Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Výchova psa není jen o povelech a pravidlech. Je to cesta, jak si s chlupatým parťákem vybudovat vzájemné porozumění, důvěru a harmonické soužití. Správná výchova vytváří silné pouto, které přetrvá roky – ať už se právě učíte první „sedni“, nebo řešíte soužití se zvířecím puberťákem.
Díky těmto 7 tipům si ujasníte, jak správně vychovat psa, a naučíte se využívat osvědčené, pozitivní metody výchovy psa, které fungují bez křiku i stresu.
Při nastavování pravidel je důležité najít zlatou střední cestu. Když bude pravidel moc, pes může být zmatený, frustrovaný a přestane spolupracovat. Na druhou stranu – pokud si pes může dělat, co chce, těžko vás bude brát jako vůdce smečky.
Zásadní pravidla by se měla týkat hlavně bezpečnosti. Například pes nedokáže odhadnout riziko v silničním provozu, takže je důležité, aby poslouchal povely, které ho ochrání před nehodou.
Pravidla ale potřebujeme i doma – chceme přece, aby spolu všichni v jedné domácnosti dobře vycházeli. Takže ho včas naučte, kam nesmí, co si nesmí dovolit a jaké chování není přijatelné.
Příklad: Stanovte jasně zakázaná místa – třeba kuchyň nebo dětský pokoj. Pokud tam pes nesmí, nikdy mu to nedovolte, ani „jen na chvilku“.
Každý věk psa si žádá jiný přístup. Štěňata jsou učenlivá, ale i hodně hravá – využijte jejich přirozenou zvídavost a pomocí her je učte základní povely. Tréninky v rámci výchovy štěněte ale raději držte krátké.
Pubertální psi zase mění svou povahu, bývají roztržití a méně soustředění. V téhle fázi je důležitá trpělivost a dodržování pravidel.
Dospělí psi už mají svou osobnost, hranice i zvyky – je potřeba je znát a při výchově psa je respektovat. Zkušení a inteligentní psi navíc milují nové výzvy a rádi se učí dál.
Bez ohledu na věk platí, že nejlépe fungují pozitivní metody výchovy psa – tedy trpělivost, motivace a odměňování správného chování.
Příklad: U štěněte trénujte povel „ke mně“ pomocí pamlsků během hry. U dospělého psa můžete zapojit pokročilejší úkoly, třeba přivolání z větší vzdálenosti nebo s rušivými vlivy.
I když to někdy není snadné, bez důslednosti se výchova a výcvik psa neobejdou. Jakmile si jednou nastavíte pravidla, je potřeba je dodržovat.
Pokud desetkrát psa okřiknete, že nemá žebrat u stolu, a po jedenácté mu přece jen něco dáte, bude znovu zkoušet, jestli to na vás zabere.
Někteří psi jsou na důslednost obzvlášť citliví. Mladí psi se při nekonzistentním chování páníčka mohou cítit nejistí, což často vede k úzkosti nebo agresivitě. Dominantní psi zase potřebují, aby měl jejich člověk pevné vedení – jinak vás nebudou respektovat.
Pokud přemýšlíte, jak správně vychovat psa, pak je právě konzistence jedním ze základních pilířů.
Příklad: Pokud pes nesmí na gauč, nikdy mu to nedovolte – ani „jen dneska, když prší“. Tím ho jen zmatete a bouráte jeho jistotu.
Když se mluví o pozitivní výchově psa, většinou tím myslíme právě odměňování správného chování. Ale pozor – odměna není jen o psích pamlscích. Psi se radují i z pochvaly, pohlazení nebo hravé reakce páníčka.
Pokud svého psa dobře znáte, víte, co má rád – a přesně tím ho můžete motivovat. Pamlsky používejte s rozmyslem, ideálně ty zdravější a v přiměřeném množství. Nezapomeňte je započítat do denní krmné dávky, aby si pes udržel správnou kondici.
Takto výchova psa funguje efektivně a bez zbytečného stresu – odměna místo trestu je cesta k pevnému vztahu a důvěře.
Aby výchova a výcvik psa nebyly nudné, musíte se postarat o dostatečnou pestrost. Stejně jako u lidí, i u psů vede rutina k nechuti a ztrátě motivace. Střídejte aktivity, zapojujte nové prvky, zkoušejte různé metody.
Některá plemena, jako třeba border kolie nebo jiní pastevečtí psi, vyžadují od páníčka větší nasazení – byla vyšlechtěna k tomu, aby celý den pracovala a samostatně řešila úkoly. Takže pokud máte akční plemeno, budete se muset víc snažit.
Pamatujte taky na to, že pes se vyvíjí. Co baví štěně, může dospělého psa po čase nudit. Sledujte jeho signály a přizpůsobte výcvik jeho věku a osobnosti.
Ať už řešíte jak vychovat psa nebo jak ho naučit nový povel, vždycky to začíná u komunikace. Pes vám musí rozumět – a to nejen slovům, ale i tónu, gestům a celkové náladě.
Psi jsou od přírody smečková zvířata a komunikace je pro ně přirozená. Jen musíme mluvit jejich jazykem – tedy jasně a srozumitelně.
Načasování je také klíčové. Pokud psa pochválíte nebo napomenete až s odstupem, nebude chápat, za co vaše reakce vlastně přišla.
A pokud říkáte jedno, ale tělem ukazujete druhé, vysíláte rozporuplné signály. Výsledek? Pes je zmatený a reaguje nesprávně.
Příklad: Řeknete „fuj“, ale usmíváte se nebo se nedíváte? Pes v tom nemá jasno a vaše „fuj“ nemá váhu.
Pokud vás zajímá, jak správně vychovat psa, pak vězte, že zlidšťování a násilí jsou dvě největší chyby. Psi nejsou lidé – myslí instinktivně, nereagují logicky ani morálně. Nejlépe se cítí, když je vnímáte jako zvířata a chováte se k nim s respektem.
Když pes udělá něco špatně, není potřeba být hrubý. Stačí důrazný tón nebo změna v chování. Pokud se problémové chování opakuje, může pomoct konzultace s odborníkem – ten vám poradí, jak výchovu psa znovu nasměrovat správným směrem.
Pamatujte, že skutečně pevný vztah se psem vzniká z důvěry, jasných pravidel a pozitivního vedení – ne z trestů nebo přehnaného „polidšťování“.
Výchova psa není sprint, ale krásná, někdy náročná, ale hlavně smysluplná cesta. S trpělivostí, láskou a pozitivními metodami výchovy psa zvládnete mnohem víc, než si teď možná myslíte. Zajímá vás víc? Podívejte se i na naše další články!