Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Kočky jsou malé šelmy. Většinu svého bdělého času tráví stopováním a lovem kořisti. Predispozice k lovu zůstává u koček po celý život. A to jak u těch odvážných, volně žijících, ale také u gaučáků nebo stárnoucích kočičích seniorů. Pokud je ale malý chlupáč fyzicky zdravý a žije v druhově vhodném a pohodovém prostředí, bude lov pořád milovat. A právě k tomu ho můžete motivovat různými podněty – například krmivem. A to ať už žije v jakémkoliv životním prostředí.
Mnohdy se stává, že potenciál koček v našich domovech zakrní, protože jim nenabízíme tolik příležitostí k lovu, nebo zkrátka vybíráme nevhodné aktivity. My si zase zjevný nezájem o naše nabídky ke hrám často mylně vykládáme jako netečnost. Mnohdy pak dochází k tomu, že se kočka stále více nudí a je línější a línější.
Dnes se – jako páníčci – stále častěji setkáváme s různými možnostmi aktivit pro mazlíčky. A to jak při společných hrách, tak dalších činnostech – například při krmení. V druhém případě jsou klíčové pamlsky a granule. Různé desky vhodné pro aktivity, doma vyrobené hračky pro kočku a hrací podložky nebo výcvik pomocí clickeru – u všech těchto činností upotřebíte pamlsky a suché krmivo. K tomu, abyste kočku zabavili, vám také skvěle poslouží hračky pro kočky na pamlsky. Jako odměnu ale můžete samozřejmě použít i mokré krmivo. Chce to jen trochu kreativity.
V zásadě můžete jako odměnu použít jakýkoliv typ mokrého krmiva – například konzervy nebo kapsičky pro kočky s vysokým obsahem masa. Jediným kritériem je mlsný jazýček vaší kočky. Snadno se vám bude pracovat s krémovým krmivem bez větších kousků.
Pokud máte miniaturního tygříka, který má obzvláště rád filé, konzervy pro kočky s vysokým obsahem masa nebo jiné krmivo s ragú, můžete mu je nabídnout po malých porcích lžičkou. Můžete také zkusit krmivo propasírovat v kuchyňském mixéru. Možná přidáte i trošku vody navíc – to je dobré pro zvířecí ledviny. Tuto směs, stejně jako všechna krémová či tekutá krmiva, můžete následně nalít do jednorázové injekční stříkačky bez jehly, nebo zakomponovat do her, které popisujeme níže.
Náš tip: Do pyré z mokrého krmiva můžete přidat další vodu a v létě je nabízet mazlíčkovi jako kočičí koktejl nebo dokonce zmrzlinu. Po rozmixování můžete extra tekutinu chlupáčovi buď hned nabídnout, nebo ji zmrazit v mrazáku ve formě kostek ledu. Kočka ji pak bude ráda olizovat. Množství vody, které můžete mazlíčkovi dát, vždy přizpůsobte individuálním potřebám vaší kočky. Každé zvíře má totiž svůj denní limit, který byste neměli překročit. Mohlo by se totiž stát, že váš čtyřnohý parťák porci úplně odmítne.
Kromě komerčně dostupných pamlsků, kočičího mléka a podobně, můžete vyzkoušet, zda vašemu mazlíčkovi chutnají zdravé pamlsky pro kočky nebo mléčné výrobky bez laktózy – speciální jogurty, mléka či smetany. To stejné platí v případě, pokud přemýšlíte, zda může kočka tvaroh bez laktózy.
Tygříci mají v oblibě také šťávu z tuňáka nebo neochucený kuřecí vývar (doma uvařený, žádné instantní výrobky). Vyzkoušejte, co vaší kočce obzvlášť chutná. Mazlíček tak získá skvělou motivaci pro různé hry.
Je pravda, že většinu podložek a hracích tabulí využijete spíše pro suché krmivo a pamlsky. S trochou kreativity a také povrchem, který se snadno čistí, můžete ale najít vhodné alternativy pro použití konzerv. Na trhu například objevíte různé interaktivní hračky nebo hračky vyrobené z plastu či přírodního kaučuku, ze kterých se kočka může tlapkou nebo jazykem snažit vyndávat pyré nebo třeba pamlsky . Lízací podložky jsou zase skvělé přímo na konzervy nebo kapsičky. Ty rozetřete do důlků a kočka ho musí jazykem nebo tlapkou dostat ven. Pro zpestření můžete kočce připravit pamlsky také do silikonových podložek na pečení, které jsou ve skutečnosti určité například na sušenky.
Asi nejjednodušším způsobem, jak můžete kočce nabídnout mokré krmivo tak, aby jí to bavilo, je rozdělit svačinku na více malých porcí. Krmivo, které naberete na půl čajové lžičky, pak můžete rozložit na talířky na různá místa po bytě.
Podobně jako u suchých pamlsků musíte začít postupně. Kousky krmiva rozmístíte na snadno dostupná místa, která mazlíček míjí při svých každodenních pochůzkách po vašem domě. Jakmile pochopí, že na jinak neznámých místech nachází malé pamlsky, můžete porce začít rozmisťovat na hůře dostupných plochách. Například za nohu židle, na vyvýšené místo, okenní parapet a podobně. Díky tomu se vaše zvíře naučí, že se jí vyplatí „lovit“ ve vašem domě a že si jídlo bude muset zasloužit. Kočka se tak zaměstná a bude se cítit alespoň trochu úspěšně, protože se jí podaří najít malé kousky krmiva.
V létě zase můžete kočce nabídnout zledovatělé kostky krmiva, nebo můžete obyčejné kostky ledu položit pod misku. Krmivo se tak trošku zchladí a nezkazí se tak rychle. I přesto vždy dbejte na dostatečnou hygienu a včas vyměňte krmivo, aby se nezkazilo. Ačkoliv mají malí tygříci obvykle velmi dobře vyvinutý čich a mnohdy poznají zkažené jídlo, některé z nich by to mohlo překvapit.
Pokud používáte clicker, zkuste kočce na talířek nabídnout kousek konzervy či kapsičky. Talířek umístěte přímo před sebe a naplňte jednorázovou injekční stříkačku bez jehly kouskem konzervy nebo kapsičky pro kočky s vysokým obsahem masa. Potom použijte clicker a dejte malé množství krmiva ze stříkačky na talířek jako odměnu.
Nejlepším způsobem je natrénovat si porcování krmiva předem, abyste v zápalu boje s clickerem neumístili na talířek příliš mnoho krmiva, nebo naopak vůbec nic. Pamatujte, že clicker a jiné pomůcky jsou také skvělým způsobem, jak můžete vycvičit kočku – alespoň do jisté míry.