Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Plánujete cestování vlakem se psem? Ať už vás čeká krátký výlet nebo dlouhá trasa, s dobrou přípravou může být pes ve vlaku naprosto v pohodě. V článku se dozvíte vše podstatné – od tréninku přes náklady až po to, jestli musí mít pes ve vlaku náhubek.
Pokud váš pes není zvyklý na cestování, vlak může být náročné prostředí – houpání, trhání, hluk, spousta lidí a žádný výhled. Ať už máte doma štěně, dospělého psa nebo psího seniora, každá věková skupina potřebuje trochu jiný přístup.
Pamatujte – cílem je, aby váš pes vlak nevnímal jako stres, ale jako běžnou součást dne.
TIP: Vlakem to nevyšlo, ale chcete vědět, jak na cestování se psem v autě? Přečtěte si náš článek.
Pokud jste si mysleli, že je pes ve vlaku výjimkou, máme pro vás dobrou zprávu – čtyřnozí pasažéři jsou ve většině vlaků vítáni. Ať už se jedná o RegioJet, České dráhy nebo jiné dopravce, cestování vlakem se psem není problém, pokud znáte pravidla.
Kolik stojí pes ve vlaku?
Záleží hlavně na velikosti psa. Malý pes může cestovat zdarma, pokud je umístěn v uzavíratelné psí přepravce. Ta však nesmí být na sedadle – musíte ji mít pod sedadlem nebo na polici. Přímý kontakt se psem během cesty tedy není možný, a právě proto je důležité, aby byl pes zvyklý na klidné pobývání v přepravce.
Velký pes (větší než domácí kočka) už cestuje za poplatek. U různých dopravců platí různá pravidla – někteří mají speciální „psí jízdenku“, jinde platíte za psa jako za dítě. Proto je dobré se vždy informovat přímo u konkrétního dopravce.
TIP: Pokud plánujete delší cestu, zjistěte si dopředu, jak koupit jízdenku pro psa – online systém každé společnosti se může lišit.
Musí mít pes ve vlaku náhubek?
Ano. Pokud se jedná o většího psa mimo přepravku, musí být na vodítku a mít náhubek. Nejvhodnější je klasické krátké vodítko, díky kterému nehrozí, že by se pes zamotal pod nohy vám nebo spolucestujícím. Případně můžete použít i psí postroj, pokud je na něj pes zvyklý.
Během cesty by měl pes sedět nebo ležet u vašich nohou, vedle vás nebo pod vaším sedadlem – rozhodně ne přes uličku. Základní poslušnost je tu klíčová, protože snižuje psí stres a dělá z cesty vlakem se psem příjemnější zážitek pro vás oba.
Kromě jízdenky, náhubku a vodítka se vyplatí myslet i na další věci, které udělají z cesty vlakem se psem opravdu klidnou záležitost – nejen pro vás, ale hlavně pro vašeho chlupáče.
Co sbalit do vlaku pro psa a jak se připravit?
Vlak a pes: Jak zvládnout stres
Zvířata velmi citlivě vnímají emoce svého páníčka. Pokud jste nervózní vy, přenese se to i na psa. Proto:
Bezpečnost především
Závěrem: vlak a pes = skvělá kombinace, pokud jste připraveni. Cestování se psem vlakem není žádná věda – stačí se včas připravit, znát pravidla a být ohleduplní k sobě, ostatním i svému chlupáčovi.
TIP: Ať už pojedete vlakem nebo autem, tady najdete pár tipů, jak si užít dovolenou se psem.
O autorce: Kristina Ziemer-Falke je certifikovaná trenérka psů a behaviorální poradkyně uznaná Veterinární komorou Šlesvicka-Holštýnska a Výzkumným institutem Messerli ve Vídni. Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem vede vzdělávací centrum Ziemer & Falke, kde vychovávají nové generace trenérů psů po celém Německu.