Krmivo pro plazy

Filtrovat
<
Exo Terra
JBL
Lucky Reptile
Sera
Tetra
Trixie
1 000 ml
10 l
2x1000ml
Dospělý
Vše
Bohaté na bílkoviny
Přírodní
S omega 3 a 6 mastnými kyselinami
Vitalita a vitaminy
Vyvážený poměr vápníku a fosforu
gemischt
tierisch
Imunitní a obranný systém
Kosti a chrupavky
Kůže a srst
Látková výměna
Podporující trávení
Těhotenství a odchov
citlivosti

Nejdůležitější faktor u krmiva pro plazy: musí být druhově přizpůsobené

Ať už máte dlouholeté zkušenosti s teraristikou, nebo právě s tímto koníčkem začínáte, nikdy nesmíte zapomenout: blaho zvířat je vždy na prvním místě. Proto je druhově přizpůsobená výživa s vhodným krmivem pro plazy jedním z nejdůležitějších základních úkolů. Na začátku se naskýtá otázka, zda jsou vlastní zvířata býložravci, masožravci nebo všežravci. Po tomto hrubém rozdělení začíná další výběr vhodného krmiva pro obyvatele v teráriu.

Náš tip: Pestrá strava obohacuje jídelníček. To platí samozřejmě také pro krmivo pro plazy, proto doporučujeme krmivo občas obměňovat.

Jsou-li obyvatelé terária masožravci, patří lov k pevnému programu dne. Ve volné přírodě stráví zvířata spoustu času lovem. Například gekoni setrvávají po celé hodiny nehnutě na jednom místě a čekají na to, až se kořist přiblíží do jejich dosahu. Pak bleskurychle udeří a s požitkem zkonzumují svoje krmivo pro plazy.

Krmivo pro plazy: Co se nachází v jídelníčku plazů?

Ke správné péči o vaše zvířata patří nejen vhodné vybavení v teráriu s klimatizací, osvětlením a dekorací, ale také vyvážená a bohatá výživa. Plazi zhruba potřebují následující výživové složky:

 • vitamíny
 • minerály
 • bílkoviny
 • uhlohydráty
 • tuky
 • vlákninu

Tyto složky jsou ve vyváženém složení k dispozici v krmivu pro plazy. Je-li na jídelníčku krmný hmyz, platí: Čím lépe je tento hmyz živený, tím zdravější a bohatší je pro vaše plazy.

Zdroj inspirace pro krmivo pro plazy: Volná příroda

Odborná literatura, hovory s dalšími příznivci plazů nebo četba magazínu ZooRoyal poskytují skvělé tipy pro výživu vašich spolubydlících vhodným krmivem pro plazy. Rovněž se však vyplatí pozorovat přirozené chování při krmení. Podle druhu mají plazi různé vzory lovu. Agama kočinčinská se například raduje nejen z čerstvého ovoce, ale také ráda konzumuje jako svačinku jednotlivé červy nebo dokonce dospělé myši.

Druhy krmiva pro plazy: V čem spočívají rozdíly?

Stejně rozmanité a odlišné jako plazi je také jejich krmivo. U krmiva pro plazy se zásadně rozlišuje mezi hlavním a doplňkovým krmivem. K doplňkovému krmivu patří vitamíny a minerální látky, které se podávají navíc k hlavnímu krmivu.

Přitom je nutné dodržet také určitou pravidelnost: Jako základní pravidlo platí krmení cca jednou až dvakrát týdně. Jak časté krmení je nejlepší, závisí především na druhu plazů v teráriu. U hlavního krmiva se rozlišují následující kategorie:

 • Živé krmivo
 • Mražené krmivo
 • Krmné rostliny
 • Konzerva
 • Peletkové krmivo

Ke krmným rostlinám patří na jedné straně určité rostliny, které jsou pěstovány v teráriu. Na druhé straně je rovněž krmnými rostlinami ovoce a zelenina, které můžete podle potřeby vložit do misky na krmení. V sortimentu přitom najdete konzervy a peletkové krmivo, které tvoří slisované složky krmiva.

Živým krmivem podporujete přirozený lovecký pud

Název znamená i program: Živé krmivo je živý hmyz, který létá před plazy ve skleněném teráriu. Patří sem krmný hmyz jako například cvrček, zavíječ voskový a saranče stěhovavé. Výhodou lovu je nejen to, že zvířata získají druhově přizpůsobené krmivo pro plazy, ale že si také stejně jako v přírodě zasportují a využijí svého přirozeného loveckého lovu.

Mražené krmivo – alternativa k živému krmivu

Mražené krmivo je dobrou alternativou k živému krmivu. Na jedné straně můžete uchovávat zásobu mražených krmných živočichů v mrazáku, na druhé straně klesá riziko zranění vašich zvířátek v teráriu díky bezbranné mražené stravě.

Mražené krmivo můžete zcela jednoduše obohatit vitamínovými doplňky tak, že přípravky vstříknete do ústní dutiny krmných živočichů nebo pod kůži. Při manipulaci s mraženým krmivem pro plazy však vždy dodržujte maximální hygienu a nechte krmivo roztát až těsně před opravdu plánovaným krmením.

Pestré krmivo pro plazy pro šťastná zvířata

Vyvážená strava je alfou a omegou pro vaše plazy. Vaši malí přátelé profitují z druhově přizpůsobeného krmiva fyzicky i psychicky a cítí se v domácím teráriu velmi dobře. U nás najdete nejen krmivo pro plazy všeho druhu, ale také příslušenství pro terária jako podestýlku, osvětlení a mnoho dalších výrobků.