Hlídací pes vs. policejní pes: Jak se liší a co od nich čekat?

Existuje celá řada situací, kdy potřebujete společníka, který vám nejen dodá pocit bezpečí, ale také vás skutečně ochrání. U tohoto typu psů rozlišujeme mezi služebními policejními psy a obrannými (hlídacími) psy vedenými v rámci sportovní kynologie. A podrobněji to probereme tady v článku!

Hlídací, policejní nebo služební pes?

Psi hrají důležitou roli v oblasti bezpečnosti a ochrany. Podle svého výcviku a účelu je můžeme rozdělit na hlídací (obranné) a služební (policejní) psy. Každá z těchto kategorií má své specifické využití a odlišné požadavky na výcvik.

Hlídací (obranný) pes

Hlídací pes je určen hlavně pro ochranu vašeho domova nebo třeba firmy. Používá se k hlídání objektů, průmyslových areálů, farem a dalších prostor, kde má za úkol:

  • Samostatně střežit dané území a reagovat na pohyb v jeho blízkosti.
  • Hlasitým štěkotem upozornit na vetřelce a odradit ho od vstupu.
  • Při správném výcviku být schopen aktivně bránit svůj prostor.

Hlídací pes pracuje samostatně, bez přímého vedení člověka. Jeho hlavní zbraní je přirozený teritoriální instinkt a zastrašující přítomnost. Mezi typickými plemeny hlídacích psů najdete např.: německého ovčáka, rotvajlera, dobrmana, kavkazského pasteveckého psa, belgického ovčáka malinois, cane corso nebo středoasijského pasteveckého psa.

Služební (policejní) pes

Služební psi jsou cvičeni pro specifické úkoly, které pomáhají policii, armádě a dalším bezpečnostním složkám. Podle účelu, ke kterému jsou používáni, se služební kynologie dělí na základní a speciální činnosti.

Základní činnosti služebních psů

  • Hlídkový pes – Používá se k preventivní ochraně veřejného pořádku, prohlídce terénu a pronásledování pachatelů. Často doprovází policisty na rizikových místech, například při demonstracích nebo sportovních utkáních, kde hrozí výtržnosti.
  • Pátrací pes – Vyhledává a sleduje pachové stopy při pátrání po pohřešovaných osobách, hledaných zločincích nebo stopách zanechaných na místě činu.
  • Strážní pes – Střeží objekty, eskortuje osoby a podporuje policisty při speciálních operacích. Jeho úlohou je zabránit neoprávněnému vstupu na chráněná místa a zajistit bezpečnost prostoru.

Speciální činnosti služebních psů

  • Vyhledávání drog a psychotropních látek – Pomáhají při odhalování pašování a distribuce nelegálních látek.
  • Vyhledávání výbušnin a nástražných výbušných systémů – Cvičeni k odhalování nebezpečných materiálů v zavazadlech, budovách nebo na letištích.
  • Pachová identifikace – Používají se k analýze pachových stop pro forenzní účely, například při identifikaci pachatelů z trestných činů.

Mezi typická plemena služebních (policejních) psů patří např.: německý ovčák, belgický ovčák malinois, holandský ovčák, labradorský retrívr, bloodhound, border kolie. Tito psi procházejí intenzivním a dlouhodobým výcvikem, který je připravuje na specifické úkoly a spolupráci se svými psovody.

Ruffwear Front Range Postroj Basalt Gray
Ruffwear Front Range Postroj Basalt Gray XXS
Jsou k dispozici varianty
1 099,00 Kč
Ruffwear Front Range Postroj Basalt Gray
Hunter postroj Maldon Up tmavě zelený/šedý
Hunter postroj Maldon Up tmavě zelený/šedý 34-49/XS
Jsou k dispozici varianty
949,00 Kč
Hunter postroj Maldon Up tmavě zelený/šedý
Ruffwear postroj Web Master Slate Blue
Ruffwear postroj Web Master Slate Blue Medium
Jsou k dispozici varianty
2 049,00 Kč
Ruffwear postroj Web Master Slate Blue
Hunter Neopren postroj, černý/šedý
Hunter Neopren postroj, černý/šedý 45-57/S
Jsou k dispozici varianty
719,00 Kč
Hunter Neopren postroj, černý/šedý
Hunter Neopren postroj, černý/šedý
Hunter Neopren postroj, černý/šedý 58-72/M/2
Jsou k dispozici varianty
919,00 Kč
Hunter Neopren postroj, černý/šedý
Hunter Racing norský postroj, černý
Hunter Racing norský postroj, černý 42-53/S
Jsou k dispozici varianty
599,00 Kč
Hunter Racing norský postroj, černý
Trixie Premium H-obojek černý
Trixie Premium H-obojek černý XS–S
Jsou k dispozici varianty
139,00 Kč
Trixie Premium H-obojek černý
annyx postroj Fun šedý/ ledově modrý
annyx postroj Fun šedý/ ledově modrý XXS
Jsou k dispozici varianty
989,00 Kč
annyx postroj Fun šedý/ ledově modrý
Hunter postroj Divo světle modrý
Hunter postroj Divo světle modrý 34-47/XS
Jsou k dispozici varianty
849,00 Kč
Hunter postroj Divo světle modrý
Ruffwear postroj Flagline Sage Green
Ruffwear postroj Flagline Sage Green Large/XL
Jsou k dispozici varianty
2 099,00 Kč
Ruffwear postroj Flagline Sage Green

Výcvik služebních psů

Výcvik policejního psa se délkou a zaměřením liší od výcviku psa sportovního. Služební pes se už během výcviku připravuje na to, aby např. na povel cíleně zadržel člověka a udržel ho na místě. Také se může učit zaútočit, aniž by způsobil vážná zranění a zároveň musí po výcviku umět okamžitě na povel uvolnit stisk.

Policejní pes tedy musí mít pevné základy poslušnosti a být maximálně spolehlivý, aby svého psovoda doprovázel bez jakéhokoliv vyrušení, i když je kolem hluk a chaos. Kvůli náročnému nasazení musí navíc služební psi projít výcvikem mnohem rychleji, a proto se s tréninkem začíná už ve velmi raném věku.

Výcvik hlídacích (ochranných) psů 

Psi, kteří se cvičí pro obranu v rámci kynologického sportu, se učí pracovat pomocí loveckého a herního instinktu na tzv. „kousacím rukávu“. Musí být schopni na povel zadržet osobu a na povel se do rukávu zakousnout. I tito psi musí mít vysokou míru poslušnosti a po vydání signálu okamžitě rukáv pustit. Po úspěšném výkonu jsou psi odměněni.

Na rozdíl od toho, čeho se mnoho lidí obává, tito psi nejsou agresivní ani nebezpeční – pro ně je tento výcvik pouze kontrolovaným tréninkem. Bez kousacího rukávu nemají žádnou motivaci kousat nebo projevovat agresivitu. Zde je zásadní rozdíl mezi sportovními ochrannými psy a služebními psy – služební psi se během výcviku učí vykonávat své úkoly i bez kousacího rukávu, zatímco sportovní psi pracují výhradně s ním.

Hlídací psi jsou pak pro svou práci a výcvik vybíráni na základě silného teritoriálního instinktu. Během výcviku se tento instinkt posiluje a upevňuje, ale zároveň se pracuje na poslušnosti, aby byl pes vždy pod kontrolou.

Mohu vlastního psa vycvičit na obranu?

Jako soukromá osoba nemůžete svého psa vycvičit tak, aby se z něj stal služební obranný pes, protože cílené nasazení psů proti lidem je vyhrazeno pouze státním složkám. Můžete však využít obranný výcvik v rámci psích sportů.

Vždy je nicméně potřeba zajistit, že psa cvičíte moderními metodami, v souladu s ochranou zvířat, a ideálně pod vedením zkušeného trenéra. Stejně jako u každého jiného koníčku platí, že výcvik musí bavit jak psa, tak majitele. Pokud je váš pes aktivní a rád se učí, máte ideální předpoklady k zahájení tréninku.

Nejlepší je obrátit se na kynologický sportovní klub ve vašem okolí a zjistit, jaké jsou možnosti vstupu do tréninku nebo zkušebního cvičení. Můžete se také přijít podívat na trénink, abyste si udělali představu, zda je tento sport pro vás a vašeho psa vhodný. Důležité je sledovat, zda se během výcviku používá pouze pozitivní asociace – tedy že psi jsou motivováni výhradně pochvalou, kousacím rukávem nebo hračkou, a nikoli tlakem nebo dokonce násilím.


Mohlo by vás také zajímat: