
Povel, který je při výcviku psa nepostradatelný, je „pusť“. Je součástí základního výcviku a měl by být praktikován od útlého věku. Pokud si plánujete pořídít štěně, můžete s ním trénovat odkládání předmětů.
Jakmile pes uslyší povel „pusť“, měl by upustit předmět, který svírá v zubech. To je zejména důležité, když váš pes najde něco „k snědku“ při procházce venku a jedná se o nestravitelný, nebo dokonce jedovatý předmět. I u přetahované hry o hadrovou hračku by tento povel měl být stejně účinný, jako třeba při aportování. Tento povel tedy není jen nezbytný pro nouzové situace, ale je neodmyslitelný i pro běžný život. Především v domácnosti s dětmi je výhodou, když pes své hračky nechrání jako oko v hlavě, ale od samého začátku je učen, že je v pořádku, když se někdo jeho hraček dotkne.
Povel „pusť“ lze pozitivně trénovat cvičením pomocí „směnného obchodu“. Touto metodou se pes naučí, že se vždy vyplatí vzdát se předmětu, který právě drží, protože výměnou za to dostane něco mnohem ještě úžasnějšího.
Pokud chcete svého čtyřnohého přítele naučit na povel pouštět věci, je nejlepší začít, když je ještě štěně. Ale nebojte se, i dospělý pes se samozřejmě může naučit tento povel, jen potřebuje trochu více času. Dejte psovi něco, co může uchopit, například hračku. Pak mu nabídněte lepší variantu, například masovou klobásu nebo jinou obzvlášť chutnou pochoutku. Obecně to může být cokoli, pokud je to zajímavější než to, co už má.
Ukažte psovi skvělý pamlsek nebo lepší hračku. Pokud pak svou „kořist“ upustí, pochvalte ho a dejte mu velký pamlsek. Po několika opakováních pes hračku spolehlivě odhodí, jakmile mu předložíte něco lepšího.
Nyní je čas zavést povel. Těsně předtím, než ukážete odměnu, řekněte „pusť!“ a pak psovi předložte skvělý pamlsek nebo hračku. Tímto způsobem se pes na slovo naučí pustit vše, co má na dosah, protože za to dostane něco lepšího. Velmi dobře se to dá procvičit i při hře, kdy pes nosí svou hračku a vy pro něj máte atraktivnější pamlsky. Dostane je výměnou za hračku a vy přitom vyslovíte povel.
Je to skvělý způsob, jak začlenit cvičení do každodenního života. Jednoduše v rámci hry se psem trénujte pouštění věcí. Tímto způsobem můžete čas od času provést výměnu doma, ale i na procházce a ukázat psovi, že se vždy vyplatí dávat předměty na znamení, místo aby je zabunkroval a případně před vámi utíkal. Chce to hodně opakování a nějakou trpělivost, abyste si to osvojili.
Uvolnění povelu má smysl zejména při hře na přetahovanou. Se štěnětem byste se však neměli přetahovat, s dospělým psem - ale rozumně. Přetahujete se se psem, dokud neřeknete „pusť“. Pes by se měl okamžitě pustit. Teprve když dáte souhlas, můžete pokračovat. Odměnou za to, že pes během hry poslouchá, je pokračování hry. Tímto způsobem můžete zabránit tomu, aby váš pes měl tendenci se zapojit do hry na přetahování lanem. Pomocí povelu „pusť“ se pes zase uklidní a dostane pod kontrolu a přetahovaná může tak pokračovat v bezpečných podmínkách.
V běžném životě postupujte jako obvykle: Až půjdete na procházku, vezměte si s sebou nějaké obzvlášť chutné pamlsky. Pokud si pes odněkud ponese klacek, dejte povel „pusť“. Jakmile předmět upustí, dejte mu pamlsek. Vyzkoušejte si, jak klacek zvednout, aniž by to pro psa představovalo problém. Poté mu klacek samozřejmě můžete vrátit. Koneckonců by se měl naučit, že vrátit předmět není vůbec špatné, naopak: někdy se to dokonce dvakrát vyplatí.
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.