Jak si ustelete, tak si lehnete. Věřili byste, že toto staré přísloví platí pro psy dokonce dvojnásob? Chlupáči totiž potřebují průměrně 17 až 20 hodin spánku či odpočinku denně. A to zejména štěňata a starší psi. Výběr správného pelíšku je proto obzvláště důležitý. Přečtěte si, na co si dát pozor.
Zatímco někteří psi dávají přednost polehávání na chladné podlaze, jiní milují lenošení na pohodlné pohovce. Ať tak či tak, každý chlupáč potřebuje své vlastní místo, kam se může uchýlit a v klidu odpočívat například ve chvíli, kdy je v bytě rušno, nebo mu někdo zasedl oblíbené místo na gauči.
Vlastní pelíšek vám také umožní poslat psa na místo v momentě, kdy zazvoní zvonek u dveří, nebo když obědváte u jídelního stolu a nechcete, aby vás pes rušil. A pokud se váš chlupáč bude v pelíšku cítit pohodlně a uvolněně už od štěněte, je to velká výhoda.
Na trhu dnes najdete různé typy psích pelíšků – od měkkých polštářů přes podložky až po proutěné koše vystlané dekou. Najít ten správný ale může být mnohdy oříšek. Před pořízením pelechu proto zkuste zjistit, co má váš chlupáč nejraději. Leží raději na podlaze nebo na podložce? Na měkkém koberci nebo tenké rohožce? Má raději místo v obývacím pokoji nebo na chodbě? Tyto drobnosti vám mohou při výběru vhodného pelíšku napovědět.
...
Please wait a moment.
The Typ-Check is loading...
Už jste pelíšek koupili? Pak jej zkuste upravit tak, aby si ho váš pes zamiloval, cítil se v něm bezpečně a odpočinek v něm si zkrátka užíval. Ale jak to udělat, aby chlupáč pochopil, že je pelíšek jeho místo?
Pokud váš pes miluje pamlsky, máte téměř vyhráno! Pomocí oblíbených pochoutek ho totiž můžete na nové místo navést a pokračovat v krmení i v pelíšku. Pamlsky ho můžete motivovat i v případě, kdy na nové místo přijde sám. Pes si díky tomu spojí pelíšek s příjemnými zážitky.
Psy, kteří nepatří mezi milovníky pamlsků, můžete na místo nalákat tím, že si k pelíšku sami stoupnete. Mazlíčka potom do pelíšku naveďte a mazlete se s ním, dokud se neuklidní, nebo dokonce neusne. Je to další skvělý způsob, jak spojit nový pelíšek s něčím pozitivním. Chlupáč se tak díky tomu bude na místo vracet častěji.
Psovi můžete pořídit také některý ze speciálních pelíšků, které se hodí pro chlupáče se zvláštními potřebami. Vyrábí se například pelíšky psy s alergií na prach, starší psy nebo psy s úzkostmi.
Pro psí alergiky jsou ideální variantou antialergické deky a pelíšky, které eliminují prach. V těchto pelíšcích se méně práší a psi pak tolik netrpí alergií.
Další variantou jsou ortopedické pelíšky, které jsou vyrobeny ze speciálního materiálu. Ten se přizpůsobí tvaru psího těla a podporuje zdravé ležení. Pokud má pes problémy s kostmi nebo klouby, odpočinek na ortopedickém pelíšku mu od bolesti částečně uleví.
Máte psa, který se rád schovává do útulných kukaní? Pořiďte mu box, ve kterém se bude cítit bezpečně. Tento typ pelíšků je ideální především pro bázlivější chlupáče, kteří nemají v oblibě otevřené koše.
Víme, že výběr správného pelíšku není snadný. Co je pro jednoho psa vhodné, může být pro druhého příliš měkké nebo zkrátka nepohodlné. Při pořizování pelíšku proto svého psa pozorujte a zkuste se zamyslet nad tím, co by se mu mohlo líbit. Pak už jen zbývá nalákat chlupáče na pamlsky nebo pohlazení. Uvidíte, že váš pes už nebude chtít ležet nikde jinde!
Autorka článku: Kristina Ziemer-Falke
Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.