Mnoho dětí sní o vlastním domácím mazlíčkovi – často o kočce. Koťata totiž vypadají roztomile a děti jsou z nich unešené. A navíc uklidňujícím způsobem vrní. Zajímá vás, zda mohou být děti a kočky parťáky už navždy? Přečtěte si, co je třeba zvážit před pořízením mazlíčka.
Kočky plní pro děti důležitou funkci. Fungují jako kontaktní bod, umí držet tajemství a také naslouchat. Kočičí vrnění děti uklidňuje a pozorování zvířecí hry je zase zábavné. Děti se navíc smysluplně zabaví, zároveň se učí ohleduplnosti a zodpovědnosti. Aby šlo vše hladce, měli byste se dodržet několik pravidel a pořízení vhodného domácího mazlíčka pro děti důkladně zvážit.
Děti v kojeneckém věku
Je důležité rozlišovat, zda do rodiny přichází nejdříve zvíře nebo dítě. Pokud si pořídíte prvně kočku, budou spolu oba částečně vyrůstat. Pokud o pořízení mazlíčka začnete uvažovat až po narození dítěte, počkejte, až budou dítěti alespoň tři roky. Do té doby bude batole vyspělejší a bude mít prostor zvyknout si na základní pravidla chování. Pochopí, že zvířata nejsou hračky a že mají své vlastní potřeby.
Malé děti
Čím jsou děti menší, tím spíš musí rodiče dohlížet na kontakt se zvířetem. Pokud jsou děti ještě příliš malé, nechávejte je s mazlíčkem pod dohledem jen omezenou dobu. Vždy byste měli posoudit, zda dokáže dítě vnímat mazlíčka jako samostatnou živou bytost a zda dokáže rozpoznat varovné signály.
Předškoláci
V předškolním věku se už děti snáze učí, jak by se měly chovat k domácím zvířatům – šetrně a přiměřeně. Lépe také chápou pravidla. Dětem byste proto měli vysvětlit, jak chlupáče hladit, jak ho zvedat a co znamenají nejdůležitější signály řeči těla. Pokud to dítě dobře zvládne, můžete ho nechat po omezenou dobu se zvířetem samo.
Školáci
V tomto věku mohou děti pod dohledem rodičů pomáhat s péčí o kočku. Mohou například doplňovat granule nebo vyprazdňovat a vyměňovat misku s vodou. Dítě se tak naučí, že domácí mazlíček vyžaduje i péči.
Chtějí si děti s mazlíčkem hrát? Vhodnou první hračkou je udice s peřím. Díky dlouhé tyčce totiž chrání před náhodným poškrábáním. Pokud k tomu přece jenom dojde, místo vydezinfikujte a v případě potřeby ukažte pediatrovi. Kvůli různým zárodkům v kočičí tlamě a ostrým řezům může vzniknout zánět.
Teenageři
Starší děti by se měly na péči a ošetřování kočky podílet stále více. Zapojit je můžete například do přípravy kočičího krmiva nebo péče o srst. Dospívající děti mohou také pomáhat s údržbou kočičí toalety. Děti mladší šestnácti let by však neměly mít na starosti celou péči samy.
Čím starší dítě bude, tím lépe bude vědět, jak se má ke zvířatům chovat. Kočky jsou citlivé na změny nálad. Na lidi ale často působí uklidňujícím dojmem. Pozitivní vliv koček na děti byl prokázán v mnoha studiích. A zvláště v obtížných životních situacích umí zázraky.
Před pořízením mazlíčka pro děti se snažte zjistit, zda na něj nebudou mít alergickou reakci. Alergie na kočičí srst se navíc může objevit i po několika letech. Při jakémkoliv podezření se proto poraďte s pediatrem.
Před tím, než pořídíte domácího mazlíčka pro děti, stanovte si jasná pravidla a opakovaně je připomínejte.
Při dodržení výše uvedených pravidel může společné soužití fungovat dobře. Některá plemena koček jsou k malým ratolestem jako stvořená. Jací domácí mazlíčci jsou pro děti tedy vhodní?
Kočky a děti mohou tvořit skvělý tým. Při dodržování pravidel a troše citlivosti už společnému životu nebude stát nic v cestě. A díky tomu si užijete skvěle strávené hodiny se svým mazlíčkem. Hodně štěstí!