Pokud máte doma kočku, asi to znáte – kočka vás občas olizuje téměř stejně, jako při péči o svou srst. Že se kočky olizují navzájem a pomáhají si s péčí o srst asi všichni tušíme, ale co znamená, když kočka olizuje člověka? Na otázku „Proč mě kočka olizuje?“ se dnes podíváme podrobněji.
Důvodů, proč vás vaše kočka olizuje, může být hned několik. Nejčastěji stojí za olizováním následující:
1. Kočka olizuje pot z vaší kůže
Kočky často olizují obličej, protože je pro ně obzvlášť oblíbeným místem. Mají totiž rády chuť potu na kůži – chutná mírně slaně, což je pro ně zajímavé.
2. Kočka olizuje zbytky jídla
Pokud jste právě snědli něco dobrého, může se stát, že vás kočka začne olizovat. U dětí se pak často děje, že jim na obličeji zůstanou třeba zbytky jogurtu, který kočky rády olíznou. Tomu byste však, pokud možno, měli zabránit.
3. Kočka projevuje olizováním náklonnost
Obecně je olizování mezi kočkami bráno jako sociální interakce – kočky vyjadřují náklonnost právě jazykem. Poznáte to například podle toho, že když kočku hladíte, začne vrnět a zároveň vám olizuje ruku. Znamená to jediné – kočka si to užívá.
4. Kočka si vás olizováním značkuje
Olizování může mít samozřejmě i jiný význam. Kočky si olizováním mohou značkovat své teritorium a tím říct: „Tento člověk patří mně!“ Když vám totiž kočka olizuje kůži, zanechává na vás drobné pachové částice. Tím dává najevo ostatním kočkám či psům, že patříte do jejího okruhu. Kočky tak mohou olizováním vyjadřovat svůj majetnický postoj.
Pokud netrpíte alergiemi, kočičí olíznutí nevadí, ale je potřeba dodržovat základní hygienické návyky. Jak jsme již zmínili výše, není dobré, aby kočka olizovala obličej malého dítěte. Pokud mu olízne ruce, je potřeba, abyste mu je hned poté umyli, než si je (znovu) dá do pusy.
Pokud máte venkovní kočku, rozhodně ji pravidelně odčervujte. Když se totiž kočičí sliny dostanou do malých ranek na kůži, mohou způsobit infekci, např. onemocnění známé jako nemoc z kočičího škrábnutí, kterou způsobuje bakterie Bartonella henselae. Tato infekce se však přenáší primárně škrábnutím, riziko onemocnění pouze v důsledku olizování je velmi nízké.
Olizování může být příjemné, ale ne každý si užívá hrubý kočičí jazyk na své kůži. Pokud je vám to nepříjemné, existují způsoby, jak kočku naučit, aby vás přestala olizovat, aniž byste narušili váš vztah.
Alternativy k olizování: Jak ukázat kočce náklonnost?
Pokud vás kočka olizuje kvůli náklonnosti, ale není vám to příjemné, můžete jí dát najevo svou lásku jinak:
Pokud máte více koček, určitě víte, že se často olizují navzájem. Proč to dělají? Jak už jsme naznačili, důvodem jsou sociální vazby. Už koťata si užívají péči o srst od své matky, čímž se mezi nimi vytváří pevné pouto. To pokračuje i mezi dospělými kočkami.
Kočky, které olizují své lidské společníky, tímto způsobem také posilují vzájemnou vazbu. Zajímavé je, že kočky lépe vnímají pachy jiných koček, když se k nim přiblíží a začnou je olizovat. Zároveň tímto způsobem mohou překrývat cizí pachy.
Olizování navíc spouští fyziologické reakce. Když vás vaše kočka olizuje, uvolňuje se hormon oxytocin, známý jako „hormon lásky“. Tento hormon hraje klíčovou roli ve vytváření a posilování sociálních vazeb nejen mezi zvířaty, ale i mezi lidmi a jejich mazlíčky.
Kočka se tak při olizování může cítit uvolněně a bezpečně, podobně jako když vrní nebo se mazlí. Někteří vědci se domnívají, že olizování může mít dokonce uklidňující účinky a pomáhá kočkám zvládat stres.
Když vás tedy vaše kočka olizuje, jedná se o naprosto normální sociální chování. Samozřejmě, že pot na kůži může přispět k tomu, že vás některé dny olizuje víc než jindy. Obecně však proti tomu nic nenamítejte, ale dbejte na základní hygienická pravidla – zejména pokud jde o děti.
Olizování ne vždy značí, že je vše v naprostém pořádku. Pozitivní olizování probíhá v klidném prostředí, kočka se při něm mazlí, vrní a je uvolněná. Stresové olizování je naopak nutkavé, kočka se při něm může schovávat, být agresivní nebo viditelně neklidná.
Kočka se také může olizovat nadměrně, což může být známkou poruch chování, jako je felinní psychogenní alopecie, při které stres nebo změny v prostředí vedou ke kompulzivní péči o srst. Tento stav může způsobit samoindukovanou alopecii (kočka si sama vytrhává chlupy a má holá místa) nebo kožní léze.
Nadměrné olizování může být také projevem syndromu kočičí hyperestézie. Kromě kompulzivního olizování ho doprovází vlnění kůže, svalové křeče nebo náhlá agrese. Syndrom je často vyvolán stresem či neurologickými problémy.
Přílišné olizování může být také mechanismem, který kočce pomáhá zvládat stres. Pokud do kočičího prostředí přibylo nové zvíře nebo člověk, může to u kočky vyvolat neklid, který se snaží zmírnit právě přílišnou péčí o svou srst.
O autorce článku: Laura Gentile je koučka pro lidi a zvířata a působí jako certifikovaná poradkyně pro kočičí chování a trenérka psů. Pomáhá lidem z celého Německa a Rakouska porozumět jejich mazlíčkům. Původně vystudovala média a komunikaci, ale díky vlastním zvířatům našla své skutečné poslání. Kočka Kiwi a fenka Lychee ji doprovázejí i v pracovním životě. Její projekt Pfötchentraining se specializuje na problematické chování zvířat a pomáhá lidem žít s jejich mazlíčky harmonický a bezproblémový život.