S příchodem prvních teplých slunečných paprsků začíná pro mnohé z nás nejkrásnější období roku. Vysoké teploty se mohou lehce stát utrpením pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Zde jsme pro vás připravili několik užitečných tipů a produktů, díky nimž poskytnete vašemu mazlíčkovi vše potřebné. A léto může začít!
V létě dochází k rychlému přehřátí psů. Zde jsou některá z preventivních opatření proti přehřátí organismu: vytvořte stinné místo, zajistěte dostatečné proudění vzduchu, opatrně psa polévejte vodou, nabízejte mu chladnou vodu po menších dávkách. Nikdy psa neházejte do vody, aby se zchladil, hrozí mu totiž nebezpečí utonutí.
V létě by měl být košík vždy umístěn na nejchladnějším místě v domě nebo bytě. Především v podkrovních bytech je to pro zvířata často nesnesitelné, protože zde nemají žádný dostatečně chladný úkryt. Jedním z řešení může být mokrý ručník jako deka. Pokud nemáte náladu na kaluže, existují například speciální chladicí podložky, jejichž účinek se projeví až při kontaktu s tělem.
Psi se v létě díky své dlouhé srsti rychle zahřívají. Jednou z rad, jak můžete v těchto parných dnech svému čtyřnohému příteli pomoci, je česání srsti. Po vyčesání zůstává srst celkově vzdušnější a díky své izolační vlastnosti zamezuje pronikání tepla. Snadný způsob, jak můžete svého psa zchladit v horku je, že ho polijete chladnou vodou. Pokud pes pozitivně reaguje na rozprašovače, zchlaďte ho postřikem. Při procházkách v horkých dnech volte cestu parkem nebo lesem. Asfalt snadno absorbuje teplo a psovi je pak nepříjemně horko. Během dne raději vyrazte na rychlou procházku. Kromě toho je vhodné vytvořit psovi chladné a stinné místo k odpočinkku, například použitím chladicí podložky. I mokrý ručník, do kterého psa zabalíte, nabízí možnost zchlazení. Vyhněte se nadměrnému namáhání vašeho mazlíčka a přizpůsobte k tomu i porci krmiva.
Zejména pro psy je plavání skvělým způsobem, jak se zchladit. Pokud není v blízkosti žádná přírodní vodní plocha, můžete si na zahradě nebo na balkoně postavit malé bazény. Ty jsou obzvláště robustní a odolné proti poškrábání a často mají také protiskluzové dno.
Co může být lepšího než sbalit deku a svého čtyřnohého kamaráda a vyrazit se k jezeru vykoupat, když teplota stoupá? Poslední porce krmiva by měla být podávána alespoň dvě hodiny před jeho vodními radovánkami. Vždy byste měli mít s sebou čerstvou vodu, a to nejen u moře. Než pes vstoupí do vody, měli byste zkontrolovat břeh - střepy, rozbité lahve, hřebíky, a jiné ostré předměty. Dávejte si také pozor na okolní zvěř a v případě jistého nebezpečí, se raději přesuňte se na jiné místo. Zkontrolujte také proud vody. Psa pusťte do vody bez vodítka - mějte ho však po celou dobu na očích. Měl by umět přiběhnout na zavolání, a to nejen proto, aby bylo možné provést přestávky v chládku – ty jsou důležité jako prevence úpalu. Plavání je vhodné pro všechny psí věkové kategorie, neboť je šetrné ke kloubům, posiluje svaly a také napomáhá kardiovaskulárnímu systému. Je však ale nevhodné pro psi nemocné, psi s infekcemi uší a s otevřenými ranami. Další pomůckou jsou hračky do vody - poskytují totiž ještě více zábavy. Po vylezení z vody otřete psa do sucha ručníkem. Jemně mu vysušte také uši, aby se zabránilo infekci. Pokud si váš mazlíček užíval mořské vody, osprchujte ho, ta totiž může způsobit podráždění jeho pokožky. A pamatujte - 10 minut plavání odpovídá přibližně jedné hodině běhu vedle kola.
Přestože se psi na rozdíl od lidí nepotí, potřebují dostatek pitné vody k tomu, aby u nich nedošlo k dehydrataci. Již od teploty 20°C byste se měli ujistit, že váš chlupáč dokáže absorbovat dostatek vody. Miska na vodu by měla být umístěna na stinném místě a vždy naplněna čerstvou vlažnou vodou. Pitné fontány též povzbuzují psy k většímu pití, instinktivně totiž dávají přednost tekoucí vodě.
Pro psy, kteří se bojí vody, existují chladicí hračky, které nejen stimulují instinkt ke hře, ale zároveň poskytují příjemné ochlazení. Tip: Jednoduše zmrazte tvořítko na zmrzlinu naplněné jogurtem.
Vodní radovánky pro psy jsou v létě nutností! Při teplotách nad 30 stupňů se lidé i zvířata potřebují nutně ochladit. V podstatě každý pes, bez ohledu na plemeno nebo velikost, je schopen plavat. Některá psí plemena se mohou zdráhat vstoupit do vody kvůli nevhodným tělesným dispozicím. Nebo pokud se váš chlupatý přítel seznamuje s vodou poprvé, může být zpočátku nejistý a váhavý, zda se odváží do vody vejít. Někdy za to může špatná zkušenost s vodou z minulosti, kdy se váš pes vyděsil a získal vůči vodnímu živlu nejistotu. Ani zde však psům nic nebrání v zábavě ve vodě, snad jen trocha přemlouvání. Na trhu je široká škála plovoucích hraček pro psy, od majáků po frisbee a míčky. Zejména pro psy, kteří velmi rádi aportují, je naprostým potěšením a radostí vylovit je z hloubky či mělčiny. Vzhledem k riziku poranění jsou tyto hračky rozhodně vhodnější než větev nebo kus dřeva.