BARF: Vše, co potřebujete vědět

Mnoho páníčků se snaží krmit své psy co nejpřirozeněji. Snaží se tedy o to, aby se krmivo podobalo stravě vlka – předka psa domácího. Z toho důvodu se stalo velmi oblíbené barfování. Co ale tento způsob krmení obnáší? A na co je třeba si dávat pozor? To vám rádi prozradíme.

BARF – co to vlastně znamená?

BARF je zkratka, to je jasné. Existuje však mnoho způsobů, jak ji vyjádřit. Nejčastěji se označuje jako „Biologically Appropriate Raw Food“, což se do češtiny obvykle překládá jako „Biologicky vhodné syrové krmivo“. Původně však BARF označoval jako „Bones And Raw Food“, což doslova znamená „Kosti a syrová strava“. U obou variant je ale význam jasný. Pokud svého psa barfujete, krmíte ho syrovou stravou. A variant, jak to udělat, existuje hned několik. Zatímco někteří majitelé krmí své psy pouze syrovou stravou a nedávají jim nic tepelně upraveného, jiní zase psům i vaří, a to například brambory nebo rýži.

Výhody

BARF je považován za obzvláště blízký přírodě. Obrovskou výhodou je to (zejména pro psy s intolerancí nebo alergií), že získáte maximální kontrolu nad tím, co váš mazlíček jí. Koneckonců si jídlo můžete připravit i sami, což vám umožňuje být naprosto flexibilní při výběru ingrediencí. Můžete tak reagovat na individuální potřeby vašeho mazlíčka. A to i v případě, pokud trpí nějakou nemocí. Vždy se ale poraďte s veterinářem, který má v oblasti výživy zkušenosti. 

Zpracování čerstvých surovin má také tu výhodu, že dojde pouze k minimálním ztrátám živin. Krmné dávky BARF jsou pro psa velmi snadno stravitelné, a to obvykle vede k snížení množství výkalů. 

Většina psů BARF miluje. Čas od času se však může stát, že vašemu psovi bude nějakou chvíli trvat, než si na syrovou stravu zvykne. V tom případě pomůže, když jídlo nejprve uvaříte – a postupně přejdete na syrovou stravu.

BARF má také plno výhod, které se týkají zdraví. Pokud například podáváte psovi celé syrové kosti, dochází k odstranění plaku při žvýkání. A tím se snižuje riziko vzniku zubního kamene.

Z čeho se skládá krmná dávka BARF?

Sestavit správnou krmnou dávku vyžaduje spoustu znalostí. Mnozí si myslí, že je dobré krmit „masožravce“ spoustou dobrého masa. To ale nestačí. V takovém případě by totiž neměl dostatek jiných živin. Složení krmiva byste proto měli důkladně promyslet. S tím vám může pomoci jak veterinář, tak zkušený odborník na výživu zvířat. Které potraviny jsou pro vašeho mazlíčka vhodné, najdete v našem seznamu. 

Pro představu uvádíme příklad krmné dávky pro 20kg psa ve středním věku, který je plně vyvinutý a má ideální váhu.

Denně:

  • hovězí maso, středně tučné: 275 g
  • hovězí vnitřnosti (směs nebo střídání sleziny, plic, srdce, ledvin a jater): 30 g
  • zelený bachor: 50 g
  • masité kosti: 100 g
  • zelenina: 160 g
  • ovoce: 90 g
  • vaječné skořápky: 1,5 g
  • olej z pšeničných klíčků / světlicový olej / lososový olej / řepkový olej (střídat): 1 polévková lžíce
  • vitamínové a minerální doplňky pro krmné dávky BARF: 2 g

Týdně:

  • 1 a půl lžíce oleje z tresčích jater

Typické složky krmné dávky BARF

Maso a vnitřnosti

Typickou součástí krmné dávky je porce čerstvého nebo rozmrazeného syrového masa – a to většinou hovězího, jehněčího, koňského nebo drůbežího. Mazlíčkovi můžete vybrat buď jeden druh, nebo je nakombinovat. Pamatujte ale, že psům nesmíte dávat syrové vepřové maso, a to ani divočáka. Pokud chcete mazlíčkovi vepřové přesto dopřát, důkladně ho uvařte. 

U barfování se často používá svalovina, mramorované maso s přiléhajícím tukem a pojivovou tkání, maso z hlavy, jazyk, sušené maso, maso z korunky, ale také žlázy, játra, plíce, srdce, ledviny, slezina, vemeno, krev, bachor (umytý nebo neumytý) či drůbeží žaludky. Maso a vnitřnosti tvoří velkou část krmné dávky – obvykle alespoň polovinu, často i více než dvě třetiny.

Masité kosti a chrupavky

Konzumace kostí má pro psa mnoho výhod: čistí si zuby, na chvíli se zabaví a získá potřebné minerální látky. Vhodné jsou například drůbeží krky, hrudní kosti, telecí nebo jehněčí žebra, volská oháňka a trachea, která obsahuje chrupavčité spony. 

Kosti a chrupavky, které svému psovi dáváte, by měly v ideálním případě pocházet z mladých poražených zvířat. Nejsou totiž tak silně mineralizované a křehké jako kosti a chrupavky starších zvířat. 

Pokud má váš pes tendenci hltat, je lepší ho krmit rozemletými masitými kostmi. Tím snížíte riziko, že by se mohl poranit o úlomky. V každém případě byste však měli na mazlíčka při konzumaci kostí dohlížet. 

Masité kosti by měly tvořit maximálně třetinu krmné dávky (spíše méně). Je také možné se krmení čerstvých kostí úplně vyhnout. Pak je ovšem nutné doplnit krmnou dávku vhodným minerálním krmivem, vaječnými skořápkami nebo kostní moučkou.  

Zelenina a ovoce

Ovoce a zelenina dodají vašemu mazlíčkovi vlákninu a vitamíny. Jeho strava bude navíc pestřejší. Většina zeleniny má poměrně nízký obsah kalorií, a přesto psa zasytí. Je to proto ideální řešení, pokud nechcete, aby měl váš pes nadváhu. Zeleninu můžete navíc blanšírovat, vařit nebo připravit v páře. Díky tomu bude pro mazlíčka stravitelnější.

Zeleninu nastrouhejte, můžete ji také jemně rozmačkat. Je dobré ji vždy podávat s trochou oleje. Díky tomu pes lépe vstřebá živiny. Ovoce vždy zbavte semen nebo pecek. A co do misky přidat? Například mrkev, cuketu, okurku, špenát, jablka, hrušky a různé bobuloviny

Tuky a oleje

Chcete, aby pes získal nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6, které jsou pro něj velmi důležité? A aby mohl zároveň získávat vitamíny rozpustné v tucích? Pak byste měli tuky a oleje do krmné dávky rozhodně zařadit. Složení olejů se však značně liší, a proto je dobré je střídat. Z hlediska nutričních hodnot jsou vhodné slunečnicové a řepkové oleje. Kromě nich byste však psovi měli dopřát také rybí olej, olej z klíčků a lněný olej, olej z ostropestřce mariánského, brutnákový olej a olej z pupalky dvouleté. 

Psa ovšem můžete krmit také živočišnými tuky, jako je hovězí lůj nebo sádlo. To je vhodné zejména v situaci, pokud krmíte psa velmi libovým masem, nebo pokud je váš chlupáč příliš hubený a velmi aktivní.

Vejce

Většina psů vejce miluje! Jsou navíc zdraví prospěšné, protože obsahují velké množství kvalitních bílkovin. Mazlíčkům můžete dokonce dávat i syrová vejce. Mají však jednu velkou nevýhodu – vaječný bílek totiž obsahuje látky, které vychytávají biotin. Ten se tak nemůže vstřebat do těla. Pokud proto chlupáčovi budete dávat syrová vejce častěji, může se stát, že bude mít v těle nedostatek biotinu. Mnozí příznivci barfování proto svým mazlíčkům dávají pouze vařená vejce. A pamatujte, že rozemletá vaječná skořápka zase obsahuje velké množství vápníku. 

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky mají psi rádi. Ačkoliv nejsou nutnou součástí krmné dávky, mohou nahradit část masa. Obsahují totiž velké množství bílkovin. Dávejte však pozor na to, že psi snášejí laktózu hůře než my a mívají z ní průjem. Proto raději zvolte výrobky s nízkým obsahem laktózy, jako je tvaroh nebo jogurt.

Ryby

Stejně jako maso jsou i ryby velmi snadno stravitelné. A zároveň představují kvalitní zdroj bílkovin. Tučné ryby obsahují také nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro správné fungování metabolismu, ale také pro zdravou kůži a srst. Není proto divu, že jsou velmi oblíbené.

Buďte ale opatrní. Mnoho ryb totiž obsahuje thiaminázu, kvůli které pes – v případě, že konzumuje syrovou rybu – vstřebává méně thiaminu (vitamínu B1). Problém ale vyřešíte, pokud rybu uvaříte. Thiamináza tak bude neaktivní. 

Ořechy a semínka

Psí BARF jídelníček můžete zpestřit také ořechy a semínky. Stejně jako u ovoce a zeleniny však platí – je lepší je nakrájet. Díky tomu je mazlíček lépe stráví. A čím misku doplnit? Například lískovými oříšky nebo slunečnicovými semínky.

Doplňkové krmivo

Abyste svému psovi dopřáli kompletní a dostatečnou krmnou dávku, bez doplňkového krmiva se obvykle neobejdete. Díky tomu podpoříte zdraví psa – a to nejen toho se speciálními potřebami. 

Vyzkoušet můžete například slávku zelenoústou, která je vhodná pro psy s kloubními problémy. Kromě toho je dobré mazlíčkovi dodávat také vitamín D, který je v krmných dávkách BARF obvykle nízký. Zkuste proto chlupáčovi přidávat do krmiva jednou týdně trochu oleje z tresčích jater. 

BARF – na mixování zálež

Jak vidíte, barfování není jenom pouhé krmení syrovým masem. Sestavit krmnou dávku, která bude odpovídat potřebám vašeho psa, se musíte zkrátka naučit. Nebojte se proto požádat o radu odborníka, který vám poradí. 

Krmnou dávku můžete snadno připravit také pomocí hotových jídelníčků, které najdete ve specializovaných zverimexech. Můžete si proto koupit už hotovou směs, kterou můžete zmrazit. 

Před nákupem se však vždy ujistěte, že kupujete kompletní krmivo, které obsahuje vše potřebné. Pak už ho jen stačí rozmrazit a naporcovat. Pokud se pro BARF rozhodnete, můžete si být jistí, že psovi dopřejete přirozenou stravu, která je navíc opravdu flexibilní.

BARF

Dog's Love Natural Gold směs olejů 250 ml
Dog's Love Natural Gold směs olejů 250 ml
499,00 Kč
(1 996,00 Kč / 1 l)
Dog's Love Natural Gold směs olejů 250 ml
cdVet jednodruhový bio kokosový olej
cdVet jednodruhový bio kokosový olej 200 ml
Jsou k dispozici varianty
259,00 Kč
(1 295,00 Kč / 1 l)
cdVet jednodruhový bio kokosový olej
Dog's Love B.A.R.F. čisté kuřecí maso
Dog's Love B.A.R.F. čisté kuřecí maso 6× 400 g
Jsou k dispozici varianty
609,00 Kč
(253,75 Kč / 1 kg)
Dog's Love B.A.R.F. čisté kuřecí maso
cdVet Singulares lososový olej, 250 ml
cdVet Singulares lososový olej, 250 ml
239,00 Kč
(956,00 Kč / 1 l)
cdVet Singulares lososový olej, 250 ml
cdVet Fit-BARF byliny, 200 g
cdVet Fit-BARF byliny, 200 g
419,00 Kč
(2 095,00 Kč / 1 kg)
cdVet Fit-BARF byliny, 200 g
cdVet Fit BARF vločky ze zeleniny, tři různé druhy, 450 g
cdVet Fit BARF vločky ze zeleniny, tři různé druhy, 450 g
369,00 Kč
(820,00 Kč / 1 kg)
cdVet Fit BARF vločky ze zeleniny, tři různé druhy, 450 g
cdVet Fit-BARF rybí tuk z tresčích jater, 250 ml
cdVet Fit-BARF rybí tuk z tresčích jater, 250 ml
339,00 Kč
(1 356,00 Kč / 1 l)
cdVet Fit-BARF rybí tuk z tresčích jater, 250 ml
Dog's Love B.A.R.F čisté krůtí maso
Dog's Love B.A.R.F čisté krůtí maso 400 g
Jsou k dispozici varianty
109,00 Kč
(272,50 Kč / 1 kg)
Dog's Love B.A.R.F čisté krůtí maso
Grau Hokamix30 v prášku
Grau Hokamix30 v prášku 800 g
Jsou k dispozici varianty
829,00 Kč
(1 036,25 Kč / 1 kg)
Grau Hokamix30 v prášku
cdVet Singulares bio kokosové lupínky, 250 g
cdVet Singulares bio kokosové lupínky, 250 g
259,00 Kč
(1 036,00 Kč / 1 kg)
cdVet Singulares bio kokosové lupínky, 250 g
cdVet Fit-BARF MicroMineral, 150 g
cdVet Fit-BARF MicroMineral, 150 g
309,00 Kč
(2 060,00 Kč / 1 kg)
cdVet Fit-BARF MicroMineral, 150 g
cdVet Singulares lněný olej, 250 ml
cdVet Singulares lněný olej, 250 ml
259,00 Kč
(1 036,00 Kč / 1 l)
cdVet Singulares lněný olej, 250 ml
Dog's Love B.A.R.F čisté hovězí maso
Dog's Love B.A.R.F čisté hovězí maso 6× 400 g
Jsou k dispozici varianty
609,00 Kč
(253,75 Kč / 1 kg)
Dog's Love B.A.R.F čisté hovězí maso
Grau šípky jemné kousky 375 g
Grau šípky jemné kousky 375 g
249,00 Kč
(664,00 Kč / 1 kg)
Grau šípky jemné kousky 375 g
cdVet Fit-BARF chlorella v bio kvalitě, 36 g
cdVet Fit-BARF chlorella v bio kvalitě, 36 g
259,00 Kč
(7 194,44 Kč / 1 kg)
cdVet Fit-BARF chlorella v bio kvalitě, 36 g
cdVet Fit BARF šípkové slupky jemné, 150 g
cdVet Fit BARF šípkové slupky jemné, 150 g
239,00 Kč
(1 593,33 Kč / 1 kg)
cdVet Fit BARF šípkové slupky jemné, 150 g
cdVet Fit-BARF Gold omega-3+D3, 200 ml
cdVet Fit-BARF Gold omega-3+D3, 200 ml
419,00 Kč
(2 095,00 Kč / 1 l)
cdVet Fit-BARF Gold omega-3+D3, 200 ml
cdVet Singulares bio brutnákový olej, 50 ml
cdVet Singulares bio brutnákový olej, 50 ml
339,00 Kč
(6 780,00 Kč / 1 l)
cdVet Singulares bio brutnákový olej, 50 ml
cdVet Fit-BARF čisté kvasnice, 200 g
cdVet Fit-BARF čisté kvasnice, 200 g
239,00 Kč
(1 195,00 Kč / 1 kg)
cdVet Fit-BARF čisté kvasnice, 200 g

Mohlo by vás také zajímat: