Topení do akvária

Filtrovat
<
Aqua Medic
EHEIM
Fluval
JBL
Juwel
Tetra
Mořská voda
Sladká voda
inkl. Netzteil
mit LCD-Anzeige
1
2.5
5
7.5
10
12.5
15
20
25
30
50
100
200
300

Jak vysoká by měla být teplota vytápění?

Ve sladkovodním akváriu má kromě filtračního systému a osvětlení význam také funkční systémy vytápění. V zásadě neexistuje žádné všeobecné doporučení pro správnou teplotu vody v akváriu, teplota vytápění akvária by se však měla řídit příslušnými druhy ryb a měla by být maximálně přizpůsobena jejich přirozenému životnímu prostředí. Kolísání teploty až do dvou stupňů není problém, voda však nesmí být příliš studená, aby ryby neměly přílišnou zátěž.

Náš tip: Ve společném akváriu dávejte pozor na to, abyste chovali pouze druhy ryb se stejnými nároky na teplotu.

V případě velkého výběru okrasných rybek pro akvaristy je důležité mít přehled o tom, jaké předpoklady je nutné pro rozdílné druhy ryb zohlednit. Preferované hodnoty teploty nejoblíbenějších okrasných rybek jsou:

  • živorodky duhové: 23 až 25°C
  • živorodky ostrotlamé: 26 až 30 °C
  • krunýřovci modří: 23 až 28 °C
  • terčovci: 26 až 30 °C
  • neonky obecné: 23 až 27 °C

Stejně jako příliš nízké teploty může i příliš teplá voda nepříznivě ovlivnit délku života ryb. Optimálně vytopená nádrž zajistí dokonce lepší životní podmínky než přirozená voda, která je často příliš studená.

Vyhřívání akvária vedoucí teplo: Jaké varianty jsou k dispozici?

Aby se mohly vzácné exempláře vyvíjet ve vašem akváriu správně, je vyhřívání akvária nepostradatelné. Jaký ohřívač se však hodí pro kterou nádrž?

Topná tyč

Oblíbenou variantu představuje topná tyč – označuje se také jako regulační ohřívač resp. tyčový ohřívač. Umisťuje se zevnitř a sestává ze skleněné trubky se zabudovanou topnou spirálou a regulátorem s dvojkovovým termostatem v horní části, kterým můžete nastavit požadovanou teplotu.

Pomocí přísavek lze skleněnou trubku namontovat pohodlně na vnitřní stěnu akvária. Topné tyče pro akvária jsou k dostání v provedení od 25 do 500 wattů. Vzhledem k tomu, že u tyčového ohřívače jsou ve vodě vodivé prvky, musíš dodržovat některé bezpečnostní předpisy. Při pracích se substrátem nebo podobných činnostech uvnitř nádrže je nutné vždy vypnout proud.

Topný kabel

Existuje také takzvaný topný kabel, který se označuje také jako základní podlahové vytápění nebo také topná rohož. Topný kabel se pokládá pod dno a odsud zajišťuje požadovanou teplotu. Výkon této varianty je podstatně nižší než v případě topné tyče, proto by se topný kabel dna měl používat pouze jako dodatečné topení pro velká akvária.

Termofiltr

Třetí variantu topení pro akvária představuje termofiltr se zabudovaným topením. Způsob funkce se podobá topné tyči, s výjimkou umístění zvenku. Kombinace z filtru a ohřívače je maximálně pohodlná a vytváří pro obyvatele akvária více místa v nádrži. Cena je však poněkud vyšší, přičemž pořizovací náklady filtračního systému jsou již obsaženy.

Náš tip: Mnoho výrobců nabízí zatím automatické ovládací systémy, které řídí současně topení, osvětlení a zařízení CO2.

Velký výběr topení pro akvária pro individuální nároky

Ať se jedná o sladkovodní akvárium nebo akvárium s mořskou vodou, je výběr topných systémů široký. Není proto úplně snadné se rozhodnout pro vhodné topení pro akvárium. Při rozhodování byste měli zohlednit především velikost nádrže a nároky ryb a rostlin. Pokud vezmete jejich potřeby v potaz, odmění se vám nádhernou hrou barev.