Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Zimní čas, krásný čas! To ale neplatí vždy. Určitě víte, jaké to je, když vás během šedivých listopadových dnů přepadne hned po ránu únava nebo slabost. Nedostatek světla totiž ovlivňuje naši náladu. Setkat se také můžete s nedostatkem motivace, který vám brání prožít celý den ve veselé náladě. A pokud tento stav přetrvává delší dobu, může se jednat o sezónní nebo zimní depresi.
Když se podíváte do přírody, zjistíte, že zima je obdobím, kdy se biologický rytmus přizpůsobuje určité pauze. Jak ve zvířecí, tak rostlinné říši je období rozmnožování u konce. A stejně tak celý cyklus. Zimu – toto neplodné období – zpravidla přežijí jen ti, kteří jsou dostatečně silní na to, aby v nadcházejícím produktivním období zajistili novou úrodu, případně potomstvo. To závisí na několika faktorech – osobnosti, zkušenostech, možných onemocněních a podmínkách vnějšího prostředí.
Dnešní civilizovaný člověk ale tento evoluční princip mnohdy ignoruje. To je způsobeno možnostmi moderní medicíny, zdravou výživou a společenskými cíli. I přesto se však mnohdy potýkáme s různými problémy – například sezónní depresí.
Abychom se cítili skutečně dobře a aby se nám v mozku uvolňovaly odpovídající látky, potřebuje náš organismus určité vnější vlivy, jako je například sluneční světlo. Právě to má totiž pozitivní vliv na zvládání stresových situací a dalších výzev každodenního života.
V případě, že tento zdroj úplně chybí, nebo je jeho koncentrace nízká, dochází k narušení homeostázy – tedy hormonální rovnováhy. V důsledku toho mohou být každodenní úkoly vnímány jako více stresující a lidé mohou někdy jednat i agresivněji. A to stejné platí také u psů.
Pes se například může stáhnout do svého vnitřního světa, aby se ochránil před psychickým přetížením. Změnit se také může jeho příjem potravy, a to zpravidla do dvou extrémů. Neurotický pes může trpět nechutenstvím, nebo naopak záchvatovitým přejídáním. Kromě toho může být pro psa jakákoliv činnost velmi únavná, nebo ji může naopak provádět až příliš aktivně.
Stejně jako lidé, i psi se mohou potýkat s depresí. Dnešní pes se totiž velmi dobře přizpůsobuje člověku a jeho životnímu stylu. Nejpozději v listopadu začíná předvánoční shon, který se nese ve znamení nakupování dárků, pořádání rodinných setkání a návštěv vánočních trhů.
Pracovní doba se ovšem nutně nepřizpůsobuje dennímu světlu. A to znamená, že někteří psi mohou být venčeni pouze za svítání, nebo až za tmy – ať už to je v pozdějším odpoledni nebo večer. Vzpomínáte si, jak jsme vám vysvětlovali, jaký vliv má sluneční světlo na lidskou psychiku? A psychické rozpoložení potom přenášíme i na psy.
Deprese u psa se dá poznat poměrně snadno. Smutný pes vypadá unaveně a pohybuje se, jako kdyby měl na sobě závaží. Kůže na jeho tváři se stáhne, můžete si všimnout také prázdného pohledu. Pes chodí přikrčeně a téměř nehýbe ocasem.
Kromě toho se může změnit také rytmus bdění a spánku. Váš pes může spát hodně přes den a v noci se naopak toulat. Smutek u psa doprovází také špatná motivace. Mazlíček nemusí mít chuť chodit na procházky, nebo si nemusí chtít hrát. Změnit se také mohou jeho stravovací návyky. Pokud je pes smutný, může se potýkat například s nechutenstvím. Vyzkoušet proto můžete nové krmivo. Kromě toho může pes na okolní podněty reagovat nepřiměřenou agresí nebo strachem.
U starších psů je pravděpodobnost deprese vyšší. Každodenní život může být kvůli bolestem souvisejícím s věkem totiž obtížný. Dbejte proto na výběr kvalitního pelíšku.
Psi, kteří byli v prvních týdnech života – tedy ve fázi sociální citlivosti – vystaveni nedostatečnému nebo příliš velkému množství nových podnětů, často reagují citlivěji než psi, kteří se naučili zdravé rovnováze. K vyšší úrovni stresu mohou být náchylnější také feny, které procházejí cyklem falešné březosti. Deprese u psa může nastat také po traumatických zážitcích – například po ztrátě člena rodiny, ale také po operaci.
Pokud chcete zjistit, zda se jedná o depresi, poraďte se s veterinářem, který se specializuje na poradenství v oblasti chování mazlíčků. Změny chování totiž mohou být mnoho různých příčin. Pokud jste zjistili, že váš pes trpí depresí, buďte opatrní a nepodporujte jeho náladu. Ale jak psa rozveselit? Zkuste mazlíčka co nejvíce motivovat a přimějte ho k činnostem, které ho dříve bavily. Pomoci mohou například zábavné hračky nebo chutné pamlsky. Jakékoliv malé rozptýlení, které pomůže vašemu psovi dostat se z depresivní bubliny, mu připomene, jak může být život zábavný.