Krmivo pro činčily

Filtrovat
<
Bunny
JR Farm
Versele Laga
Vitakraft
Chinchilla
Kaninchen
Dospělý
Senior
Vše
Bez aromatických látek
Bez barviv
Bez cukru
Bez konzervačních prostředků
Bez přídavku aromat
Bez umělých aromat
Vitalita a vitaminy
bez přídavku obilovin
gemischt

Náš průvodce - krmivo pro činčily

 1. Vláknina a vitamíny
 2. Nevhodné krmivo
 3. Krmný plán
 4. Pestré krmivo

Krmivo pro činčily s vlákninou a vitamíny

Seno je co se týče krmiva pro činčily na 1. místě a zvířátka by jej měla mít kdykoliv volně k dispozici. Jeho vysoký obsah vlákniny podporuje přirozené obrušování zubů a zároveň udržuje zdravé střevo, neboť obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Důležité: Měňte seno v kotci pro hlodavce denně a nabídněte tak své činčile čerstvou potravu s vysoce kvalitními složkami.

Alternativně můžete svému hlodavci nabídnout i zelené krmivo jako jsou trávy, listy, květy a byliny:

 • mrkev, pastinák, fenykl
 • listová zelenina, jako salát
 • hlízová zelenina jen v malých porcích
 • Ovoce, jako jsou jablka a rozinky: ne denně
 • Větve podporují obrušování zubů

Náš tip: Sušené pelety obsahují všechny důležité účinné látky a pokrývají u hlodavce potřebu vitamínů a živin. Suché krmivo se výborně hodí jako malá svačinka, doporučujeme jej však pro zpestření zjemnit bylinami a květy.

Celkově platí následující důležité pravidlo: Po zařazení nové potraviny do jídelníčků své domácí zvíře obzvlášť pozorně sledujte. Pokud se objeví průjem nebo jiné příznaky nesnášenlivosti, krmivo raději vysaďte. Během několika týdnů určitě najdete perfektní krmnou směs pro svou činčilu.

Červený seznam: Které potraviny jsou pro činčily nevhodné?

I když krmivo pro králíky nebo hotové směsi pro křečky vypadají podobně, jsou jako krmivo pro činčily absolutně nevhodné. Tuk a cukr škodí, proto byste se měli vyhnout ořechům či sladkému ovoci.

Luštěniny jako fazole, cibulovité rostliny, syrové brambory, peckové ovoce nebo exotické plody jako avokádo jsou obecně nevhodné a mohou být pro malá zvířata dokonce jedovaté. Každopádně si o daném krmivu pro činčily zjistěte co nejvíce informací, než ho svému mazlíčkovi nabídnete.

Snadný přechod na jiné krmivo: Klid je síla

Perfektní obydlí pro hlodavce sestává z měkkého steliva pro malá zvířata, napáječky pro hlodavce s dostatkem čerstvé vody a nějakých hraček pro hlodavce. Se správným krmivem pro činčily se bude váš mazlíček cítit dobře a prožije mnoho zdravých a šťastných let.

Příliš experimentovat byste však s ohledem na stravu neměli: Činčily mají mimořádně dráždivou střevní floru, která reaguje citlivě na změny krmiva. Jídelníček tedy měňte jen tehdy, pokud je to nezbytně nutné a celý proces si rozvrhněte na delší časový úsek. Přitom míchejte obvyklé krmivo s novým a jeho podíl pak každý týden navyšujte, dokud nebude přechod po 5-6 týdnech ukončen.

Krmivo pro činčily: Příklad krmného plánu na každý den

Chcete si pořídit malého hlodavce, ale nejste si jistí, jak máte zpočátku krmit? Vytvořili jsme krmný plán pro snadný začátek. Po několika týdnech sami zjistíte, které potraviny vaše činčila preferuje a jak dalece bude potřeba plán upravit.

 • Brzo ráno: vyměnit seno
 • Mezi tím: pamlsky, jako například trochu zeleniny či ovoce
 • Večer: 1 polévková lžíce suchých pelet

Praktické příslušenství do klece, jako jsou misky na krmivo nebo jesličky, usnadňují manipulaci se zvířaty a jejich zásobování nejlepším krmivem pro činčily. I při přepravě malých zvířat v boxu by měl mít hlodavec k dispozici dostatek vody.

Krmivo pro činčily s mimořádnými vlastnostmi

I přes veškerou snahu, s níž o svého mazlíčka pečujete, se občas nevyhnete chorobám nebo špatné stravě. V této situaci vám pomohou určité potraviny, které vaši činčilu v nejkratší době postaví znovu na nohy. Například sedmikrásky mají mírně projímavý účinek a lze je výborně použít proti zácpě. Kopr naopak podporuje trávení a zvyšuje u těchto zvířátek chuť k jídlu. Při žaludečních potížích pomáhají ostropestřec mariánský, libeček a listy máty peprné. Jak vidíte: Pomocí sil z přírody zajistíte svému hlodavci dlouhý a šťastný život a mnoho společných let.