Blíží se další dovolená a vy byste rádi vyrazili se svým psem do Středomoří? Mějte se na pozoru. Existuje mnoho nemocí, kterými by se váš pes mohl (nejen) v zahraničí nakazit. Rádi bychom vás upozornili na možná rizika a onemocnění, která vás mohou při cestování potkat. A kromě toho vám poradíme, jak těmto onemocněním předcházet a jak psa ochránit.
Do seznamu klasických onemocnění v rekreačních oblastech Středomoří patří giardióza, leishmanióza, babezióza, ehrlichióza, dirofilarióza a vzteklina. Řadu z těchto nemocí přenášejí klíšťata a komáři. Proti některým z nich můžete nechat svého psa očkovat. S tím vám poradí váš veterinární lékař.
Giardióza
Toto onemocnění způsobují střevní paraziti. Giardie u psa se jednoduše přichytí na sliznici tenkého střeva a poškodí ji. Jsou odolné a v některých případech obtížně léčitelné. Hlavním příznakem giardiózy je slizniční průjem, který může být i krvavý. Ten se často střídá s normální konzistencí stolice. Giardie jsou snadno přenosné, protože cysty vylučované infikovanými zvířaty jsou infekční po dlouhou dobu – i mimo hostitelské zvíře. Giardie jsou kromě toho přenosné i na člověka. Nejvíce ohroženi jsou lidé se slabým imunitním systémem. Zejména malé děti by se proto infikovaným psům měli raději vyhnout.
Hlenovitý průjem u psa samozřejmě může být způsobený i jinými faktory. V každém případě se ale raději obraťte na veterináře. Ten psa vyšetří a případně vám poradí, jak zastavit průjem u psa.
Leishmanióza
Leishmanie se přenášejí kousnutím písečné mouchy. Tento hmyz se vyskytuje především v oblasti Středozemního moře a na Blízkém východě. V poslední době však byl jeho výskyt zjištěn v ojedinělých případech také v Německu a dalších zemích. Přenášený patogen poškozuje vnitřní orgány.
Pokud zvíře leishmaniózou onemocní, můžete si všimnout určitých změn na kůži psa, zejména v oblasti hlavy. V závislosti na původu psů může být leishmaniózou postiženo až 50 % zvířat. Pokud se nemoc neléčí, je v naprosté většině případů smrtelná. Vyléčení leishmaniózy u psa je téměř nemožné a nakažená zvířata téměř vždy potřebují po zbytek života léky. Leishmaniózou se mohou nakazit i lidé. Nemoc se přenáší otevřenými ranami, nebo kousnutím písečné mouchy.
Babesióza
Babesie jsou jednobuněční krevní paraziti, kteří ničí červené krvinky. U psa se nákaza projevuje vysokou horečkou a malátností. V těžkých případech má pes červenou moč a také žloutenku. Akutní babesióza u psa je naléhavé onemocnění. Léčba je sice možná, ale není snadná a může být spojena se závažnými vedlejšími účinky. Přenašeči jsou klíšťata.
V minulosti se babesióza vyskytovala jako klasické cestovní onemocnění – zejména v oblasti Středomoří. V důsledku zvýšeného dovozu psů z této oblasti se ale toto onemocnění pravidelně vyskytuje i v Německu a ostatních zemích střední Evropy.
Ehrlichióza
Původcem tohoto onemocnění je bakterie (Ehrlichia canis), kterou přenáší piják hnědý. Ehrlichióza u psa se často vyskytuje ve Středomoří, v tropech a subtropech. První nespecifické příznaky se objevují přibližně 8 až 20 dnů po kousnutí klíštětem. Pes je letargický, má horečky, občas dýchací potíže a nemá chuť k jídlu. Pokud onemocnění v této fázi veterinář nediagnostikuje, pes s největší pravděpodobností chronicky a nevyléčitelně onemocní. V následující fázi, která může trvat až několik let, může být zvíře zcela bez příznaků. Pak se však nemoc často vrací v plné síle. Mazlíček má sklony ke krvácení, mohou se u něj objevit problémy s klouby a meningitida. Léčba těchto akutních stavů je sice často možná, ale téměř nikdy nelze patogen dostat pod kontrolu.
Srdeční červivost (dirofilarióza)
Srdeční červy přenáší také hmyz – konkrétně komáři. Mladé larvy červů se prostřednictvím komárů dostávají do krve psa. Migrují cévami do srdce, kde se vyvíjejí v dospělé červy. Mohou dorůst až do neuvěřitelné délky 30 cm. Paraziti mohou poškodit i plíce. Jistě si dovedete představit, že pes napadený srdečními červy není tak odolný a může se u něj projevovat kašel nebo dušnost. Léčba projevujícího se onemocnění je i v tomto případě obtížná, ale možná. Obvykle je však lepší psa po cestě do rizikové oblasti odčervit vhodným lékem.
Vzteklina
Problémem, který páníčci při cestování se psem do zahraničí špatně chápou, je riziko nákazy vzteklinou. Německo, Česko a další země střední Evropy jsou považovány za země, kde se toto onemocnění nevyskytuje. Mnoho zemí, včetně členských států EU, ale tento status nemá. Vzteklina je u psů nevyléčitelným onemocněním a pokud se zvíře nakazí, znamená to jistou smrt. Příznaky vztekliny u psa mohou být různé. Pokud si ale všimnete jakýkoliv změn chování, raději navštivte veterináře.
Nemoc je přenosná na člověka. Ve většině případů je také smrtelná, nebo způsobuje trvalé poškození mozku. Před cestou se proto vždy ujistěte, že má vás pes očkování proti vzteklině. Od základního očkování by mělo uplynout alespoň 21 dnů. Teprve poté může váš chlupáč překročit hranice v rámci EU. Kromě toho dbejte na také na správné vystavení pasu EU a zdravotní pojištění psa.
V případě, že máte podezření na některou z výše uvedených nemocí, obraťte se na veterináře.
Před cestou do Španělska, Itálie, Řecka a dalších středomořských zemí zkontrolujte očkování svého psa. Kromě toho také požádejte veterináře o radu ohledně dalších potřebných očkování. Návštěvu veterináře si naplánujte alespoň 6 týdnů před cestou. Díky tomu získáte dostatek času na případné základní očkování. Váš pes musí mít také dobrou ochranu proti parazitům. Zabráníte tak přisátí klíštěte a dalšího hmyzu. Potřebné přípravky proti hmyzu najdete v naší nabídce, ale také u svého veterináře. Uvidíte, že důkladnou přípravou bude váš mazlíček proti nemocem dobře chráněný.
Přejeme vám i vašemu čtyřnohému parťákovi šťastnou cestu!