Podestýlky

Filtrovat
<
Bunny
Cats Best
Chipsi
JR Farm
Pet's Dream
Vitakraft
ZooRoyal
10 l
10 kg
5 kg
20 l
4 kg
35 l
60 l
40 l
3 × 60 l
2 × 4 kg
2 × 60 l
2 × 35 l
2 × 20 l
2 × 40 l
15 l
60 l
Bavlna
Hlína
Hobliny
Konopí
Kůra
Leinen
Mech
Bezprašné
Likvidace zvláště šetrná k životnímu prostředí
Maximální sací výkon
Nízká spotřeba
Pohlcující zápach / Pohlcuje zápach
S vůní
Vhodné pro alergiky
Vyoký sací výkon
Vyrobeno v Německu
Výborně pohlcuje zápach
Z přírodní surovin

Ale to je přece podlaha! Přečtěte si, proč je podestýlka pro malá zvířata tak důležitá

Podestýlka pro malá zvířata představuje základ jejich životního prostoru. Ať už křeček nebo králík – podestýlka by měla být u každého malého zvířete pevnou součástí klece. Stelivo přitom neslouží pouze jako podložka pro běhání, ale i pro další činnosti malých hlodavců:

 • Toaleta
 • hraní a dovádění
 • hloubení a hrabání
 • krmení
 • stavba hnízda

Jinak než kočky nemá mnoho malých zvířat pro vykonání své potřeby jasně ohraničené místo. Je třeba dbát na krmivo a pití pro hlodavce, jinak se vyprázdní močový měchýř a střeva přímo na místě. Nezřídka se stává, že si hlodavci pochutnávají na svém stelivu, takže byste měli dbát při výběru na dobrou snášenlivost. Je důležité, aby nevyvolal pozřený materiál nepříjemné zažívací potíže a zácpu.

Hloubení, hrabání, hraní a dovádění jsou zábavné aktivity, při kterých si obyvatelé klece vybíjejí energii a kterými se zaměstnávají ve fázích růstu. Pokud malý hlodavec rád hrabe, měli byste klec vyložit podestýlkou v dostatečně silné vrstvě. Jinak narazí sladký hraboš příliš rychle na hranice svého obydlí a nebude již moci uspokojit své přirozené pudy.

Náš tip: Při přepravě malých zvířat můžete vyložit podestýlkou z klece přepravku, a vzít tak na cesty kus domova.

Podestýlka pro hlodavce a její vlastnosti – co je důležité?

Různé druhy zvířat mají na podestýlku ve svém domku různé nároky. Pískomilové hloubí například rádi chodbičky, králíci po podestýlce zase rádi hopkají a ochutnávají ji. Nezávisle na druhu hlodavce by však měl vykazovat materiál několik základních vlastností:

 • savost
 • pohlcování pachů
 • prašnost
 • vlastní zápach

Savost určuje, kolik vlhkosti – tedy moči, slin nebo vody na pití – může stelivo nasát. Jel-li savost vyšší, může zůstat podestýlka v kleci déle. U vlhkého nebo dokonce mokrého materiálu však hrozí nebezpečí tvorby plísně, a proto je nutná pravidelná výměna.

Vlastní zápach podestýlky představuje také důležitý aspekt. Parfémovaná sláma, seno, piliny nebo pelety jsou sice k dostání jako příslušenství do klecí, ale zvlášť se nedoporučují. Váš zvířecí kamarád může být vůní iritován a nebude se cítit příliš dobře. Vysoká savost nemusí bezpodmínečně znamenat, že bude podestýlka zápach moči zvířete také vázat. Dobrá podestýlka pro hlodavce se proto vyznačuje schopností pohlcovat pach, což je vynikající znak kvality steliva.

Dalším důležitým faktorem je tvorba prachu. Čím je materiál sušší, tím je potenciál prašnosti vyšší. Vysoké zatížení prachem je nebezpečné pro zdraví vašich srstnatých kamarádů, neboť může vést k onemocněním dýchacích cest a zánětům očí.

Jaké druhy podestýlek pro hlodavce existují?

Výběr je neuvěřitelně velký: Od čistě rostlinného steliva přes syntetické prostředky je k dostání pro domky, klece a ohrádky pro hlodavcevelké množství produktů. Nejoblíbenější podestýlkou pro hlodavce jsou piliny měkkého dřeva. Skládají se často ze směsí dřeva jehličnatých stromů a vyznačují se výbornou savostí a dobře vážou pachy. Mimoto je podklad mimořádně měkký pro citlivé tlapky. Neboť jsou potřeby zvířat značně různorodé, přečtěte si, jaké jsou dalších typů podestýlek:

 • sláma
 • konopná podestýlka
 • lněná podestýlka
 • celulózová podestýlka

Sláma sama o sobě není jako stelivo vhodná, měla by proto ležet vždy na další vrstvě podestýlky pro hlodavce. Hodí se však pro téměř všechna malá zvířata. Pod slámu tak můžete například schovat hračky, a připravit tak malým zvířatům zábavu. Konopná podestýlka je prakticky bezprašná, pachově neutrální a výborně kompostovatelná, likvidace je tedy opravdu jednoduchá. Lněná podestýlka váže výborně pachy a netvoří prach, může však obsahovat ostrá vlákna, která by mohla dráždit citlivé oči. Celulózová podestýlka váže výborně pachy, její cena je proto poněkud vyšší.

Vytvořte ráj se správnou podestýlkou pro hlodavce

Dobrý fyzický a psychický stav zvířecích přátel má nejvyšší prioritu. Vliv na to má i vhodná podestýlka pro hlodavce. S trochou experimentování je možné dosáhnout perfektní souhry ze steliva a slámy a vytvořit pro malá zvířata ráj. Díky tomu pak můžete pozorovat veselé skotačení spokojených srstnatých kamarádů v jejich domku.