Neposlušnost: Co dělat, když pes neposlouchá?

Neposlušnost nebo nezvladatelnost patří k nejčastějšímu nežádoucímu chování psů, které páníčci řeší. Znamená to, že majitel dokonale nezvládá svého psa. Majitel (již) není schopen psa usměrnit a vést, natož ho v případě potřeby zastavit. Neposlušný pes téměř – nebo vůbec – nereaguje na signály ze strany svého majitele.  

Uvědomte si, že každý páníček vnímá chování psa subjektivně. Jednomu člověku může určité chování, které jeho pes předvádí, připadat extrémně otravné. Jiný si toho ani nevšimne – zatímco kolemjdoucí ano. Pro harmonické soužití všech zúčastněných je důležité, aby se všichni cítili dobře.

Důvody, proč pes nereaguje na signály majitele, jsou různé. Majitelé si často myslí, že pes neposlouchá proto, že zkrátka nechce, nebo že si signálu nevšiml. Prozradíme vám, co může neposlušnost ve skutečnosti způsobit.

Co způsobuje neposlušnost?

Příčiny tohoto nežádoucího chování jsou různorodé. S přibývajícím věkem nebo v důsledku nemoci je skutečně možné, že se psovi zhoršuje sluch, nebo že zvíře dokonce nedoslýchá. To může vysvětlovat to, že mazlíček nereaguje na signály, protože je zkrátka neslyší. Domnělou neposlušnost mohou způsobit také nepříznivé okolnosti – například hluk, vítr nebo jiné faktory. Nerozpoznání signálů je jako příčina neposlušnosti ale poměrně vzácná. 

Zejména v období puberty si psi mohou dobře vyzkoušet, do jaké míry musí dodržovat naučené signály, pravidla a hranice. To je součástí normálního vývoje. Procesy, které ovlivňují zrání a změny v mozku, někdy způsobují, že si pes nemůže vybavit to, co se již naučil. Proto je někdy obtížné rozpoznat, zda zvíře něco nechce nebo nemůže udělat.

Mnohem častěji je to, že pes neposlouchá na přivolání nebo jiné povely, ovlivněno chybami ve výcviku nebo přetěžováním zvířete. Pokud chcete, aby chlupáč spolehlivě reagoval na signály, měli byste si dobře sestavit výcvikový program. Páníčci si často myslí, že chlupáč určité povely umí, ale je neposlušný, protože je neplní. Pokud se ale na situaci podíváte podrobněji, zjistíte, že v problematických situacích není pes schopný dané chování vůbec projevit. Nebyl totiž dostatečně (nebo správně) vycvičený. 

Máte neposlušného psa?

Mnoho majitelů si stěžuje, že jejich pes například zvládne přiběhnout na přivolání, ale venku neposlouchá. Páníčci jsou zvyklí, že pes obvykle dobře plní povely a očekávají, že bude dělat totéž například v přítomnosti jiných psů, aniž by to kdy trénovali. 

Je důležité si uvědomit, že čtyřnozí přátelé se do velké míry učí v závislosti na kontextu. To znamená, že běžné přivolání je pro ně něco jiného než přivolání od lidí, aut, pachů, ptáků a podobně. Psi tak nedokážou uposlechnout povel v náročnějším – netrénovaném – prostředí, i když už se přivolání dříve naučili.   

Páníčci také často pozorují, že jejich pes v určitých situacích povel (například sedni) splní a jindy – v údajně stejné situaci – ne. Často se ale stává, že signál, o kterém si myslíme, že na něj pes reaguje, nemusí být nutně tím signálem, který se naučil.

K povelům „sedni“ a „lehni“ páníčci často přidávají zdvižený prst. Psi citlivěji reagují na řeč těla člověka než na slova. Často věnují pozornost pouze gestu – to znamená, že slovní signál jednoduše nestačí. A to zvlášť v případě, když pes svého majitele nevidí. Například proto, že se dívá na jiného psa, a proto si vizuálního signálu nevšimne. 

To jsou jen dva příklady toho, jak zdánlivě drobné chyby mohou vést k „neposlušnosti“. Neměli byste podceňovat ani situaci, kdy je pes ve stresu. A to jak v každodenních situacích, tak při výcviku. I to má mnohdy vliv na to, že se vám může pes zdát nevychovaný a neposlušný. Příliš stresorů může čtyřnohého přítele zahltit tak, že jednoduše přestane být schopen reagovat na signály páníčka

Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 mint/natur
Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 mint/natur
1 199,00 Kč
Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 mint/natur
Hunter nastavitelné vodítko, černé
Hunter nastavitelné vodítko, černé 10/200
Jsou k dispozici varianty
249,00 Kč
Hunter nastavitelné vodítko, černé
Trixie Premium výběh pro dva psy, 40–70 cm
Trixie Premium výběh pro dva psy, 40–70 cm černá
Jsou k dispozici varianty
129,00 Kč
Trixie Premium výběh pro dva psy, 40–70 cm
Wolters program K2 Tau Moxonleine v barvě curry žlutá
Wolters program K2 Tau Moxonleine v barvě curry žlutá 180 cm x 0,9 cm
Jsou k dispozici varianty
499,00 Kč
Wolters program K2 Tau Moxonleine v barvě curry žlutá
Wolters program K2-Tauprogramm Moxonleine sepia růžová
Wolters program K2-Tauprogramm Moxonleine sepia růžová 180 cm x 0,9 cm
Jsou k dispozici varianty
499,00 Kč
Wolters program K2-Tauprogramm Moxonleine sepia růžová
Ruffwear Trail Runner vodítko
Ruffwear Trail Runner vodítko
899,00 Kč
Ruffwear Trail Runner vodítko
Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 holubí modrá
Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 holubí modrá
1 199,00 Kč
Hunter nastavitelný vodítko Malia 10/200 holubí modrá
Hunter nastavitelný vodítko Canadian Up konjak/černé
Hunter nastavitelný vodítko Canadian Up konjak/černé 15/200
Jsou k dispozici varianty
2 069,00 Kč
Hunter nastavitelný vodítko Canadian Up konjak/černé
VOGT-výcviková vodítka
VOGT-výcviková vodítka Tyrkysová
Jsou k dispozici varianty
749,00 Kč
VOGT-výcviková vodítka
flexi New Comfort vodítko, modré, L, 8 m
flexi New Comfort vodítko, modré, L, 8 m
769,00 Kč
flexi New Comfort vodítko, modré, L, 8 m

Co dělat, když pes neposlouchá?

Nejprve je důležité zjistit, co způsobilo změnu chování psa – tedy jeho nezvladatelnost a neposlušnost. Jakmile zjistíte příčinu, můžete přijmout vhodná opatření. A díky tomu dlouhodobě změnit chování čtyřnohého parťáka. 

Pro mnoho majitelů je často obtížné poznat, proč jejich pes neposlouchá (a dokonce utíká). A co s neposlušným psem? Obraťte se na psího trenéra nebo poradce, který se zaměřuje na chování mazlíčků. 

Chcete předejít problematickým nebo dokonce nebezpečným situacím v každodenním životě? Dbejte na správné vedení. Používejte vodítko nebo stopovačku a na určitou dobu se vyhněte nepříjemným situacím. Vše postupně analyzujte – a to jak danou situaci, tak kontext. 

Pokud se váš pes rychle dostane do extrémního stresu, snažte se situaci okamžitě vyřešit. Identifikujte zdroj stresu, zvětšete odstup, nebo stresové situaci zabraňte.  

Důležité! Bez ohledu na situaci, ve které je váš pes neposlušný nebo nezvladatelný, je na prvním místě bezpečnost! Buďte proaktivní a snažte se předvídat. 

Co můžete zlepšit?

Znovu se zamyslete nad všemi signály, hranicemi a pravidly, které při komunikaci se svým psem používáte. Jsou všechny signály správně nastavené? Reaguje zvíře na vaše povely v každé situaci? Nebo občas přimhouříte oko a necháte ho, ať si dělá, co chce? Dokážete svému mazlíčkovi stanovit hranice a jste důslední? Toto téma je pro některé páníčky nepříjemné. Nezapomeňte však, že je důležité stanovit určitý rámec. Váš pes se následně naučí orientovat v tom, co je dovoleno a co ne. Díky jasné struktuře a pravidlům bude pro vašeho čtyřnohého parťáka vše jasné – a navíc získá větší jistotu.  


Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke

Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.

Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.

Mohlo by vás také zajímat: