Skrýše a pelíšky

Filtrovat
<
JR Farm
Kerbl
Trixie
béžová
bílá
hnědá
modrá
přírodní
zelená
šedá
žlutá
Keramika
Nylon
Plyš
Polyester
Pravé dřevo
Vrba
L
M
S
Protiskluzová vrstva
S domečkem
S poschodím
S tunelem
chlazení

Psi, myši, ptáci, hadi a Co. – všichni v jednom domě?

Výrazem „malá zvířata“ se dříve označovala všechna domestikovaná zvířata , která nebyla chována jako užitková. Podle smyslu tak byly pod tímto pojmem shrnuty nejrůznější druhy zvířat: Například všechny druhy hlodavců, ptáků až po plazy. Dnes se označení „malé zvíře“ běžně používá hlavně pro:

 • králíky
 • Morčata
 • Křečky
 • všechny druhy myší
 • činčily

Tento pojem se ujal jako synonymum pro hlodavce. Všichni mají společnou potřebu klidného místečka, obydlí pro malá zvířata, které bude sloužit ke spaní nebo jako skrýš. Zda je možné chovat různé druhy zvířat v jedné ohradě, závisí na samotných zvířatech. Při pochybnostech je druhově vhodnější smíšené kolonie nechovat.

Moje obydlí pro malá zvířata, moje napáječka, moje lezecká stěna

Obydlí pro malá zvířata, které by uspokojovalo nároky každého druhu malých zvířat, pravděpodobně neexistuje. Jako chovatel by se člověk měl při výběru vhodného příslušenství do klece řídit podle svých malých mazlíčků. Přitom je třeba si nejprve ujasnit, kde má obydlí pro malá zvířata stát. Pokud jej chcete používat venku, mělo by být odolné proti větru a počasí, abyste už zakrátko nemuseli kupovat domeček nový.

Z jakých materiálů může být obydlí pro malá zvířata?

U obydlí pro malá zvířata máte na výběr mezi různými stavebními hmotami:

 • plast
 • Dřevo
 • vrbové proutí
 • tráva nebo seno

Domky z přírodních, neošetřených materiálů jsou zdravotně nezávadné, neboť hlodavci je nezřídka okusují. Tato obydlí jsou však vhodná spíše do vnitřních prostor, protože mohou v důsledku vlhkosti nabobtnat. Navíc opticky lépe zapadnou mezi stelivo pro malá zvířata v kotci pro hlodavce. Domky z plastu lze snadno čistit a nacházejí využití ve venkovních ohradách.

A na velikosti přece záleží – nebo ne?

Důležitým aspektem při volbě obydlí pro malá zvířata je správná velikost. Rozhodující roli přitom hraje několik faktorů:

 • počet malých zvířat
 • velikost ohrady
 • místo v ohradě

Kolik morčat se má například vlézt do dřevěného domku? Čím vyšší počet malých zvířat, tím větší by mělo obydlí pro malá zvířata být. Někdy může být vhodné postavit více domků pro hlodavce, aby měli chundelatí kamarádi dostatek možností k úkrytu.

Samotná klec by měla poskytovat dostatek místa pro druhově vhodný chov a možnost výběhu. Vedle napáječky pro hlodavce, misky na krmivo pro hlodavce a možností k zabavení ve formě hraček pro hlodavce se však do klece musí vlézt i obydlí pro malá zvířata. Proto je třeba volit velikost klece nebo ohrady s rozmyslem.

Náš tip: Minimální velikost klece závisí na druhu zvířete. Na každého křečka se například počítá minimálně 0,5 m². Samozřejmě je více místa pro zvíře vždy lepší!

Čisto v domě, štěstí v domě – čištění obydlí pro malá zvířata

Ať se jedná o obydlí pro křečka nebo pro králíka – jako chovatel zodpovídáte za čistotu ohrady. Pravidelné, důkladné čištění veškerého příslušenství klece chrání zvířátka před patogeny a zlepšuje jejich zdravotní stav. Čištění obydlí pro malá zvířata by mělo být součástí rutinního úklidu, stejně jako výměna steliva a krmiva. Nepoužívejte agresivní a silně zapáchající čisticí přípravky, jejichž zbytky by mohly negativně ovlivnit zdraví zvířat.

Díky obydlí pro malá zvířata se ohrada stává domovem

Má tak rozmanité účely použití, jako jsou samotná malá zvířata: místo na spaní, skrýš, místo na relaxaci a útočiště. Obydlí pro malá zvířata je elementární součástí vybavení, které potřebuje každé malé zvíře – ať už je to králík, myš, morče nebo křeček. Při výběru perfektního domku je třeba zohlednit především potřeby svých mazlíčků – vzhled je přitom až na druhém místě. Díky našemu velkému výběru obydlí pro malá zvířata najdete perfektní příbytek, který bude plně vyhovovat obou stranám.