Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Určitě se shodneme, že nejvěrnější společník člověka potřebuje dobré krmivo. Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy krmiva, nebo jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
V minulosti žili předkové našich domácích psů ve volné přírodě a živili se sami bez lidské pomoci. Jejich strava se proto skládala z toho, co nabízela příroda. Zvířata lovila ve skupinách a svou kořist vždy téměř celou snědla, a to včetně trávicích traktů, dalších vnitřních orgánů a kostí. Tímto způsobem – tedy potravou – přijímala živiny a minerály, které pro ně byly nejdůležitější. Krmnou dávku psi příležitostně doplňovali rostlinnými složkami, například bobulemi nebo travinami.
Soužití s lidmi psí stravu změnilo. Psi se začali živit tím, co zbylo. Zbytky jídla byly různé, a proto nebyly často ideální pro psí trávení, které se nové stravě zcela nepřizpůsobilo. Podíl sacharidů, a to zejména škrobu, byl opravdu vysoký. To se později příliš nezměnilo. Zemědělští a pracovní psi totiž často jedli místo masa zbytky potravin, jako byl například starý chléb. V důsledku toho se psi tomuto typu stravy museli přizpůsobit a na rozdíl od svého divokého příbuzného a předka – vlka – dokážou tak psi dobře trávit škrob. A to je při soužití s lidmi velká výhoda.
Pes se také poměrně rychle stal víc než jen hospodářským zvířetem. V dnešní době je tedy důležitou součástí rodiny. Právě to odstartovalo profesionální výrobu krmiva pro psy. Milovníci psů totiž pro své čtyřnohé miláčky chtějí druhově vhodnější a zdravější krmivo. A tato obliba stále roste. Díky tomu tak vznikly různé recepty s masem, zeleninou a dalšími surovinami bohatými na živiny. Kvalita krmiva se tedy v průběhu let neustále zlepšovala a rozšířil se také výzkum, který přinesl mnoho cenných poznatků. V současné době se proto receptury krmiv pro psy stále vylepšují a obnovují. Výrobci přicházejí s novými nápady týkajícími se výživy našich chlupatých čumáků.
Důležitým kritériem pro výběr krmiva je dnes mimo jiné plemeno nebo velikost psa. Zatímco malí psi potřebují v krmivu o něco vyšší obsah energetických složek, pro velké psy jsou důležité spíše živiny, které posilují a chrání jejich klouby a kosti. V důsledku šlechtění různých plemen se v průběhu času objevily i typické neslučitelnosti. A to je třeba zohlednit i při výrobě různých krmiv pro psy. Z tohoto důvodu byste se také měli ujistit, že pro svého čtyřnohého přítele pořídíte to nejlepší možné krmivo.
Zejména v posledních letech se objevilo mnoho nových způsobů krmení psů. Nejpopulárnějším trendem je pravděpodobně BARFování. BARF je zkratka pro biologicky vhodnou syrovou stravu. To znamená, že krmivo pro psy se skládá ze syrového masa, vnitřností, zeleniny a dalších hodnotných složek, například olejů. Krmivo BARF si mnozí pejskaři připravují doma sami, a tak ho mohou přizpůsobit individuálním potřebám psa. Mimo to je ale možné pořídit chlupáčovi také hotové, hluboce zmrazené směsi BARF. BARFování je mezi majiteli psů velmi oblíbené a stává se stále populárnější.
Mnoho majitelů psů si oblíbilo také bio krmivo. Hlavním důvodem je aspekt udržitelnosti, který je pro ně velmi důležitý. Výběrem tohoto krmiva se vyhnete přidávání neekologických složek. Pamatujte však na to, že ne všechny biopotraviny jsou stejné. I při ekologickém krmení byste však měli vždy věnovat pozornost věku, hmotnosti, zdravotnímu stavu psa, ale také dalším faktorům.
Stále častější je také zcela vegetariánská nebo dokonce veganská strava psů. Mnoho veganů nebo vegetariánů je o přínosech tohoto stylu stravování totiž přesvědčeno a chtějí ho zavést také u svých psů. V tomto případě však buďte opatrní. Psi totiž potřebují důležité živiny z masa a živočišných produktů, které speciální strava nemusí plně nahradit. Ačkoliv psi nejsou od přírody výhradně masožravci, maso tvoří důležitou složku jejich potravy. Změnu jídelníčku proto pečlivě promyslete a nerozhodujte se spontánně. Pokud máte možnost, poraďte se také s odborníkem na výživu psů. Pomůže vám s přípravou vhodného krmiva. Vědci totiž zatím neobjasnili, jaký vliv má dlouhodobá vegetariánská nebo veganská strava na naše čtyřnohé přátele. Na druhou stranu – i takovou potravou můžete dospělého a zdravého psa krmit velmi dobře. Zvláštní pozornost ale věnujte mladým psům v růstu, březím nebo kojícím fenám, nemocným psům a psím seniorům. Pokud máte doma psa z některé z těchto skupin, zařaďte mu do krmiva živočišné produkty a maso. Budete tak mít jistotu, že dostane vyváženou krmnou dávku.
Výživa našich zvířecích přátel je dnes mnohem složitější. Promýšlíme ji totiž více než v minulosti. Každý pes má své zvláštní potřeby a pro zdravý a vitální život potřebuje širokou škálu živin. Od divokých vlků, kteří lovili ve skupinách, jsme se přesunuli k dnešním chlupatým čumáčkům. A v důsledku toho se změnily i každodenní potřeby psů. S vývojem nové stravy jsme rovněž objevili mnoho různých způsobů krmení. Před konečným výběrem vhodné stravy ovšem vždy zvažte, který z nich je pro vás a vašeho čtyřnohého přítele ten pravý.