Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Stejně jako my lidé mají i naše kočky rády pohodlí, a to zejména v zimě. Když je venku zima a vlhko, kočky spí ještě intenzivněji než obvykle. Dávají přednost útulným a teplým místům ke spánku.
Také se vám zdá, že kočky mohou spát kdykoliv a kdekoliv? Tuto vlastnost jim mnohdy závidíme. Přemýšlíte, jak dlouho spí kočka? Malí tygříci prospí přibližně 70 % dne. Samozřejmě má na délku spánku vliv také věk, roční období a úroveň aktivity dané kočky.
Kočka spí v průměru 16 hodin denně – samozřejmě ne najednou, spánek si dělí na menší úseky. V zimě to dokonce může být až 20 hodin denně. Pokud se vám tedy zdá, že vaše kočka pořád spí, nejste tak daleko od pravdy. A podobné je to i u koťat – ty dokonce prospí až 90 % dne.
Kočky domácí jsou spíše noční tvorové. V mnoha ohledech se ale přizpůsobily našemu stylu života. Majitelé koček nicméně často pozorují, že jsou kočky aktivní zejména ráno a pak v pozdních večerních hodinách. Kočky ráno rády kontrolují své teritorium a večer jsou přirozeně aktivní. Zejména v případě, kdy je jejich rodina přes den v práci a mazlíčci jsou doma sami.
Venkovní kočky také rády prospí celý den a v noci vyráží na obhlídku po zahradě. Kočky mají perfektně vyvinutý zrak a je opravdu obdivuhodné, jak vidí kočka v noci.
Možná jste si už všimli, že vaše kočka ve spánku cuká tlapkami nebo špičkou ocasu. A pokud se vám zdá, že během spánku kočka mňouká v noci i ve dne, neděste se – to je normální. Pokud vás to ale ruší, je možným řešením zavírání kočky na noc do jiné místnosti. To si však dobře rozmyslete.
Málokdo pochybuje o tom, že kočky sní. O čem však sní, je dosud nerozluštěnou zásahou. Vědci však předpokládají, že kočky (stejně jako lidé) sní ve fázi REM (fáze rychlých očních pohybů). V žádném případě byste kočku neměli rušit v hlubokém spánku, během něj totiž její tělo regeneruje.
Zatímco v létě se kočky rády schoulí na chladných kuchyňských dlaždicích, v chladných dnech se rády přitulí. Poradíme vám, jak mazlíčkovi nabídnout ideální místo na zimní spánek. Kočkám můžete například připravit:
Obecně byste měli mít na paměti, že se kočky rády schovávají a že mají rády vyvýšená místa. Měli byste jim proto připravit kukaň, nebo jim vyrobit doupě z lepenkových krabic. Tam se kočka může bez problému schovat.
Mezi oblíbená vyvýšená místa na spaní patří také škrabadla. Použít můžete také útulný košík, který vložíte do komody. A pokud už jste boj s kočičími chlupy na svém oblečení vzdali, můžete svým mazlíčkům nabídnout i místo ve skříni.
Podle toho, v jaké poloze kočka spí, poznáte, zda se nachází ve fázi hlubokého spánku, nebo jen podřimuje. Možná už jste si všimli, že jsou zvířata často schoulená v klubíčku. V této poloze totiž může kočka dobře ukládat teplo. Může to být však také známka toho, že je jí zima. Pokud je totiž kočkám příjemně, spí obvykle natažené. Spaní v klubíčku může ovšem také znamenat, že mazlíček cítí potřebu se chránit. A právě z toho důvodu je nejlepší spící kočku v této poloze nerušit.
A jak poznat, že kočka spí spíše lehkým spánkem? Leží na břiše, má lehce zvednutou hlavu a všechny čtyři tlapky schované pod tělem. Z této polohy může spící kočka rychle vstát, pokud se cítí ohrožená. A pokud kočka spí na zádech a otočí se k vám břichem, projevují vám absolutní důvěru. V této poloze je totiž spící kočka velmi citlivá. Kočka se však ve vaší přítomnosti cítí zcela uvolněně. A vy tak patříte mezi šťastlivce, protože nemusíte řešit, jak uklidnit kočku.