Škrábnutí a kousnutí od kočky: Banální poranění nebo vážné riziko?

Kdo doma chová kočky, přirozeně počítá s tím, že ho občas škrábnou nebo kousnou. Ať už je to v rámci hry, nebo když kočku něco naštve, sem tam se to prostě stane. Pokud dojde ke škrábnutí nebo kousnutí psem, často to dopadne relativně dobře. Poranění od kočky ale může být pro člověka velmi nebezpečné. Proč tomu tak je a jak se chránit? 

Proč je kousnutí od kočky tak nebezpečné?

Kočky mají ostré a velmi dlouhé špičáky, kterými loví svou kořist. Kočičí zuby proniknou hluboko do masa, někdy až ke kosti, a mohou poškodit svaly nebo šlachy. Proto je kousnutí od kočky často velmi bolestivé. Samotné zranění není obvykle nebezpečné a většinou se rychle hojí. Problém je však v tom, že kočky přenášejí ve slinách bakterie, které se při kousnutí dostávají hluboko do rány. 

Pokud se rána neošetří, bakterie se začnou rychle množit a způsobí bolestivé záněty nebo infekce, které mohou mít v nejhorším případě i život ohrožující následky. Choroboplodné zárodky se mohou šířit podél šlach a krevního oběhu a rychle se rozšířit po celém těle. 

Charakteristickými příznaky infekce po kousnutí kočkou jsou zarudnutí, horkost, otok, bolest, omezená funkčnost postižené části těla a zvýšená teplota. Tyto symptomy se mohou objevit už krátce po kousnutí. Může dojít i ke zvětšení lymfatických uzlin, například pokud vás kočka kousla do ruky. Zvláštní riziko představuje kousnutí kočkou v těhotenství, protože může být nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.

Podle toho, jaké bakterie kočka kousnutím přenesla, se může rozvinout i otrava krve, což je vážné onemocnění, které většinou vyžaduje léčbu v nemocnici. Lékař může provést stěr z rány, aby v laboratoři identifikoval přítomné bakterie. Na základě výsledků obvykle následuje léčba speciálními antibiotiky.

Kousla mě kočka, co dělat?

Nezáleží na tom, zda vás kousla vlastní nebo toulavá kočka, důležité je co nejdříve navštívit lékaře, ideálně ještě ten samý den. Domácí první pomoc by pak měla spočívat v dezinfekci a sterilním zakrytí – ideálně pomocí kompresního obvazu z lékárničky. I když se rána na povrchu zdá být v pořádku, bakterie se mohou šířit v hlubších vrstvách tkáně.

Pouze lékař může rozhodnout, jaká léčba je nejvhodnější. Nezapomeňte si s sebou vzít očkovací průkaz, aby bylo možné zkontrolovat, kdy jste naposledy dostali očkování proti tetanu. Pokud vás kouslo neznámé zvíře, může lékař zvážit i očkování proti vzteklině.

Jaké nebezpečí představují škrábance od kočky?

Škrábance od kočky nejsou sice tak nebezpečné jako kousnutí, ale i zde existuje riziko infekce. Kočičí drápy jsou velmi ostré a pokud kočka chodí ven, může se za nimi držet spousta nečistot, které se lehce dostanou do rány. 

Každý, kdo chová kočky, ví, že škrábance mohou přijít nečekaně. Většinou jsou neúmyslné, ale někdy kočka drápy použije záměrně. Pokud jsou škrábance jen povrchové, stačí ránu umýt jemným mýdlovým roztokem a aplikovat protizánětlivou mast. Jsou-li škrábance hlubší, je nutné je důkladně vyčistit a následně dezinfikovat sprejem. Tento proces je vhodné několikrát denně opakovat.

Trixie Scratch Me škrabadlo
Trixie Scratch Me škrabadlo
399,00 Kč
Trixie Scratch Me škrabadlo
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
4 569,00 Kč
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Java 121,5 cm
ZooRoyal Krabací Kmen Bella 40cm
ZooRoyal Krabací Kmen Bella 40cm
329,00 Kč
ZooRoyal Krabací Kmen Bella 40cm
ZooRoyal škrabací válec pro kočky Lotta 56 cm
ZooRoyal škrabací válec pro kočky Lotta 56 cm krémová/béžová
Jsou k dispozici varianty
1 549,00 Kč
ZooRoyal škrabací válec pro kočky Lotta 56 cm
Trixie škrabadlo do rohu místnosti, 32 x 60 cm
Trixie škrabadlo do rohu místnosti, 32 x 60 cm beige
Jsou k dispozici varianty
299,00 Kč
Trixie škrabadlo do rohu místnosti, 32 x 60 cm
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Mila, 128 cm, antracitové
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Mila, 128 cm, antracitové
5 079,00 Kč
ZooRoyal odpočívadlo pro kočky Mila, 128 cm, antracitové
Designed by Lotte dřevěná škrabací koule Wiggly
Designed by Lotte dřevěná škrabací koule Wiggly
599,00 Kč
Designed by Lotte dřevěná škrabací koule Wiggly
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Bali 98,5 cm
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Bali 98,5 cm
3 299,00 Kč
ZooRoyal prémiové odpočívadlo pro kočky Bali 98,5 cm

Kdy je nutné ukázat škrábance lékaři?

Pokud jsou okraje rány zarudlé, svědí nebo se zahřívají, může se jednat o infekci a je čas navštívit lékaře. To je obzvlášť důležité, pokud se kočičí drápy dostaly do kontaktu s výkaly nebo jinými nečistotami. Infekci je pak nutné odborně ošetřit. Lékařskou pomoc je potřeba vyhledat také v případě, že se objeví alergická reakce.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Jak už název napovídá, tuto nemoc na vás mohou přenést převážně kočičí škrábnutí, případně klíšťata nebo blechy z koček i psů. Odborně se nazývá bartonellóza, jelikož je způsobená bakterií Bartonellou henselae. Většinou se s ní setkávají hlavně chovatelé koček, ale pokud máte slabší imunitu, může se onemocnění rozběhnout i po malém škrábnutí od náhodné kočky.

Nemoc se začne projevovat zhruba 5–10 dní po poškrábání nebo pokousání kočkou, nebo přisátí klíštěte. Nejdříve se objeví drobné puchýřky, které může doprovázet malátnost, únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota. Symptomy však doprovází pouze 10–20 % infekcí a jen výjimečně dochází také k zvětšení mízních uzlin.

Setkat se můžete také s oční formou, která se projevuje jako akutní zarudnutí, bolest a citlivost na světlo. Doprovázet ji může také zamlžené, zkreslené nebo částečně omezené vidění. Na oku se pak objevují malé bílé skvrnky nebo ložiska způsobená hromaděním zánětlivých buněk. V krajním případě může dojít k trvalému poškození sítnice.

Při nemoci z kočičího škrábnutí je velmi důležité včasné odhalení a nasazení vhodných antibiotik.

Proč kočka kouše nebo škrábe?

Za normálních okolností mají kočky ke svým majitelům důvěru a jsou přátelské, někdy dokonce dochází i pečujícímu olizování od kočky. Přesto se mohou v určitých situacích bránit kousáním nebo škrábáním. U nezkušených mláďat je to častější, protože ještě neznají své limity a neumí odhadnout, jak nebezpečné jsou jejich zuby a drápy.

Některé kočky jsou velmi agresivní, pokud je chcete zavřít do přepravky, protože si ji spojují s nepříjemnou návštěvou veterináře nebo cestou autem. K bolestivým kousnutím však může vést i divoká hra, hlavně v případě, kdy se kočka cítí zahnaná do kouta nebo ohrožená. K naštvání může dojít i tehdy, když jí vezmete její oblíbenou hračku, nebo když ji rušíte v době, kdy chce spát, jíst nebo prostě mít svůj klid.

Jak se chránit před kousnutím od kočky?

Nejlepší ochranou proti kousnutí a škrábnutí je dobře znát svou kočku a umět odhadnout její chování. Pokud má sklony používat zuby a drápy při hře, může pomoci hra s hračkami, například s hůlkou s peříčky. S kočkou si tak dál můžete v klidu hrát, aniž by ruce nebo paže byly v ohrožení. 

Pokud se kočka brání přepravce, může pomoci dát dovnitř oblíbený kočičí pamlsek nebo trochu šanty kočičí. Pokud to nepomůže, můžete použít silné rukavice, abyste předešeli zranění. Když kočka reaguje podrážděně po probuzení a nechce se mazlit, je lepší chvíli počkat. Totéž platí pro péči o srst kočky. Pokud se kočka brání kartáčování, můžete zkusit speciální rukavici na péči o srst, která jí může připadat jako hlazení.

Celkově platí, že byste neměli mít z kočky strach a měli byste ji dobře znát. Čím lépe ji znáte, tím menší je riziko zranění. Kočku lze navíc vychovat. Jak na to popisujeme v našem článku: Výchova koček: Je to vůbec možné?


Mohlo by vás také zajímat: