Co byste měli vědět o roztočích

Parazité, kteří žijí na psech a živí se jejich kůží, se nazývají ektoparazité. Patří mezi ně šestinohý hmyz, jako jsou například blechy, ale také pavoukovci s osmi nohama, jako jsou klíšťata nebo roztoči. Pes, který je těmito roztoči napaden, se v oboru veterinární medicíny nazývá hostitel. Roztoči se totiž živí krví nebo srstí psa a kladou vajíčka na kůži, ale také do ní. Z napadeného psa mohou tito parazité přejít i na další psy. Někteří parazité způsobují nemoci, které lze ze zvířat přenést i na člověka. Takové onemocnění se nazývá zoonóza.

Jací roztoči mohou psy napadnout?

Ušní roztoči

Ušní roztoči (Otodectes cynotis) jsou drobní pavoukovci, kteří se živí odumřelými kožními buňkami nebo tekutinami v oblasti ušních boltců a zvukovodu. Psovi způsobují obrovské svědění, které vzniká přítomností slin a výkalů roztoče v uchu. 

A jak poznáte, že má váš pes v uších roztoče? Takový pes se často v uších škrábe a vrtí hlavou ze strany na stranu. Ve zvukovodu se také objeví drobivá hmota podobná kávové sedlině a nepříjemný zápach, který je často popisovaný jako nasládlý. Ve většině případů bývají postiženy obě uši. 

Bohužel se často nejedná pouze o napadení parazity, ale také o kvasinkovou nebo bakteriální infekci. Takovou situaci rozhodně nepodceňujte. Pokud byste s ošetřením u veterináře otáleli a čekali příliš dlouho, mohlo by dojít k zánětu středního ucha nebo dokonce k hluchotě, a to v důsledku perforace bubínku.  

Léčba: Nejúčinnější léčbu vašemu psovi poskytne veterinář, který má k dispozici vhodné ušní přípravky a dokáže posoudit stupeň napadení. Pokud máte psa s odstátýma ušima, můžete požádat veterináře o profylaktické vyčištění ušních boltců a kontrolu zvukovodu. Dbejte také na čištění uší, které nechte na profesionálovi. Vyhnete se tak zhoršování problému.

 

Prostoroví roztoči

Draví roztoči (Cheyletiella spp.) jsou ve srovnání s ostatními druhy roztočů poměrně velcí a viditelní pouhým okem. Označují se také jako chodící šupiny, protože jsou obvykle vidět na hřbetu psa jako malé, bílé a pohyblivé šupinky. Tito roztoči jsou velmi nakažliví, a to i pro lidi. Způsobují svědění kůže, která se může zanítit a následně vést k vypadávání srsti či vlasů a tvorbě krust.

Je zajímavé, že existují psi, kteří tyto roztoče přenášejí, ale nemají výše uvedené příznaky. Mohou však nakazit i další zvířata.

Léčba: Při výskytu těchto roztočů je návštěva veterináře nevyhnutelná. Kromě toho je nutné také vydezinfikovat váš domov a místa, kde pes leží. Vhodné přípravky pořídíte například ve zverimexu nebo u veterináře.

Pokud má váš pes běžně povoleno spát v posteli nebo na gauči, měl by se těmto místům v době výskytu roztočů vyhnout. Zoonóza na sebe totiž nenechá dlouho čekat.

Vašeho psa můžete ošetřit šampony, spreji nebo jinými přípravky, které získáte u svého veterináře.

 

Roztoči podzimní trávy

Roztoč podzimní trávy je nazývaný také jako svrab sklizňový (Neotrombicula autumnalis). Je to malý oranžovočervený pavouk, který je snadno rozpoznatelný zejména na světlém pozadí. Aktivní je zejména koncem léta a na podzim. Nenapadá pouze psy, ale i jiné savce. Psi jsou nejčastěji infikováni zejména na teplejších místech těla, jako jsou například oblasti podpaží, slabin, ušních boltců nebo tlapiček.

Léčba: Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří silné podráždění kůže, zarudnutí, odřeniny a krusty na kůži, které se tvoří i v případě, kdy larvy tohoto parazita z těla již odpadly. Léčbu by měl provést veterinární lékař.

V případě, že jste tímto roztočem napadeni i vy, obraťte se na dermatologa. Nezapomeňte také denně čistit a dezinfikovat prostory v domácnosti či auto. Efektivně tak zničíte a odstraníte zbylé larvy.

 

Klíšťata

Každý majitel psa klíšťata velmi dobře zná. Tito parazité totiž představují celoroční výzvu, a to nejen pro pejskaře. V Evropě se nejčastěji setkáte s klíštětem obecným a pijákem lužním. Dalším druhem klíštěte, které se v našich končinách cítí stále více jako doma, je piják hnědý. Všechny tři druhy klíšťat se živí krví a nerozlišují, zda jde o savce nebo člověka.

Klíšťata přenášejí různé nemoci:

  • Lymská borelióza je infekční onemocnění, které může postihnout různé orgány.
  • Babesióza je infekční onemocnění, které přenáší především piják lužní.
  • Ehrlichióza je infekční onemocnění přenášené pijákem hnědým.

Jak odstranit klíště?

Jakmile se klíště zakousne, hlavička zmizí v tkáni a tělo nabyde na objemu přibližně na velikost hrášku. K přenosu patogenů dochází obvykle až po dvanácti hodinách. U mnoha psů a lidí se může objevit zarudnutí nebo otok kůže.

Pokud klíště odstraníte pinzetou nebo kleštičkami, máte velkou šanci, že jej uchopíte přímo mezi hlavou a tělem. A tím pádem ho správně odstraníte. Je důležité klíště odstranit tak, aby nedošlo ke stlačení těla, jinak by se mohlo vyzvracet. V případě, že by bylo klíště infikováno patogeny, uvolnilo by se jich do krevního oběhu hostitele velké množství.

Čeho se vyvarovat? K odstranění klíštěte rozhodně nepoužívejte olej nebo třeba odlakovač na nehty. Po použití podobných tekutin je totiž parazit vystaven velkému stresu, což zvyšuje riziko přenosu patogenů. V případě, že hlavička klíštěte uvízne v kůži, může se objevit zánět. Tělo totiž reaguje na cizí těleso a snaží se ho z tkáně vypudit.

Na klíšťata narazíte v lese, ale i na zahradě. Klíšťata mají ráda vlhko a teplo, a proto se ráda zdržují ve vysoké trávě nebo v lesních porostech. Piják hnědý má zase rád vytápěné místnosti nebo stáje. Klíšťata čekají na svého hostitele na stéblech trávy. Zpravidla se nezakousnou okamžitě, ale nějakou dobu se potulují po hostiteli a hledají vhodné místo. Díky tomu máte po procházce dostatek času, abyste zkontrolovali svého psa i sebe. Hlavní sezóna klíšťat je na jaře, v deštivém létě a na podzim.

Už máte vhodné přípravky proti klíšťatům a dalším parazitům? Prohlédněte si naši nabídku.


Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke

Kristina Ziemer-Falke je certifikovanou trenérkou psů a poradkyní v oblasti chování z Veterinární komory Šlesvicka-Holštýnska a Messerliho výzkumného institutu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou výběrové komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.

Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila výcvikové středisko Ziemer & Falke, kde již mnoho let s velkým srdcem, nadšením a kompetencí školí psy po celém Německu a nabízí mnoho dalších výcvikových kurzů. Mnozí Kristinu znají také jako úspěšnou autorku odborných knih pro cvičitele a majitele psů a z článků v populárních psích časopisech.


Mohlo by vás také zajímat:


Trixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkem, 14 cm
Trixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkem, 14 cm
129,00 Kč
Trixie tyčinka na klíšťata s LED světýlkem, 14 cm
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
99,00 Kč
O'Tom Tick Twister háček na klíšťata
cdVet MilbenEx
cdVet MilbenEx 50 ml
Jsou k dispozici varianty
279,00 Kč
(5 580,00 Kč / 1 l)
cdVet MilbenEx
Trixie Insect Shield® venkovní deka
Trixie Insect Shield® venkovní deka Tmavě modrá 150 × 100 cm
Jsou k dispozici varianty
879,00 Kč
Trixie Insect Shield® venkovní deka