Terárium

Filtrovat
<
Exo Terra
Hobby Terraristik
průhledná
černá

Terárium: Jaké typy vlastně existují?

Pod pojmem terárium se rozumí nádoba, kteráslouží k chovu různých druhů zvířat a rostlin . Skleněné terárium je díky pěknému vzhledu nejběžnější variantou, ale existují také terária dřevěná nebo plastová . Terária na rozdíl od akvárií věnují pozornost podílu půdy. Vzhledem k velké druhové rozmanitosti zvířat a rostlin existuje odpovídající výběr typů terárií:

 • Suché terárium
 • Venkovní terárium
 • Vlhké tropické terárium
 • Lesní terárium
 • Formikárium
 • Akva-terárium

Pod pojmem suché terárium se rozumí vyhřívaná a suchá nádoba, která je vytápěná na různou teplotu podle druhu zvířete. Asi nejznámějším typem je pouštní terárium, ve kterém se denní teploty pohybují mezi 22 až 32 stupni Celsia a noční kolísají přibližně mezi 20 a 22 stupni Celsia . Při vlhkosti přibližně 45 až 60 % se většinou používá vrstva písku jako podestýlka do terária a zařízení je přizpůsobeno danému zvířeti.

Termostat pro topení a chlazení terárií pro terária typu tropického deštného pralesa, také zvaná tropická terária, je podobný, pouze vlhkost vzduchu je výrazně vyšší asi o 80 až 90 % během dne a téměř o 100 % v noci. Žijí v nich zvířata z tropických regionů a vyznačují se jen malým podílem vody.

Lesní terárium imituje semi-suché nebo semi-vlhké krajiny. Termostat je umístěn přibližně ve střední části suchého nebo vlhkého tropického terária. Další druhy jako insektárium nebo formikárium jsou určeny pro hmyz, pavouky a mravence , proto jsou nádoby výrazně menší a vybavení terária může být měněno flexibilněji. V případě akva-terárií hovoříme o kombinaci vlhkého tropického terária s akvária. Zde chováte obojživelníky nebo jiné druhy hydrofilních plazů.

Rostliny a zvířata v teráriu: Kouzlo teraristiky

Pokud jde o výzdobu terária, nejsou vám kladeny žádné meze. Úchvatné rostliny - umělé nebo živé - slouží svým zvířatům v závislosti na typu terária jako životní prostředí. Umělé rostliny jsou obzvlášť snadné na údržbu a obvykle mají povrch, který je šetrný k plazům. Živé rostliny, včetně kaktusů, aloe druhů, orchidejí nebo broméliovitých rostlin, nabízejí svým obyvatelům řadu možností k ukrytí nebo lezení, ale jsou mnohem nákladnější při péči o terária.

Stejně jako rostliny, i zvířata se přizpůsobí danému typu terária. Kromě hmyzu, pavouků, malých savců a obojživelníků jsou především plazi oblíbenými současníky:

 • Leguán
 • Chameleon
 • Varan
 • Had
 • Ještěrka
 • Gekon
 • Želva

Chameleoni a varani jsou nároční na chov, proto byste je do vašeho terária měli nechat nastěhovat jen, pokud máte odpovídající zkušenosti. Také hadi jsou vhodní spíše pro pokročilejší teraristy. Oblíbená domácí zvířata pro začátečníky a nováčky v oblasti teraristiky jsou například gekoni, ještěrky nebo leguáni, kteří jsou podstatně snazší na péči.


Náš tip: Krmivo pro plazy by mělo být vyvážené a pestré, protože většina zvířat potřebuje jak rostlinnou, tak živočišnou stravu. Také požadavky pro daný druh příslušných plazů sehrávají při krmení velkou roli.

Zařízení vašeho terária

Hned po volbě obyvatele terária je rozhodující jak vhodné zařízení, tak správné příslušenství. Různé druhy zvířat a rostlin žijí v odlišných podmínkách, proto jsou pro dobré životní podmínky podstatné osvětlení terária, vytápění, větrání a podestýlka.

S různými typy lamp a osvětlení můžete napodobit podmínky přirozeného světla pro vaše mazlíčky v teráriuPro pouštní terárium se nabízí topný rošt, protože pak se zvířata mohou zdržovat buď ve vytápěné nebo nevytápěné části terária. Jako alternativa k regulaci teploty jsou používány topné kameny, keramické zářiče nebo reflektory.

Také podestýlka by měla být přizpůsobena zvířatům a typu terária. Květinová zemina, listová zemina, písek nebo lesní zemina jsou běžné typy pro suchá, lesní nebo vlhká tropická terária.

Na co je třeba u terária ještě dbát?

Vaše terárium obývají četné rostliny a překrásná zvířata. Tomu je přizpůsobené zařízení a osvětlení. Pro funkční terárium je také důležitá péče a hygiena. Zásobník vody a krmiva by měl být vždy naplněn, sklo musí být vyčištěné a rostliny zásobené. Dávejte vždy pozor na udržování vlhkosti a sprejujte váš malý biotop jednou denně vodou z vodovodu, pokud je to zapotřebí.