16 potravin a nápojů, co nesmí jíst psi

Některé potraviny, které jsou pro nás lidi nejen chutné, ale i zdravé, představují pro naše psy vážné nebezpečí. Způsobují například průjem, ve velkém množství ale mohou být i životu nebezpečné. A čím drobnější pes, tím menší množství stačí k tomu, aby pro něj potravina byla nebezpečná, nebo dokonce smrtelná. V našem článku se dozvíte, čím se může otrávit pes a čemu se (nejen) v domácnosti raději vyhnout.

Alkohol 

I malé množství alkoholu může chlupáčovi způsobit zvracení, dušnost nebo problémy s koordinací. Dbejte také na to, aby váš pes nesnědl sladkosti naplněné alkoholem.

Avokádo

Persin obsažený v avokádu může psům způsobit dušnost, slabost srdečního svalu a kašel. Avokádo tedy rozhodně nepatří na seznam toho, jaké ovoce může pes. Co naopak pes může, je banán.

Coca-Cola

Mnoho kalorií je samozřejmě nezdravé už samo o sobě. Pro psa je ale nebezpečný především kofein obsažený v tomto nápoji. Právě ten totiž zvyšuje krevní tlak a zužuje cévy.

Káva

Třes, neklid, zvracení, průjem a křeče. To mohou být příznaky otravy kofeinem – stejně jako u Coca-Coly. Buďte proto obzvláště opatrní, pokud pijete kávu s velkým množstvím mléka. Pak totiž bude lákavá i pro vašeho psa.

Žvýkačky

Zejména žvýkačky bez cukru mohou být pro vašeho psa životu nebezpečné. Obvykle totiž obsahují náhražky cukru, jako je xylitol. Požití této látky vede u psů k extrémnímu nedostatku cukru v krvi. A to může mít fatální následky.

Jádrové ovoce (pecky)

Nebezpečné nemusí být samotné ovoce, ale právě pecky. A to nejen proto, že velké ovocné pecky mohou ve střevech způsobit opravdový problém, ale také proto, že mnoho pecek z ovoce obsahuje kyselinu kyanovodíkovou. Agresivní žaludeční kyselina psa rozleptá pecky a do těla zvířete se pak uvolní právě kyanovodík. Ovoce s peckami proto rozhodně zařaďte na seznam toho, co pes nesmí jíst.

Česnek

Říká se, že česnek má v malém množství zdraví prospěšné účinky. Zatím to ale vědci neprokázali. Pokud tedy přemýšlíte, co může pes za zeleninu, česnek raději vynechte. Větší množství totiž představuje pro mazlíčka nebezpečí. Otrava česnekem vede k destrukci červených krvinek a může způsobit anémii.

Kuchyňská sůl

Pokud by čtyřnohý parťák snědl nadměrné množství kuchyňské soli, mohly by se u něj objevit příznaky otravy. V mírných případech můžete pozorovat průjem a bolesti břicha. U většího množství pak nastávají poruchy centrálního nervového systému. Můžete se setkat například se záchvaty nebo poruchami koordinace. Vyhněte se také podávání kořeněných potravin. Ty totiž rozhodně nenajdete na jídelníčku toho, co může jíst pes.

Makadamové ořechy

Tyto tučné ořechy jsou pro psy bohužel všechno, jen ne zdravé. Glykosidy, které ořechy obsahují, mohou vést až k ochrnutí.

Rozinky

Jsou sladké a chutné, ale pro psa bohužel nezdravé. Výsledkem může být průjem, zvracení a bolesti žaludku. A ve velkém množství mohout být dokonce smrtelné.

Čokoláda

Čím je čokoláda tmavší, tím je pro chlupáče nebezpečnější. Důvodem je účinná látka theobromin. Z toho důvodu buďte velmi opatrní, když necháte čokoládu otevřenou na stole v obývacím pokoji. Jedna tabulka může být pro psa životu nebezpečná.

Syrové vepřové maso

Syrové vepřové maso najdete například v mletém vepřovém mase, syrových klobásách nebo v lososové šunce. Velké nebezpečí pro psy představuje takzvaný Aujeszkyho virus, který v mase můžete objevit. Pro člověka je zcela neškodný, u psů však vede k úhynu. Do psí misky proto při barfování syrové vepřové maso rozhodně nepřidávejte.

Pokud v souvislosti s masem přemýšlíte, jaké kosti může pes, sáhněte například po těch z hovězích žeber nebo jehněčího krku.

Rajčata (zelená)

Zelená rajčata, zelené papriky a syrové brambory obsahují solanin, který může způsobit průjem, křeče a v nejhorším případě i dýchací potíže.

Hrozny

Stejně jako na rozinky byste si měli dát pozor i na čerstvé odrůdy. Ty totiž také nejsou vhodné pro psí žaludek.

Náhražky cukru

Váš chlupáč by v žádném případě neměl přijít do kontaktu se sladidly. Mnohá z nich totiž obsahují náhražky cukru, které způsobují výrazný pokles hladiny cukru v krvi. Taková otrava by se mohla stát pro čtyřnohého přítele rychle smrtelnou. Náhražkám se proto rozhodně vyhněte.

Lidé si v souvislosti s některými potravinami ani neuvědomují, jak mohou otrávit psa. Je proto lepší se mít na pozoru a podávat mazlíčkovi pouze ty potraviny, o kterých víte, že mu neublíží.

Cibule

Jed cibule má podobný účinek jako česnek. Také v tomto případě může psovi způsobit anémii. Pamatujte, že jed najdete nejen v čerstvé cibuli. Zůstává v ní i po uvaření či usušení.

 

Chcete se dozvědět, jak a kdy krmit psa, nebo jaké krmivo pro psa vybrat? Přečtěte si další články v našem magazínu a vyberte vašemu chlupáčovi ty nejlepší granule nebo konzervy.

Konzervy pro psy:

ZooRoyal Charlys Naturkost Junior králík a krůta s bramborami a světlicovým olejem
ZooRoyal Charlys Naturkost Junior králík a krůta s bramborami a ...
Jsou k dispozici varianty
59,00 Kč
(147,50 Kč / 1 kg)
ZooRoyal Charlys Naturkost Junior králík a krůta s bramborami a světlicovým olejem
Animonda GranCarno HOVĚZÍ + ČERVENÁ ŘEPA, OSTRUŽINY A PAMPELIŠKA
Animonda GranCarno HOVĚZÍ + ČERVENÁ ŘEPA, OSTRUŽINY A PAMPELIŠKA ...
Jsou k dispozici varianty
659,00 Kč
(137,29 Kč / 1 kg)
Animonda GranCarno HOVĚZÍ + ČERVENÁ ŘEPA, OSTRUŽINY A PAMPELIŠKA
Tundra Dog krůtí maso
Tundra Dog krůtí maso 6 × 400 g
Jsou k dispozici varianty
369,00 Kč
(153,75 Kč / 1 kg)
Tundra Dog krůtí maso
Rinti Kennerfleisch JUNIOR s kuřecím
Rinti Kennerfleisch JUNIOR s kuřecím 12 × 400 g
Jsou k dispozici varianty
499,00 Kč
(103,96 Kč / 1 kg)
Rinti Kennerfleisch JUNIOR s kuřecím
animonda GranCarno Adult s drůbežími srdci
animonda GranCarno Adult s drůbežími srdci 6 × 400 g
Jsou k dispozici varianty
269,00 Kč
(112,08 Kč / 1 kg)
animonda GranCarno Adult s drůbežími srdci
MOON Ranger kuře s lososem & batáty
MOON Ranger kuře s lososem & batáty 6 × 400 g
Jsou k dispozici varianty
369,00 Kč
(153,75 Kč / 1 kg)
MOON Ranger kuře s lososem & batáty
ZooRoyal Junior, kombinované balení
ZooRoyal Junior, kombinované balení 6 × 400 g
Jsou k dispozici varianty
229,00 Kč
(95,42 Kč / 1 kg)
ZooRoyal Junior, kombinované balení
MjAMjAM Mixpaket II s kuřetem a kachnou, hovězím, krůtou, telecím, krocanem, jehněčím 6 × 400 g
MjAMjAM Mixpaket II s kuřetem a kachnou, hovězím, krůtou, telecím, ...
389,00 Kč
(162,08 Kč / 1 kg)
MjAMjAM Mixpaket II s kuřetem a kachnou, hovězím, krůtou, telecím, krocanem, jehněčím 6 × 400 g

Mohlo by vás také zajímat:


16 potravin a nápojů, co nesmí jíst psi