Péče o srst kočky

Filtrovat
<
8in1
beaphar
bogacare
Catit
FURminator
KONG
Trixie
ZooRoyal
benzín modrá
fialová
hnědá
modrá
oranžová
růžová
stříbrná
černá
červená
šedá
Nůžky
Ručník
Sprej
kartáče a hřebeny
šampon
Bavlna
Guma
Kov
Nerezová ocel
Plast
Polyester
Síťovina
Catnip (Šanta kočičí)
Protiskluzová vrstva
Reinigung
S prodyšným materiálem
hygienický
pro montáž na zeď
Pohlcující zápach / Pohlcuje zápach
Protiskluzové
Robustní a odolné
S vůní
Skládací
testováno na škodlivé látky

Péče o srst koček: sbohem zplstnatělé srsti

Kočky se o srst starají samy - a dělají to rády a ve velkém. Ale zejména plemena s velmi hustou srstí a domácí kočky potřebují pomoc. Proto byste měli svého chlupatého společníka pravidelně kartáčovat a pomáhat mu. Péče o kočičí srst je totiž důležitější, než si možná myslíte.

Proč potřebují kočky při péči o srst pomoc

Jako mnoho srstnatých zvířat nemají ani kočky po celý rok stejnou srst, ale střídají lehkou letní a hustší zimní srst. Vaše kočka pak na sobě nosí odumřelé chlupy tak dlouho, dokud je o něco neotře. U divokých koček probíhá péče o srst zcela přirozeně. Chlupy odfouknou silné větry, otřou se v podrostu nebo si je jednoduše odstraní jazykem.

U domácích koček tomu tak bezpodmínečně není - zvláště u plemen, která byla speciálně vyšlechtěná pro nádhernou srst. Jim zbývá často k péči o srst jen vlastní jazyk. Přitom však skončí větší množství chlupů v žaludku. Ty pak musí vyzvracet a to může vést dokonce k zdravotním problémům.

Správná výbava pro péči o srst

Při péči o srst kočky se v principu používají stejné pomůcky, které používají i ženy a muži - kartáče na kočky, hřebeny a šampon pro kočky. Protože ale u koček jde především o to, aby se odstranily odumřelé chlupy, byla v průběhu času vyvinuta celá řada speciálních pomůcek:

 • měkké kartáče pro krátkosrsté kočky
 • tvrdší kovová hřbílka a hrabla pro hustou srst
 • trimovací hřebeny a trimovací hrabla
 • speciální prořezávače zplstnatělé srsti
 • chlupy přitahující vlhké ubrousky
 • kartáče s elektrostatickou funkcí
 • rukavice na chlupy pro péči o srst
 • suchý šampon pro kočky

Mnoho těchto pomůcek bylo speciálně vyvinuto, aby péči o srst kočky udělaly co nejpříjemnější. Pokud je vaší kočce například nepříjemný kartáč, je možné jej kombinovat s rukavicí na česání kočky. Vyčesávací rukavice na srst slouží k odstraňování chlupů a zároveň masírování, takže spojíte příjemné s užitečným. A nemá-li vaše malá domácí šelma ráda vodu, je možné jednoduše vmasírovat do srsti práškový suchý šampon pro kočky a opět jej vyčesat. Pokud má vaše kočka strach z pravidelné péče, můžete ji ostatně pomocí pamlsků pro kočky a hraček pro kočky přesvědčit o opaku.

Vlhké ubrousky a kartáče s elektrostatickou funkcí se naproti tomu těší u chovatelů koček velké oblibě. Tyto pomůcky k péči o srst pro kočky se postarají o to, aby se vyčesané chlupy nehromadily na škrabadle nebo na kočičím pelíšku, ale zůstaly na kartáči pro kočky. Tak je můžete snadno odstranit.

Jaký kartáč pro jakou srst?

Pro péči o srst koček hraje roli především délka srsti: Neboť krátkosrstá savanová a norská lesní kočka se viditelně liší vlastnostmi své srsti:

 • Pro kočky s dlouhou, hustou krycí srstí jsou zvlášť vhodné kartáče s dlouhými, středně tvrdými až tvrdými a spíše samostatnými štětinami. Ty mohou proniknout srstí až na kůži a tam odstranit odumřelé chlupy.
 • U krátké srsti jsou vhodné kartáče s mnoha, ale méně tvrdými štětinami. Ty jsou účinnější při odstraňování chlupů a nemusí pronikat hustou srstí.
 • K odstraňování nepoddajné podsady se hodí hřbílko s kovovými zuby.
 • Zplstnatělá místa se při ošetřování srsti opatrně vystřihnou nůžkami na srst nebo prořezávačem zplstnatělé srsti.

Hřebeny pro kočky jsou určeny spíše k opětovném urovnání krycí srsti po péči o srst. K odstranění odumřelých chlupů nemá hřeben většinou dostatečné množství zubů.

Tip: Pro komfort vaší kočky vyzkoušejte také masážní kartáč pro kočky.

Šampony a čisticí prostředky

Co se týká péče o srst pomocí šamponů, platí především jedno pravidlo: Žádné umělé vůně. Kočky nesnáší cizí vůně na vlastní srsti a budou se snažit se jich opět zbavit. Kvůli ochraně očí a sliznic byste měli mimo dbát na to, aby byl kočičí šampon pH neutrální

Tip: Pokud vaši kočku trápí paraziti, podívejte se na účinné antiparazitní šampony pro kočky a šampony proti blechám pro kočky, které slouží k léčbě i prevenci.

Péče o srst pro kočky - jak často?

I při otázce, jak často byste měli jako chovatelé koček pečovat o srst vaší kočky, jsou opět rozhodující vlastnosti srsti: U krátkosrstých koček stačí používat kartáč na kočky jednou týdně - při výměně srsti v létě a v zimě jednou za 2 až 3 dny.

U dlouhosrstých koček by se však měl používat kartáč denně, aby se zbavily svých dlouhých chlupů. Šampony pro kočky a jiné přípravky pro péči o srst používejte nejlépe podle potřeby. Například, když vaše micka přijde domů s nepříjemným zápachem.

Péče o kočičí srst je chlupatá záležitost

Péče o srst koček je něco naprosto přirozeného a zvláště šlechtěné kočky s dlouhou srstí při tom vyžadují pomoc. Vhodný kartáč na dlouhou i krátkou srst je pro chovatele koček tak nepostradatelný, jako krmivo pro kočky, přepravka pro kočky nebo záchod pro kočky s kočkolitem. Tak zajistíte, aby se stala pravidelná péče o srst i pro vaši micku skutečným potěšením.

V naší nabídce najdete kvalitní produkty pro srst vaší kočky od různých značek. Mezi nejoblíbenější patří péče o kočičí srst Trixie a péče o kočičí srst beaphar.