
Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Váš pes s vámi rád tráví čas po celý den – chce si hrát, dovádět a chodit na procházky. Nejpozději ve večerních hodinách však hledá útulné místo, kde by se mohl uvelebit a v klidu odpočívat. V tom se od nás lidí neliší. Jak tedy vybrat správný pelíšek pro psa? Přečtěte si náš článek.
Psi jsou od přírody zvyklí spát na tvrdém povrchu. To však neznamená, že jej preferují. Většina z nich si mnohem raději udělá pohodlí v pelíšku, kde rychle upadne do hlubokého spánku, během kterého sní o dalším výletě.
Obří nebo malý, lehký jako pírko nebo těžký, aktivní nebo lenoch – každý pes je jedinečný. Není tedy divu, že existuje tak obrovská nabídka pelíšků pro psy. Díky tomu můžete vybrat to pravé místo k odpočinku, které bude vašemu čtyřnohému parťákovi nejvíce vyhovovat. A můžete ho sladit také se stylem vašeho interiéru.
Při výběru pelíšku se ujistěte, že má váš pes dostatek prostoru, aby se mohl natáhnout. Od okrajů lůžka by mělo být ideálně 20 až 30 cm volného prostoru. Kromě fyzických vlastností psa hrají důležitou roli také jeho preference. Před pořízením pelíšku proto sledujte, jak váš pes spí. Zjistíte tak, jaká je jeho oblíbená poloha při spánku.
Zatímco někteří psi se rádi protahují, jiní se raději schoulí do klubíčka a najdou si místo i v tom nejmenším koutku. Zlatý retrívr, který se rád vtěsná do malých mezer, si proto může oblíbit menší pelíšek daleko více než malý teriér, který nesnese stísněné prostory a rád spí natažený.
Výběr správného pelíšku proto může být mnohdy oříšek. Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak se v obrovské nabídce zorientovat.
Pelíšek s vysokým okrajem poskytne psovi větší bezpečí. Pokud si rád opírá hlavu o různé předměty nebo opěradla, měli byste se zaměřit na stabilní, ale pohodlné okraje. Některé pelíšky pro psy jsou bytelnější, ale přesto snadno tvarovatelné. Mnoho chlupáčů tyto typy pelíšků miluje. Mohou si totiž sami upravit místo na spaní podle vlastních představ, a to třeba hrabáním nebo kopáním.
Oboustranné pelíšky mají tu výhodu, že mají měkkou zimní stranu a hladkou stranu, která je chladnější a je tedy ideální na letní měsíce. Tento typ pelíšků je vhodný zejména do místností, které jsou vystaveny větším teplotním výkyvům. Ocení je zejména citlivější psi, kteří změny teplot snáší hůře.
Uzavřené pelíšky jsou spíše vzácností. Psi totiž chtějí mít často přehled o svém okolí. Pokud však doma máte úzkostlivějšího chlupáče, který se občas potřebuje někam schovat, vyplatí se kukaň pořídit. Pro menší psy lze použít také pelíšky pro kočky, které jsou často uzavřené.
Pokud dáváte přednost eleganci, zkuste se poohlédnout po pelíšcích s pevným rámem, na které můžete připevnit čalouněný polštář.
Určitě znáte matrace, které se přizpůsobí vašemu tělu, jakmile si na ně lehnete. Skoro každý, kdo je vyzkoušel, už nechce spát na ničem jiném. A proč stejný pocit nedopřát i svému psovi? Ideální variantou je ortopedický pelíšek. Díky paměťovému efektu pěnové výplně se pelíšek zcela přizpůsobí tvaru těla vašeho psa a poskytne důležitou oporu svalům, kostem a kloubům. Takový pelíšek je pro psa opravdu pohodlný, ale také zdraví prospěšný. Ocení ho zejména ti psi, kteří mají problémy s klouby.
Mnoho pejskařů miluje, když se k nim pes v noci přitulí, nebo jim hřeje nohy. Jiní si zase nedokážou představit nic horšího než postel plnou zvířecích chlupů. Obě skupiny mají ve svých argumentech pravdu. Pokud však patříte mezi ty, kteří v posteli snáší pouze dvounožce, měli byste svému psovi nabídnout vhodnou alternativu.
Předkové psů jsou vlci – tedy smečková zvířata. Psi se proto sami cítí bezmocní a osamělí, a to zejména v noci. Váš čtyřnohý přítel se tohoto pocitu nikdy nezbaví. A to i přesto, že je v bezpečí svého domova. Je to jeho přirozený instinkt. Není proto divu, že vás každou noc tahá za přehoz, nebo třeba vyje před dveřmi ložnice. V ideálním případě by měl proto vás čtyřnohý parťák mít vlastní pelíšek nejen v obývacím pokoji, kde bude mít dostatek klidu, ale také v ložnici, aby vám mohl být nablízku.
Nejlepším řešením je naučit psa na pelíšek ještě jako štěně, aby si následně nemusel zvykat na něco jiného. I v pozdějším věku je to sice možné, ale složitější. Nejdůležitější je být vždy důsledný, a to i přesto, že je mnohdy těžké odolat pohledu psích očí. Postel je zkrátka vaše území. Snažte se proto neustupovat zejména v prvních dnech. Jakmile budete mít hranice jasně vymezeny, jsou čas od času možné i výjimky.
Díky tomu bude váš čtyřnohý parťák považovat svůj pelíšek za své vlastní území, kde rád tráví čas. Na nové místo ho můžete nalákat oblíbenou hračkou, plyšovou dekou nebo několika pamlsky. A kdykoliv chlupáč odcupitá do pelíšku sám, nezapomeňte ho pochválit.
Zkuste se psem nacvičit také povel, který pro něj bude znamenat, aby šel do pelíšku. Jakmile poslechne, pochvalte ho a odměňte. Čtyřnohý parťák si příjemnou situaci rychle spojí s místem, kde spí, a bude na něj chodit rád. O to příjemnější pro něj toto cvičení bude, pokud se uvelebí na ortopedickém pelíšku, který se perfektně přizpůsobí jeho tělu. Rozhodně však psa netrestejte, pokud do pelíšku jít nechce. Nikdy ho nenuťte. Tím byste totiž dosáhli pravého opaku a váš pes by si pelíšek spojil se špatnými vzpomínkami.
Pokud vás váš pes může doprovázet do práce, má štěstí, že nemusí být doma sám. Přesto musí každý den trávit několik hodin bez vaší pozornosti, což vyžaduje velkou dávku jeho trpělivosti. Pořiďte proto čtyřnohému parťákovi kvalitní pelíšek i do práce. Ortopedický pelíšek, který umístíte například vedle psacího stolu, mu zajistí opravdové pohodlí, takže na vás zvládne trpělivě čekat. Uvidíte sami, že s uvolněným a šťastným psem bude procházka na konci dne dvakrát zábavnější!