Stěhování s kočkou krok za krokem: Jak minimalizovat stres?

Stěhování je vždycky vzrušující událost – opouštíte staré místo a začínáte novou kapitolu v novém prostředí. Psi většinou stěhování celkem zvládají, pro kočky je však změna teritoria často velkým stresem. Tady jsme proto sepsali několik tipů, jak zvládnout stěhování s kočkou co nejlépe a jak při tom minimalizovat stres. 

Na stěhování s kočkou se připravte

Stěhování pro kočku neprobíhá jen v den samotného přesunu – vaše kočka si dlouho dopředu všimne, že se něco děje. Proto je potřeba celý proces dobře naplánovat. Minimálně několik dní (ideálně několik týdnů) před stěhováním proto dbejte na to, aby se vašemu mazlíčkovi dostávalo značné množství pozornosti a lásky. Mazlení a hraní by měly být na prvním místě vašeho seznamu priorit – předem tak pomáháte vaší kočce s adaptací.

Při plánování zařízení nového bytu či domu také myslete na kočičí vybavení a uspořádejte vše pokud možno tak, jak to bylo i ve starém bydlišti. Týká se to hlavně umístění kočičích misek na jídlo a vodu – pokud byly dříve v koupelně, dejte je tam i teď. Zachování známého uspořádání usnadní kočce první chvíle v novém domově. Také myslete na to, abyste měli dopředu připravené dostatečné zásoby kočičího krmiva a steliva na první dny. Stěhovací shon tak ani vás ani kočku tolik nezaskočí.

Den D aneb Horká fáze stěhování s kočkou

Každému je jasné, že samotný den stěhování je stresující. Ale jak se asi cítí kočka, která vůbec netuší, proč se kolem hemží lidé, všude jsou krabice a panuje naprostý chaos?

Abyste se vyhnuli tomu, že kočka prožije tento zmatek a bude ještě více ve stresu, doporučujeme ji přemístit. Pokud můžete, v den stěhování (nebo už několik dní dopředu) ji přesuňte k někomu známému, kde už v minulosti „trávila prázdniny“. Tím minimalizujete její stres a zatímco vy řešíte přesun, kočka bude v klidu odpočívat.

Pokud tuto možnost nemáte, zkuste kočce vyhradit alespoň jeden klidný pokoj, kde nikdo nebude pořád chodit. Tam by mělo být vše důležité pro její pohodlí – pelíšek, miska s vodou a jídlem a samozřejmě kočičí záchod.

Zajistěte, aby během stěhování do této místnosti nikdo nechodil. Kočka tak bude chráněna před chaosem. Pro jistotu tu můžete kočku zamknout nebo na dveře dát cedulku s upozorněním. Mnoho koček už v panice a stresu uteklo otevřenými dveřmi, když je někdo nečekaně vyrušil.

Výhodou obou řešení je, že můžete kočičí výbavu sbalit odděleně (jako poslední) a po příjezdu do nového bytu ji zase hned vybalit, aniž byste ji museli hledat mezi krabicemi.

A velmi důležitý bod – což by mělo být pro každého milujícího majitele samozřejmostí – kočka cestuje bezpečně ve své přepravce a jede s vámi v autě, rozhodně ne v dodávce nebo náklaďáku stěhovací firmy. Vaše přítomnost a hlas ji uklidní a pomohou jí zvládnout stresující jízdu.

Kočka v novém prostředí aneb Vítej v novém domově

Hotovo! Stěhování s kočkou je za vámi a jste všichni bezpečně na novém místě. Co teď? Je důležité si připomenout, že pro kočku je stěhování obrovským stresovým faktorem a každá kočka na něj reaguje jinak.

Připravte se proto na možné změny v chování i na fyzické projevy stresu. Nečistotnost, vypadávání srsti nebo slintání nejsou neobvyklé. Nikdy však kočku netrestejte – místo toho mějte pochopení.

Obecně platí, že se kočka lépe přizpůsobí, pokud se v novém domově nachází starý, známý nábytek. Pro nás je sice stěhování skvělou příležitostí k pořízení nového vybavení, ale pro kočku je velký rozdíl, zda jsou v prostoru nové nebo staré věci. Ideální je měnit nábytek postupně. To samé platí i pro její misky, kočičí pelíšek a další vybavení, které jí pomáhá cítit se bezpečně.

I v novém bytě by měla být kočka nejdříve umístěna do klidné místnosti, kde budou jen její věci – záchod, škrabadlo, pelíšek. Tam by měla zůstat, dokud se doma nepřestanou pohybovat stěhováci a vše nebude na svém místě. Pokud to trvá několik dní, není to problém. Nezapomeňte ale s kočkou v této „stěhovací místnosti“ trávit čas.

Jakmile je vše hotovo, můžete otevřít dveře a kočka může začít objevovat nové teritorium. Každá kočka si zvyká jinak dlouho, proto buďte trpěliví. Dveře do původního „bezpečného“ pokoje nechte raději otevřené – tam se cítí nejjistěji a může se tam kdykoli schovat.

Důležité je na kočku netlačit, ale jemně ji povzbuzovat k objevování. Pomáhá, když vidí, kam dáváte její věci, protože jí to dodává pocit jistoty. Klidné a sebevědomé chování majitele přispěje k tomu, že se kočka bude cítit bezpečně.

Designed by Lotte Dřevěný škrabadlo VILJA 110x50cm
Designed by Lotte Dřevěný škrabadlo VILJA 110x50cm
4 049,00 Kč
Designed by Lotte Dřevěný škrabadlo VILJA 110x50cm
Designed by Lotte Poezels škrabadlo
Designed by Lotte Poezels škrabadlo
1 399,00 Kč
Designed by Lotte Poezels škrabadlo
Trixie Mimi škrabadlo
Trixie Mimi škrabadlo
169,00 Kč
Trixie Mimi škrabadlo
Designed by Lotte dřevěný škrabací strom Zora
Designed by Lotte dřevěný škrabací strom Zora
2 589,00 Kč
Designed by Lotte dřevěný škrabací strom Zora
Beeztees Kartonové škrabadlo Tuleň
Beeztees Kartonové škrabadlo Tuleň
99,00 Kč
Beeztees Kartonové škrabadlo Tuleň
Ebi odpočívadlo pro kočky Trend Birch
Ebi odpočívadlo pro kočky Trend Birch
1 099,00 Kč
Ebi odpočívadlo pro kočky Trend Birch
Designed by Lotte poloviční škrabací míč Vivi
Designed by Lotte poloviční škrabací míč Vivi
799,00 Kč
Designed by Lotte poloviční škrabací míč Vivi
Designed by Lotte Inez škrabadlo
Designed by Lotte Inez škrabadlo
1 149,00 Kč
Designed by Lotte Inez škrabadlo

Jak přestěhovat venkovní kočku?

Pro kočky, které jsou zvyklé chodit ven, je velmi důležité, aby se v novém domově nejdřív pořádně zabydlely. Jinak by si nemusely nový byt či dům spojit s „domovem“ a mohly by se pokusit vrátit zpět do starého revíru. Tento proces může trvat až měsíc. Většina koček dá sama najevo, kdy je připravena vyjít ven. Nejlepší je začít s krátkými procházkami, vždy v doprovodu majitele.

Pokud nový domov není vhodný pro volný pohyb venku (např. kvůli rušné silnici), je nutné se připravit na silný protest a možné doprovodné projevy, jako je agresivita nebo nečistotnost. Kočka nerozumí, proč najednou nemůže ven, a proto je nutné jí zajistit alternativu. Ideální je zabezpečený balkon, kde může dýchat čerstvý vzduch a sledovat okolí – pokud jste však v nájmu, vždy se dohodněte s pronajímatelem. 

Také je důležité vytvořit dostatek zábavy uvnitř – spousta škrabadel, pelíšků a skrýší pomůže předejít nudě. Více her a mentálních výzev, například v podobě tréninku a interaktivních kočičích hraček, také může pomoci. Mnoho koček si oblíbí misku s kočičí trávou nebo dokonce menší „kočičí louku“.

Další možností je pokusit se kočku naučit na vodítko a postroj, což by jí umožnilo bezpečný pohyb venku pod vaším dohledem. Tento proces ale vyžaduje čas a trpělivost!

Pokud stěhujete kočku, která žije pouze venku, doporučuje se, aby byla doma (případně v garáži či ve stodole) minimálně po dobu dvou týdnů. Díky tomu se kočka aklimatizuje, zvykne si na nové prostředí a pachy a bude vědět, kam se vrátit. Věnujte nicméně pozornost ostatním kočkám v okolí a dávejte pozor na to, zda neslyšíte nějaké „kočičí konflikty“, když je váš mazlíček venku. Pro váš klid v duši ji můžete pořídit kočičí obojek s GPS lokátorem.

Závěr: Kočičí stěhování bez stresu – Jde to!

Stěhování s kočkou může být náročné, ale s důkladnou přípravou a ohleduplným přístupem ho lze zvládnout bez zbytečného stresu. Důležité je myslet na pohodlí kočky nejen během samotného přesunu, ale i po příjezdu do nového domova. Známé prostředí, pomalá adaptace a trpělivost jsou klíčem k úspěšnému přechodu do nového teritoria. Pamatujte, že každá kočka je jiná, proto sledujte její reakce a přizpůsobte se jejím potřebám. Ať už se váš mazlíček stěhuje z bytu do domu nebo venkovní kočka do nového revíru, s trochou péče a lásky si brzy zvykne. Stačí jen dát jí čas a prostor.


Mohlo by vás také zajímat: