3 tipy na správnou kočičí výživu

Taky se na vás vaše kočka často dívá, jak kdybyste ji chtěli otrávit, když jí naplníte misku špatným způsobem? Budí vás z hlubokého spánku ve tři hodiny ráno žalostným mňoukáním, nebo vás důrazně švihá tlapkou? A jak často už jste museli po hlasitých stížnostech vašeho mazlíčka zklikvidovat téměř nedotčenou misku, protože váš kočičí gurmán snědl jen pár soust a pak se vztyčenou hlavou odešel?

Pokud máte někdy pocit, že se nás naši mini tygři snaží vodit za nos, nemusí to tak být ve všech případech. Zvláštní chování kočky totiž může být mnohdy způsobeno nepochopením správné výživy mazlíčka. Poradíme vám tři tipy, jak kočku správně krmit.

Kam umístit misku s krmivem?

Při výběru správného místa pro krmení a kočičí toalety dbejte na to, aby byla obě stanoviště co nejdále od sebe. Pamatujte také na to, že má kočka ráda, když má přehled. Může tak včas zjistit, zda ji při jídle nikdo neruší. Zároveň je ráda, pokud je během hodování do jisté míry chráněna. Místo na kočičí bar byste proto měli vybírat opravdu pečlivě. 

Často narazíte na to, že má kočka misku na krmení v kuchyni. Pro páníčky je to totiž nejpohodlnější. Je ale lepší misku umístit do klidné a tiché části bytu a také mimo dosah jiných koček, které by mohly žárlit, nebo se snažit být dominantnější. Budete tak mít jistotu, že se kočka nají v klidu a pohodě. 

Jakou misku vybrat?

Miska by měla být mělká a dostatečně velká, aby si kočka při sbírání dropků nezavazela o vousky. A pokud máte doma kočičího seniora, nebo má vaše kočka sklony k pálení žáhy, zkuste jí misku položit na podstavec. Pořídit jí však můžete i speciální vyvýšenou misku. Myslete také na to, že keramická nebo kovová miska je hygieničtější než plastová. Díky tomu také minimalizujete riziko vzniku obvykle neškodného, ale nepříjemného kočičího akné pod bradou.

Jak často krmit kočku?

Kočky jsou mnohdy mylně považovány za „malé psy“, a jsou proto často krmeny pouze dvakrát denně. Malí tygříci jsou ale lovci, kteří milují drobné svačinky. Místo větších dávek proto dávají přednost malým a čerstvým porcím krmiva několikrát denně. 

Optimální interval krmení u zdravé kočky je po čtyřech až šesti hodinách. A samozřejmě je také potřeba zaměřit se na celkové denní množství krmiva, a to proto, aby se zvířátko netrápilo hladem, nebo se naopak nepřejedlo. Pokud nemáte možnost krmit kočku tak často, zkuste jí pořídit automatické krmítko. Díky tomu můžete dávat kočce menší porce. 

Kromě klasického krmení je dobré dávat mazlíčkovi také pamlsky – jako odměnu za vybrané aktivity. Kvalitními pamlsky totiž optimálně doplníte kočičí jídelníček. Mokré krmivo zase kočce můžete kočce dát na lízací podložku. 

V neposlední řadě počítejte s tím, že kočky jsou aktivní i v noci. Malému tygříkovi proto můžete připravit různé hry s krmenním. Díky tomu se více unaví a vy můžete spát zase o něco déle.

Krmivo pro kočky:

Dbejte na správné složení krmiva

„Co sedlák nezná, to nejí“ – známé přísloví, které se dokonale hodí k vytříbeným chutím koček. Šťavnaté kousky nebo paštika, drůbež nebo ryby, želé nebo raději omáčka. Všechny ingredience musí být opravdu vyladěné, aby si kočka na krmivu smlsla a neodešla od misky se znechuceným čumáčkem.

Kočky jsou mnohdy vybíravé a potrpí si na složení krmiva. Malí tygříci dokážou často odmítnout porci jídla z různých důvodů, například kvůli změně receptury krmiva. Pokud máte doma koťátko, vyberte mu kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa

Čas od času zkuste mazlíčkovi jídelníček zpestřit. V případě, že byste později potřebovali přejít na jiné krmivo, nebude to malému tygříkovi dělat takové problémy. Neexperimentuje však příliš, kočka by mohla mít zažívací problémy.

Máte doma kočičího seniora, mazlíčka s citlivým žaludkem nebo náročného gurmána? Zkuste mu vlhké krmivo trošku ohřát. Potrava tak získá intenzivnější vůni, která může kočku přilákat. Kočičí organismus také nebude muset vynaložit takovou energii na zahřátí krmiva v žaludku a bude se mu vše lépe trávit. Nezapomeňte také na malé porce. A pokud má váš mazlíček nedostatečnou chuť k jídlu, můžete vyzkoušet jednoduchý „ospalý“ trik. Jakmile se kočka vzbudí, dejte jí ohřáté jídlo pod čumáček. Než se kočka úplně probudí, může v „polospánku“ smlsnout pár soust. A ačkoliv není ospalé jídlo trvalým řešením, může vám pomoci zvládnout alespoň období, než problém vyřešíte.

Tip na závěr: Hlavně klid!

Chcete změnit kočičí stravu a například přejít ze suchého krmiva na mokré? Pak je nejlepší postupovat po malých krůčcích. Přidejte proto malé množství nového krmiva ke stávajícímu a dobře obě krmiva promíchejte. Kočka si tak na nové složení snáze zvykne. Pokud novou recepturu přijme, jste na dobré cestě. Pak už jen zbývá pokračovat, dokud v misce nezbyde jen několik granulí, které zkombinujete s mokrým krmivem. A nakonec suché krmivo úplně vynecháte. Pamatujte na to, že stejně jako u všech změn v životě vaší kočky budete potřebovat především jednu věc – trpělivost.


Autorka článku: Carmen Schell

Carmen Schell, majitelka Cattalk®, je zvířecí psycholožka (ATN), která se specializuje na kočky. Působí v oblasti Rýn-Mohan, především v okolí Darmstadtu a Frankfurtu. Věnuje se také online koučování. Nabízí odbornou pomoc při řešení všech otázek týkajících se chovu a problémového chování koček. Kromě osobního poradenství pravidelně pořádá přednášky a celostátní semináře pro zájemce z řad laiků i odborníků. Autorka také pomáhá kočkám z útulků a dobrovolně se angažuje v regionálních útulcích pro zvířata.


Mohlo by vás také zajímat:


3 tipy na správnou kočičí výživu