobu denně čistit a vodu vyměňovat a doplňovat

Také pravidelně kontrolujte koncovku lahve (pítko), abyste si byli jistí, že funguje správně a neprotéká, nebo naopak není ucpané. Kromě čerstvé vody můžete do vody přidat také doplňky, jako jsou kapky vitaminu C nebo roztoky elektrolytů, které do vody dodávají živiny.

Tip: Při výběru láhve na vodu se ujistěte, že má kovovou hubičku, a ne plastovou, aby ji osmák nerozkousal a nepoškodil mechanismus.

Jaké složky potravy nejsou pro osmáky vhodné?

Jakému krmení pro osmáky se vyhnout, případně mu ho podávat jen v omezeném množství? 

  • Většina ovoce, zejména to s vysokým obsahem cukru – včetně sušeného ovoce a směsí obsahující sušené ovoce.
  • Některé druhy zeleniny s vysokým obsahem cukru – např. mrkev, sladké brambory, červená řepa a pastinák. Ty podávejte jen ve velmi malých množstvích jako příležitostný pamlsek pro osmáky. Dávejte si pozor i na množství komerčních pamlsků, protože i ty mohou být příliš sladké.
  • Potraviny jako chléb nebo těstoviny také omezte kvůli vysokému obsahu škrobu.
  • I když může být lákavé občas nabídnout svému chlupatému mazlíčkovi to, co chutná vám, nedělejte to. Nikdy jim nedávejte čokoládu ani žádné potraviny obsahující kofein, protože mohou způsobit srdeční problémy.
  • Vyhýbat byste se měli také potravinám s vysokým obsahem tuku, protože osmáci špatně tráví tučná jídla. Může to vést ke zdravotním problémům, například k onemocnění jater. 
  • Vyvarujte se také podávání ořechů nebo semen se skořápkami, protože při nesprávném rozkousání mohou způsobit problémy se zuby. 
  • Nikdy jim také nepodávejte krmivo určené pro králíky, křečky a pískomily.

Nové potraviny vždy zavádějte postupně, abyste předešli žaludečním potížím.

Jak často a kolik krmit osmáky

Osmáky je ideální krmit dvakrát denně – ráno a večer. Pravidelné krmení pomáhá udržet jejich trávicí systém v dobré kondici a podporuje zdravé stravovací návyky.

Množství krmiva by mělo být přizpůsobeno věku, velikosti a úrovni aktivity osmáka. Obvykle se doporučuje cca 1/8 až 1/4 misky granulí pro osmáky za den, doplněné o čerstvou zeleninu.

Štěstí osmáka nezávisí pouze na krmivu

Kromě vhodného krmiva je vhodné, abyste se jako majitel mazlíčka postaral o: 

  • možnost chování se tak, jako je pro osmáka přirozené – toho dosáhnete tak, že mu zajistíte dostatečné žvýkání a hrabání, proto je důležité, aby měli dostatek příležitostí k ohlodávání vhodných předmětů, hrabání a také k hledání potravy
  • vhodnou společnost – osmáci jsou společenští druhové, a tak je vhodné osmákovi dopřát do klece parťáka
  • odměny v podobě vhodných pamlsků ve vhodném množství
  • vhodné prostředí – to by mělo zahrnovat správný typ domku/klece pro malá zvířata s pohodlným místem k odpočinku a úkrytu i prostorem k pohybu a zkoumání