Jak na odčervení koček? Vše o prevenci, příznacích a léčbě červů u koček

Parazity u koček dříve či později řeší téměř každý majitel či majitelka kočky. A většinou ani nezjistí, jak k tomu kočka přišla – napadení je totiž velmi rychlé a poměrně jednoduché. Jak červy u koček poznat a co proti nim dělat? A jak na odčervení koček? Vše najdete v našem článku!

Červy u koček? Běžný problém

Červi jsou paraziti, kteří se živí na hostiteli (kočce) tím, že mu odebírají živiny. Nejsou omezeni na určité oblasti – vyskytují se téměř všude – a tak k napadení dochází prakticky bez povšimnutí. Červi trápí hlavně venkovní kočky. Kočka si venku sem tam uloví myš nebo ptáka, kteří v sobě často nosí různé vývojové fáze červů. A pokud svou kořist sežere, infikuje se.

Červům se však nevyhnou ani kočky, které žijí v bytě. Mohou s nimi přijít do styku jinak – některé druhy parazitů se do domácnosti dostanou na podrážkách vašich bot, jiné přes kůži či oblečení, které přišlo do kontaktu s infikovaným zvířetem. Infekce může nastat i po výskytu blech, protože i ty mohou být mezihostiteli červů. Kočka může při péči o svou srst blechu sežrat a tím se nakazit. Určité riziko pak představuje také BARF.

Obzvlášť problematické je napadení koťat, která se mohou nakazit prostřednictvím mateřského mléka. Čím mladší koťata jsou, tím hůře červy snášejí, jelikož mají slabší imunitu a méně rezerv než dospělé kočky. První odčervení se tak provádí už u tři týdny starých koťat.

Kočičí červi a přenos na člověka

Kočičí paraziti mohou potrápit nejen vašeho mazlíčka, ale i vás – může totiž dojít k přenosu červů na člověka. Infekce je nebezpečná hlavně u dětí, seniorů nebo u lidí s oslabenou imunitou. V závislosti na druhu červa může být dokonce smrtelná. Například liščí tasemnice se po usídlení v organismu téměř nedá odstranit a může se usadit v životně důležitých orgánech jako jsou játra, ledviny nebo mozek. Infekce tímto parazitem se navíc projevuje 5-15 let od nákazy. 

beaphar pomůcka k odstranění klíšťat se dvěma drážkami
beaphar pomůcka k odstranění klíšťat se dvěma drážkami
99,00 Kč
beaphar pomůcka k odstranění klíšťat se dvěma drážkami
Trixie nůžky na obličej a tlapky, 9 cm
Trixie nůžky na obličej a tlapky, 9 cm
69,00 Kč
Trixie nůžky na obličej a tlapky, 9 cm
Felisept ušní čisticí polštářky na prsty pro kočky 50 kusů
Felisept ušní čisticí polštářky na prsty pro kočky 50 kusů
269,00 Kč
Felisept ušní čisticí polštářky na prsty pro kočky 50 kusů
Feliway® Friends, 3 x 30 dnů, výhodné balení
Feliway® Friends, 3 x 30 dnů, výhodné balení
1 499,00 Kč
Feliway® Friends, 3 x 30 dnů, výhodné balení
Trixie oční kapky, 50 ml
Trixie oční kapky, 50 ml
69,00 Kč
(1 380,00 Kč / 1 l)
Trixie oční kapky, 50 ml
Trixie rozčesávací hřeben na odplstění srsti, zahnuté zuby, 18 cm
Trixie rozčesávací hřeben na odplstění srsti, zahnuté zuby, 18 cm
149,00 Kč
Trixie rozčesávací hřeben na odplstění srsti, zahnuté zuby, 18 cm
Trixie profesionální nůžky na tvář a tlapky 13 cm
Trixie profesionální nůžky na tvář a tlapky 13 cm
299,00 Kč
Trixie profesionální nůžky na tvář a tlapky 13 cm
Trixie měkký kartáč, růžovo-černý
Trixie měkký kartáč, růžovo-černý
79,00 Kč
Trixie měkký kartáč, růžovo-černý

Jak poznat, že má kočka červy? 

Jak už jsme zmínili, červi jsou paraziti, kteří se živí na hostiteli (kočce) a poškozují ho různými způsoby. Zásadní problém je, že kočce odebírají důležité živiny, které potřebuje k přežití. Navíc poškozují tkáně, což může způsobit vnitřní zranění a krvácení, a produkujímetabolity, které jsou pro kočky toxické.

Jak infekci poznat? Pokud je kočka zdravá a intenzita infekce jen malá, může být napadení červy zcela bez příznaků. Pokud se však červi příliš rozmnoží, začne to kočce výrazně škodit. Mezi nejčastější symptomy patří:

  • enormní hlad,
  • hubnutí,
  • matná srst bez lesku,
  • zažívací problémy (zvracení a průjem) a snížená vitalita.

U koťat je typickým znakem nafouknuté „červí bříško“. Podezřelý je také svědivý konečník, což se může projevit tzv. „sáňkováním“, kdy si kočka sedne na zadek a pohybuje se po podlaze. Pokud navíc najdete světlé, rýži podobné útvary ve výkalech nebo na srsti kočky, je potřeba okamžitá reakce v podobě návštěvy veterináře a odčervení.

Diagnostika červů na veterině

Veterinář může pro diagnostiku použít hned několik metod:

  • Vyšetření trusu – pod mikroskopem se zkoumá přítomnost vajíček červů.
  • Krevní testy – některé druhy červů lze detekovat v krvi, zejména srdcoví červi.
  • Ultrazvuk nebo rentgen – pokud se předpokládá rozsáhlé poškození vnitřních orgánů.
  • Endoskopie – u těžkých případů lze vizuálně zkontrolovat vnitřní poškození.

Nejčastější druhy červů u koček

Kočky mohou být napadeny různými druhy červů. Každý z nich má jiný životní cyklus, způsob přenosu i vliv na zdraví. Mezi ty nejčastější patří:

  1. Škrkavky (Toxocara cati, Toxascaris leonina) – Nejčastější červi u koček, přenáší se přes mateřské mléko, trus nebo infikovanou kořist. Mohou způsobit podvýživu, průjem, nafouklé břicho a celkovou slabost.
  2. Tasemnice (Dipylidium caninum, Taenia spp.) – Často přenášené blechami (kočka se nakazí spolknutím infikované blechy). Typickým znakem jsou rýži podobné články ve stolici nebo na srsti.
  3. Hákovci (Ancylostoma tubaeforme) – Larvy mohou proniknout i kůží, způsobují anémii a krvácení do střev.
  4. Srdcoví červi (Dirofilaria immitis) – Přenáší se komáry, postihují především plíce a srdce. Nejčastěji se vyskytují v oblastech s teplým podnebím, v Evropě pouze vzácně.

Odčervení pro kočky

Pokud na vaší kočce zpozorujete výše zmíněné příznaky, navštivte co nejdříve veterináře. Většinou lze kočce poměrně rychle a efektivně pomoci. Veterinář zpravidla předepíše odčervovací kúru, kterou kočce podáte buď jednorázově, nebo pravidelně po delší dobu. Záleží tu hlavně na druhu parazitů, intenzitě infekce a formě podávání léků. Dávkování se pak odvíjí od hmotnosti kočky. 

Jak často odčervovat kočky? 

Obecně platí, že venkovní kočky byste měli odčervovat každé tři měsíce. Kočky žijící primárně doma pak odčervujte každých šest měsíců – pokud nenastanou žádné zvláštní okolnosti.

Nejedná se však o pevně stanovené termíny – frekvenci odčervení je potřeba přizpůsobit individuálním faktorům. Loví kočka často myši? Jsou v domácnosti děti? Má kočka oslabený imunitní systém? Žijí v blízkém kontaktu s kočkou starší osoby?

Někteří majitelé koček věří v pravidelné preventivní podávání širokospektrálních odčervovacích prostředků. Jiní to však odmítají, protože se domnívají, že tato léčiva zbytečně zatěžují organismus kočky, pokud zrovna není akutně infikovaná.

V každém případě tak doporučujeme konzultovat intervaly odčervení s veterinářem, který může případně provést další vyšetření.

Jak často odčervovat kotě?

Jak už jsme zmínili, koťata jsou na napadení červy obzvláště citlivá, protože se mohou nakazit už během kojení od matky. Proto se doporučuje začít s první odčervovací kúrou už ve věku tří týdnů. 

Poté kotě odčervujte každé dva týdny až do dosažení věku tří měsíců. Od třetího měsíce se intervaly prodlužují – odčervení provádějte jednou za měsíc až do šesti měsíců věku

Jakmile kotě dosáhne půl roku, přejděte na standardní režim pro dospělé kočky – tedy odčervení každé tři měsíce pro venkovní kočky a každých šest měsíců pro bytové kočky. 

Přesný plán by však měl vždy stanovit veterinář na základě zdravotního stavu kotěte a jeho individuálních potřeb. 

Jak snížit riziko parazitů?

Dobrým způsobem, jak snížit riziko napadení červy a jejich přenos na člověka, je dbát na zvýšenou hygienu ve všem, co souvisí s kočkou. Patří sem především pravidelné mytí rukou, zejména před jídlem nebo vařením.

Znečištěné kočičí stelivo neukládejte do kompostu ani ho nesplachujte do záchodu a všechny kočičí potřeby pravidelně čistěte a dezinfikujte. To zahrnuje i kočičí pelíšky, deky a koberce. Pokud víte, že vaše kočka má červy, nenechávejte jí spát v posteli!

A nakonec rada pro ochranu dětí – pokud máte na zahradě pískoviště, měli byste ho vždy zakrývat, když se nepoužívá. Tím zabráníte tomu, aby ho kočky používaly jako toaletu.


Často se ptáte

Jak podat kočce odčervovací tabletu?

Nejjednodušší způsob je schovat odčervovací tabletu pro kočky do pamlsku nebo do malého množství oblíbeného jídla. Pokud to kočka odmítne, můžete použít speciální dávkovač tablet nebo tabletu vložit přímo do úst na kořen jazyka. Pak jemně zavřete tlamičku a počkejte, dokud kočka nepolkne. Můžete ji přitom hladit po krku, dát ji stříkačkou trochu vody nebo lehce foukat na čumák (nutí kočku polknout) – tableta tak snáze projde a nestane se, že by ji kočka vyplivla.

Jak rozpoznat blechy?

Blechy se často projeví nadměrným škrábáním a olizováním, zejména kolem ocasu a břicha. Mezi další příznaky patří černé tečky v srsti (bleší trus), podrážděná kůže nebo drobné červené kousance. Pokud si nejste jisti, můžete použít hřeben na blechy – při pročesání na navlhčený bílý papír se bleší trus zbarví do červena.

Co dělat, když kočka zvrací červy?

Pokud kočka zvrací červy, znamená to silné napadení parazity, které může být nebezpečné. Co nejdříve navštivte veterináře, který předepíše vhodné odčervovací léky. Mezitím je důležité zabránit kontaktu s jinými zvířaty, udržovat čistotu v domácnosti a vydezinfikovat misky, pelíšek i záchod, aby se zabránilo opětovné infekci.

Mohlo by vás také zajímat: