Výběr správného psího postroje může být docela výzva. Existuje spousta druhů, střihů a materiálů – a každý má svoje pro a proti. Pokud chcete, tak aby byl postroj pohodlný, bezpečný, snadno se nasazoval a zároveň odpovídal potřebám vašeho chlupáče, tak jste tu správně! Poradíme vám, jak vybrat postroj pro psa, který bude sedět jako ulitý – ať už na procházky, běhání, jízdu autem nebo tahání břemen.
Jak vypadá: Skládá se z hřbetního pásu a má dvě smyčky – jednu kolem krku, druhou kolem hrudníku. Ty spojuje pás, který vede mezi předníma nohama. Na zádech je klasicky očko na připnutí vodítka.
Pro koho: Pro každého psa, od štěňat po aktivní dospělé psy. Díky možnosti nastavení je vhodný i pro psy, kteří ještě rostou nebo mění váhu (např. po kastraci).
Ideální na: Každodenní procházky, běhání, cyklistiku, turistiku. Pokud dobře sedí, může být i psím postrojem na běhání.
Na co si dát pozor: Aby postroj dobře seděl, musí být dobře nastaven. Většinou to jde snadno, ale pokud je hřbetní pás příliš krátký, nepomůže to. Myslete také na dostatečnou šířku popruhů, jinak může při zátěži bolestivě tlačit na hrtan nebo hrudní kost a způsobit zranění.
Jak vypadá: Postroj je variací na vodičský postroj, jen s tím rozdílem, že na hrudi tvoří písmeno „Y“, které je často měkce polstrované. Rozdělení popruhů více kopíruje anatomii psa – leží přímo na lopatkách a těsně přiléhá k podpaží psa.
Pro koho: Pro psy, kteří jsou energičtí, temperamentní, nebo se rádi vyvlékají (u tohoto postroje je to díky jeho konstrukci téměř nemožné). Také pro aktivní psy, kteří se často pohybují v náročnějším terénu.
Ideální na: Outdoorové aktivity, běhání, trailové procházky, dogtrekking.
Na co si dát pozor: Tím, že je postroj těsnější, mohou mít psi pocit omezeného pohybu předních končetin. Navíc při nevhodném materiálu může silně dřít, i když teoreticky dobře sedí. Důsledkem jsou lysá místa na kůži nebo v nejhorším případě ekzémy.
Jak vypadá: Má jeden vodorovný pás přes hrudník, který je na obou stranách připevněn k obvodovému pásu, vedoucímu za přední nohy kolem hrudníku. Často má na zádech smyčku, za kterou můžete psa podržet.
Pro koho: Pro klidné psy, kteří nemají sklony k útěku, a pro majitele, kteří hledají snadné nasazování – postroj jednoduše přetáhnete přes hlavu, zapnete hrudní pás a je hotovo. Také je skvělý pro citlivé psy, kteří se snadno cítí omezeni nebo pro psy po operaci, kteří nesnesou tlak na břicho.
Ideální na: Krátké procházky, pohodové venčení a pro situace, kdy potřebujete psa rychle obléct a vyrazit.
Na co si dát pozor: Kvůli „jednoduchému“ tvaru často chybí možnosti nastavení, a tak nemusí sedět každé tělesné stavbě psa – např. pohodlí při nošení není ideální, pokud hrudní pás leží přímo na lopatkách nebo pokud je břišní pás příliš vpředu. Navíc kvůli malému kontaktu s tělem snadno klouže, pokud nesedí perfektně. Také je méně vhodný pro bázlivé nebo neklidné psy, protože se z něj mohou relativně snadno vysmeknout.
Jak vypadá: Připomíná „kalhoty“ – skládá se ze dvou smyček, které se navléknou přes přední nohy psa, spojí se přes ramena a zapnou za krkem.
Pro koho: Pro malé, lehké psy a štěňata, jelikož nevyvíjí žádný tlak na citlivé oblasti hrudníku a krku. Vhodný také pro psy, kteří nesnáší, když se jim něco přetahuje přes hlavu.
Ideální na: Krátké procházky nebo na delší výšlapy v klidném tempu.
Na co si dát pozor: Postoj je vhodnější spíš pro malé a lehké psy, velká a těžká zvířata nebo rasy s delším hrudníkem by se z něj mohla rychle vyvléknout. Také může omezit volnost pohybu, i když teoreticky dobře sedí. Často pak dochází k otlakům za předníma nohama. Kromě toho je oblékání a svlékání vždy trochu výzva – zvlášť pokud na to pes není zvyklý nebo je často neklidný.
Jak vypadá: Podobá se norskému postroji, ale má širší hřbetní část (tzv. „sedlo“), často s madlem. Postroj se stal známý hlavně díky značce Julius K9.
Pro koho: Pro střední a velké psy, kteří s páníčkem podnikají náročnější výlety nebo dělají psí sporty.
Ideální na: Turistiku, výlety, sporty, kdy potřebujete psa i přidržet nebo ho zvednout.
Na co si dát pozor: Kvůli větším rozměrům působí u malých psů často příliš těžkopádně a v závislosti na počasí se pod „sedlem“ může nepříjemně hromadit teplo nebo vlhkost.
Bezpečnostní postroj pro psa do auta
Pokud cestujete, postroj pro psa do auta je nutností. Speciální bezpečnostní postroj má třetí pás za hrudníkem, který zabrání vysmeknutí i při nehodě. Pes tak zůstává v bezpečí, a vy se můžete soustředit na řízení.
Tahací postroj pro psa
Máte silného psa, který rád tahá? Tahací postroj je konstruovaný tak, aby rozložil tah a ochránil tělo. Je skvělý hlavně na sport (canicross, dogtrekking) i pro praktické účely – třeba pro bernardýny, kteří tahají vozík nebo sáňky.
Postroje pro konkrétní plemena
Nakonec ještě existují postroje speciálně přizpůsobené potřebám jednotlivých plemen. Například postroje pro mopse mají obzvlášť krátký hřbetní díl, postroje pro chow chow jsou zase přizpůsobeny jejich širokému hrudníku a postroje pro chrty odpovídají úzkému pasu těchto psů.
Ať už se s pejskem chystáte na pohodovou procházku po okolí, delší výšlap do přírody nebo potřebujete bezpečně cestovat autem, správný postroj pro psa je základ. Každý typ má své specifické výhody a nejlépe funguje v určitých situacích. Klíčem je poznat, co vašemu chlupáči nejvíc vyhovuje – a podle toho vybírat.
Nezapomeňte:
Nevíte si rady jak vybrat postroj pro psa? Rádi vám poradíme s výběrem – stačí se ozvat nebo prozkoumat naši nabídku. Najdete v ní vše od pohodlných norských postrojů pro psy, přes sportovní modely až po speciální postroje na míru konkrétním plemenům. Protože spokojený pes = spokojený páníček.