Zaregistrujte se a získejte spoustu zákaznických výhod!
Povel „přines“ nemusí nutně patřit do základního výcviku psa, jako například „zůstaň“ nebo „sedni“. Přesto může být opravdu velmi užitečný v každodenním životě i při psích sportech. Hodí se například při hře s frisbee, ale také v momentě, kdy chcete zjistit, jak naučit psa aport. Kromě toho se trénování různých povelů vždy vyplatí. Udržuje totiž vašeho milovaného čtyřnohého přítele v dobré psychické a fyzické kondici. Chlupáč bude mít rovněž radost z toho, že s vámi může trávit čas.
Nejlepším způsobem je začít s výcvikem psa (přivolání i dalších povelů) v interiéru. Vyhnete se tak většímu množství podnětů, se kterými byste se setkali například na zahradě nebo v parku. Váš čtyřnohý parťák by měl být schopen se na výcvik soustředit. A čím méně rušivých vlivů v okolí bude, tím lépe.
To platí jak při trénování pokročilých povelů pro psa, tak u těch základních. Nejste jistí, jak naučit psa přivolání? Přečtěte si náš další článek.
Povelem „přines“ požádáte mazlíčka, aby vám přinesl nějaký předmět. Pokud chcete přistupovat k učení aportu pro psy profesionálně, trénujte povel „přines“ opravdu důkladně. Při učení tohoto povelu je předmět, který má chlupáč přinést, až druhotný. Může to být oblíbený plyšák či jiná hračka (např. frisbee nebo aportovací činka), atrapa krmiva nebo jakýkoliv jiný předmět.
K všestrannému výcviku byste měli přistupovat pozitivně a stejným způsobem ho i posilovat. Můžete postupovat různými způsoby – podle toho, zda dokážete psa hravě namotivovat, nebo zda chlupáč o předmět už projevuje zájem. A jak psa zaručeně navnadit? Zkuste, aby vám přinesl sáček s krmivem.
S každým dalším pokusem můžete odměnu ve formě pamlsků snižovat. Rovněž můžete trénovat povel „pusť“ – jakmile chlupáč sáček upustí. Až pes pochopí základní princip, odměňujte ho pouze tehdy, když sáček přinese přímo k vám. Slovní signál „přines“ zavedete, až když bude mazlíček zvládat celý povel opravdu dobře a přinese vám v tlamě třeba tašku.
Povel „přines“ můžete posilovat tím, že ho budete mnohokrát opakovat. Cvičte každý den – vždy několik minut. Uvidíte, že bude pes brzy vše skvěle zvládat. Jakmile k tomu dojde, začněte zapojovat vnější podněty. Ve chvíli, kdy bude pes úspěšně pracovat mezi čtyřmi stěnami, pusťte se do tréninku na zahradě. A pokud to půjde i tam, vyrazte na klidnou louku nebo třeba do parku. Buďte však opatrní a netrénujte ve chvíli, kdy máte tušení, že pes pravděpodobně neposlechne. To se může stát například v momentě, kdy vašeho mazlíčka rozptyluje jiný pes, nebo se zkrátka soustředí na jiné podněty.
U tohoto povelu není nutné psa nějakým způsobem „uvolňovat“. Trénink je ukončený, jakmile se sáček s krmivem vrátí k vám a pes získá odměnu. V každém případě má ale „uvolnění“ psa smysl. Bude tak vědět, že trénink skončil a že se na vás již nemusí soustředit. Může tak uvolnit pozornost a věnovat se dalším zábavným činnostem.
V běžném životě můžete signál dobře trénovat například při procházkách, když budete procházet kolem klidné louky. Je to dobrý způsob, jak si procházky oživit a udělat je pro svého čtyřnohého parťáka zajímavější. Bude vám tak věnovat větší pozornost. Místo toho, aby vyváděl „blbosti“ například při chůzi na vodítku.
Jakmile už budete patřit mezi profíky a váš pes bude povel dokonale zvládat, můžete jej použít i jako alternativu ve chvíli, kdy řešíte, jak cvičit přivolání psa – tedy jak naučit psa ke mně. To oceníte v situaci, pokud má váš čtyřnohý parťák tendenci utíkat k jiným psům, kteří v dálce upoutají jeho pozornost. Než se pes podnětu podvolí, vyžadujte po něm alternativní chování a pozitivně ho posilujte.
Kristina Ziemer-Falke je trenérka psů, která se zabývá také jejich chováním. Působí nejen ve Veterinární komoře Šlesvicka-Holštýnska, ale také na Messerliho výzkumném ústavu Univerzity veterinární medicíny ve Vídni. Má také mnoho dalších kvalifikací a specializací a je členkou zkušební komise Dolnosaské veterinární komory pro certifikaci trenérů psů.
Spolu se svým manželem Jörgem Ziemerem založila v Německu výcvikové středisko Ziemer & Falke, ve kterém již mnoho let pořádají výcvikové kurzy pro psy. Mimo to je Kristina Ziemer-Falke rovněž úspěšnou autorkou odborných knih a populárních článků v odborných psích časopisech, které mají v oblibě jak trenéři, tak majitelé psů.